Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou ohledně podání stížnosti na postup záchranné služby.
Na linku 155 oznámila sestra mé manželky (věk 18 let), že po příchodu ze školy nalezla doma v bytě svou matku (věk 49) bez známek života a myslí si, že asi zemřela, jelikož nedýchá, má pootevřené oči a je bledá. Dcera bydlela s matkou sama. Operátor linky 155 během telefonického rozhovoru od 18leté dívky po několika větách usoudil, že matka je po smrti a dceři telefonicky projevil upřímnou soustrast, ačkoli žádný lékař matku nevyšetřil. Myslím si, že smrt může konstatovat pouze lékař po provedeném vyšetření pacienta.
Nikdo nemohl vědět, jak se zachová dcera, která přišla o svou matku. Nikdo nezkoumal, jaký je současný zdravotní a psychický stav dcery, zda se v důsledku psychického otřesu nezhroutí, či nepokusí o sebevraždu. Neměl by být lékař při těchto událostech přítomen co nejdříve, aby případně poskytnul první pomoc pozůstalým?
Jelikož se na místo nedostavil lékař ani po příjezdu Policie, volal jsem na linku 155 po půl hodině znovu. Operátor linky se mi snažil vysvětlit, že přivolaná hlídka Policie ČR je natolik proškolená, že pozná mrtvého člověka. Z tohoto důvodu žádám o sdělení, kolik semestrů medicíny musí policista vystudovat, aby mohl určit a konstatovat smrt. Dále se mi snažil operátor vysvětlit, že lékař na místo nemůže dříve přijet, aby neznehodnotil stopy při ohledání místa činu Policií ČR. Myslím si, že nejdříve je nutné zjistit, zda je člověk živý, jelikož v některých případech o životu dotyčného rozhodují vteřiny. Teprve v případě smrti, kterou konstatuje lékař, Policie ČR provádí šetření, zda smrt nebyla zaviněna cizí osobou. Lékařská služba se na místo dostavila po více jak jedné hodině od prvního telefonátu. K tomuto uvádím, že výjezdová základna zdravotnické záchranné služby se nachází 600 m – 8 min. chůze od místa úmrtí! V poslední době se nejedná o první případ, jelikož před měsícem mému kamarádovi zemřela babička a on po zavolání na linku 155 sám musel přivolat obvodního lékaře, jelikož mu operátor sdělil, že záchranka na místo nepojede.
Z tohoto důvodu žádám o sdělení, zda byla dodržena zákonem stanovená dojezdová doba lékaře, zda může pracovník-operátor zdravotnické služby postupovat, jak jsem shora uvedl, popřípadě kam mám poslat stížnost k projednání a zda mám nárok dle zákona na tel. záznam rozhovoru s mojí osobou a dále jak dlouho se záznam uchovává pro případnou stížnost, aby nedošlo k jeho smazání.
Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Greb 17.1.2017