Veřejné zdravotní pojištění
V České republice stanoví zákon povinnost platit zdravotní pojištění všem, kdo mají trvalý pobyt nebo jsou zaměstnanci zaměstnavatele se sídlem na území našeho státu. Toto pojištění platí buď pojištěnci sami, jejich zaměstnavatelé, nebo v některých případech stát. Zákon také podrobně stanoví, co všechno se z veřejného zdravotního pojištění hradí. Patří sem léčebná ambulantní a ústavní péče, pohotovostní a záchranná služba, lázeňská péče, závodní preventivní péče, doprava nemocných, posudková činnost i pitva.
Tomu, že si na některou péči musí pojištěnci připlácet, se říká spoluúčast. Nejčastěji a v největší míře se spoluúčast týká léků a zdravotnických prostředků (např. ortézy, obinadla apod.) I přes zavedené regulační poplatky, patří Česká republika k evropským státům s menší spoluúčastí. Plně jsou pojišťovnou hrazena vyšetření a ošetření. Výjimkou je péče dentistů, kde pacient připlácí na lepší plomby, korunky atd. Pojišťovna naopak nehradí kosmetickou chirurgii a tzv. nadstandardní péči.
Často kladené otázky
Doslova vzato, bezplatná zdravotní péče neexistuje a ani existovat nemůže. Každá lidská činnost je totiž nějakým způsobem zpoplatněna. Spíše se řeší otázka, co všechno by mělo být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a co si budou občané hradit zvlášť, „sami“.
Podle čl. 31 Listiny základních práv a svobod mají občané „na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon“. To znamená, že až zákon stanoví, na co máme nárok.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění vyjmenovává druhy zdravotní péče hrazené pojišťovnami, zdravotní výkony, které pojišťovny nehradí nebo hradí jen v určitých případech a léky rozděluje do skupin podle toho, na co jsou – v každé skupině je nějaký plně hrazený pojišťovnou, ostatní hradí jen částečně, nebo vůbec. A to, co nehradí pojišťovna si logicky platí pojištěnec sám, zvlášť.
Je možné nějak zjistit, kolik peněz vynaložila pojišťovna na mou zdravotní péči?
zobrazit odpověď
Jistě. Všechny pojišťovny vedou každému svému pojištěnci osobní účet a mají povinnost, pokud o to pojištěnec požádá, zaslat mu jednou za rok bezplatně výpis z tohoto účtu. Některé dokonce uvažují o zpřístupnění účtů elektronickou cestou.
Jedná se v podstatě o cokoli, co je „něčím navíc“, než zdravotnická zařízení běžně poskytují. Většinou nejde o lepší péči jako takovou, ale lepší podmínky, za nichž je poskytována. Nejčastěji to bude lepší ubytování v nemocnici, zejména v jednolůžkových pokojích, může jít i o jinou než standardní nemocniční stravu, možnost vybrat si operatéra. Ve stomatologii existuje také možnost připlatit si za „lepší“ materiály nebo léčebné postupy. Tuto nadstandardní péči pojišťovny nehradí.
V případě, že jde například o nezaopatřené děti, důchodce, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeče o zaměstnání. Přesný výčet je obsažen v § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Právní předpisy
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 29.3.2012