Darování orgánů
Podle platné české legislativy je možné orgány pouze darovat, nikoli prodávat. Po smrti se souhlas s darováním orgánů a tkání předpokládá, není tedy potřeba ho vyjadřovat
U nakládání s části lidského těla po úmrtí rozlišujeme režim pro potřeby transplantací, a režim ostatních využití (pro potřeby vědy, výzkumu, výroby léčiv atd.). Nakládání pro potřeby transplantací upravuje transplantační zákon. Dle něj je možné odběr orgánu uskutečnit, pouze pokud s tím zemřelý za svého života nevyslovil prokazatelně nesouhlas. U ostatních využití lze část těla nebo tělo využít jen pokud s tím zemřelý vyslovil za svého života prokazatelný souhlas. Prokazatelný souhlas pak může vyslovit i osoba blízká zemřelému.
Často kladené otázky
Mohu nějak zabránit tomu, aby byly mé orgány po mojí smrti použity k transplantaci? zobrazit odpověď
Pacient se za svého života může přihlásit do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. K tomu je potřeba vyplnit příslušný formulář, který je k nahlédnutí zde. Umožňuje zákaz využití všech nebo jen některých orgánů. Dále zákon umožňuje vyslovit nesouhlas ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a jedním svědkem, to se zapíše do zdravotnické dokumentace pacienta a kopie má být zaslána zmíněnému registru.
Transplantační zákon ukládá zdravotnickým zařízením, která provádějí odběry a transplantace, povinnost zjišťovat informace z Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů a vyjádřený nesouhlas respektovat. Trestní zákoník pak stanoví jako základní sankci za nedodržení těchto ustanovení odnětí svobody až na dva roky nebo zákaz činnosti.
Nesouhlas s využitím orgánů pro transplantaci může vyjádřit zákonný zástupce nezletilé osoby nebo zákonný zástupce osoby zbavené způsobilosti, postup je stejný jako postup v otázce „mohu nějak zabránit tomu, aby byly mé orgány po mojí smrti použity k transplantaci“.
Může se stát, že lékaři nechají jednoho pacienta zemřít, aby získali orgán pro záchranu jiného? zobrazit odpověď
Transplantační zákon jasně stanoví, že lékaři, kteří zjišťují smrt, se nesmějí zúčastnit odběru od zemřelého dárce nebo transplantace a nesmějí být ošetřujícími lékaři uvažovaného příjemce, čímž se má vyloučit možný střet zájmů. Prakticky má k vyloučení střetu zájmů přispět fakt, že transplantačních center je v České republice jen deset a víceméně každé se specializuje na jiné orgány..
Odběr od zemřelého dárce lze provést, jen byla-li zjištěna smrt. Smrt se zjišťuje prokázáním nevratné zástavy krevního oběhu nebo nevratné ztráty funkce celého mozku (smrt mozku).
Mám jako pozůstalý možnost zakázat odběr orgánů pro transplantaci svého příbuzného, který zemřel? zobrazit odpověď
Zákon nic takového neumožňuje – stanoví pouze povinnost lékařů o plánovaném odběru informovat osoby blízké zemřelému nebo osoby, které k těmto informacím oprávnil ještě za svého života.
Pokud zakážu využití svých orgánů, je možné, že mi nebude umožněna transplantace, kdybych ji potřeboval? zobrazit odpověď
Ne, zákon žádnou takovou „vzájemnost“ nestanoví.
Orgány a tkáně některých osob nejsou k transplantaci vhodné vůbec. Část těla nebo tělo nelze použít, pokud by tím došlo k ohrožení zdraví jiného člověka, dále kdyby byl zmařen účel pitvy, nebo pokud by se jednalo například o darování orgánů od osoby nacházející se ve výkonu trestu odnětí svobody.
Pokud má někdo zájem darovat orgány během života, stanovuje transplantační zákon několik přísných podmínek:
- odběr tkání nebo orgánů lze výhradně v zájmu léčebného přínosu pro příjemce (je zakázaný odběr za peníze nebo dary)
- v době odběru není k dispozici vhodná tkáň nebo orgán od zemřelého dárce nebo neexistuje jiná léčebná metoda,
- dárce musí vyslovit svobodný, informovaný a konkrétní souhlas, samozřejmě jedná se o osobu způsobilou k udělení souhlasu
- jedná se o obnovitelné tkáně, nebo jeden z funkčních párových orgánů.
Dále pak stanovuje zákon, že odběr lze uskutečnit buď
- ve prospěch osoby blízké,
- pokud se nejedná o osobu blízkou, musí být vysloven souhlas darovat svůj orgán tomuto příjemci, souhlas je pak součástí zdravotnické dokumentace, a s darováním musí vyslovit souhlas také etická komise.
Zákon dále stanoví omezení, odběr nelze provést, pokud například trpíte nemocí, která by mohla ohrozit příjemce, nebo se dárce nachází ve výkonu trestu odnětí svobody, atd.
Jakou formou se uděluje souhlas k darování orgánů během života?
zobrazit odpověď
Co se týče formy udělení souhlasu, musí být proveden písemnou formou, stvrzen podpisem a datem a založen ve zdravotnické dokumentaci dárce. Součástí souhlasu vysloveného v souvislosti s odběrem tkáně je vymezení účelu jejího použití. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Zdravotnické zařízení pak posílá váš souhlas konkrétnímu národnímu registru, nebo zařízení (Národní registr dárců tkání a orgánů).
Pro účely transplantace orgánů po smrti není potřeba udělovat souhlas. Zákon souhlas předpokládá. Odběr orgánů pro účely transplantace lze tedy uskutečnit vždy, pokud s tím zemřelý za svého života nevyslovil prokazatelně nesouhlas.
Pokud máte zájem darovat po smrti části těla anebo tělo pro další účely, konkrétně pro účely vědy, výzkumu, k použití pro výrobu léčiv, atd., musíte s tím během života vyslovit souhlas, tým se rozumí buď písemný souhlas s úředně ověřeným podpisem, anebo záznam o souhlasu vysloveném v zdravotnickém zařízení, který podepisujete vy a zdravotnický pracovník. Oboje je součástí zdravotnické dokumentace, součástí souhlasu je také určení účelu použití.
Právní předpisy
Zákon č. 285/2002 Sb., o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů (transplantační zákon)
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 29.3.2012