Nedobrovolná hospitalizace
Hospitalizovat pacienta bez jeho souhlasu je možné jen z důvodů, které jsou výslovně stanoveny v zákoně (jejich výčet naleznete v sekci Souhlas pacienta). Jedním z nich je i situace, kdy osoba ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo touto poruchou trpí, či je pod vlivem návykové látky. Nedobrovolná hospitalizace představuje závažný zásah do práv pacienta, a je proto možné realizovat ji pouze, pokud nelze hrozbu pro pacienta nebo jeho okolí odvrátit jiným způsobem.
Zdravotnické zařízení má povinnost oznámit nedobrovolné převzetí pacienta do 24 hodin soudu. Soud pak musí do 7 dní od začátku hospitalizace rozhodnout o tom, zda k nedobrovolnému převzetí došlo v souladu se zákonem. Pokud se tak stalo, začíná další fáze řízení, kdy soud do 3 měsíců rozhoduje na základě znaleckého posudku o tom, zda další držení pacienta ve zdravotnickém zařízení je přípustné, příp. jakou dobu. V případě, že soud rozhodne o další přípustnosti držení pacienta ve zdravotnickém zařízení, může tak učinit nanejvýše na dobu jednoho roku. Poté musí přijít nové vyšetření a případně nové soudní rozhodnutí o další hospitalizaci.
Často kladené otázky
Nedobrovolná hospitalizace může být realizována pouze tehdy, kdy jsou naplněny zákonem stanovené podmínky, tedy samozřejmě i v případě, kdy je pacient stižen úrazem či nemocí fyzického charakteru. Právě u osob s duševní nemocí je však nejfrekventovaněji využívanou a působí nejsporněji. Zákonné podmínky jsou blíže zpracovány v sekci Souhlas pacienta.
Může být pacient v řízení o nedobrovolné hospitalizaci bez zastoupení? zobrazit odpověď
V řízení, ve kterém se soud zabývá otázkou, zda nedobrovolná hospitalizace probíhá v souladu se zákonem, musí být pacient, v řízení označen jako „umístěný“, zastoupen. Má právo na bezplatné zastoupení advokátem, který mu bude přidělen, nebo si může zvolit jiného zástupce (např. rodinný příslušník, kamarád). O jeho právech jej soud musí poučit.
Své námitky proti nedobrovolné hospitalizaci můžete uplatnit u ošetřujícího lékaře a před soudem v rámci detenčního řízení. Soud by vás měl během prvního týdne vaší hospitalizace vyslechnout nebo se o to alespoň pokusit. Pro řízení si můžete zvolit zástupce nebo je vám soud povinen ustanovit advokáta, který vás musí kontaktovat. Proti rozhodnutí o zákonnosti nedobrovolného převzetí nebo o přípustnosti dalšího držení se můžete odvolat. Jestliže soud rozhodne, že vaše držení je přípustné na určitou dobu, můžete i před uplynutím této doby požádat soud o nové vyšetření a propuštění.
Žádná rozhodnutí soudu mi nebyla doručena a nikdo ze soudu ani advokát mě nekontaktoval. Co mám dělat? zobrazit odpověď
Bohužel dle zákonné úpravy vám soudní rozhodnutí nemusí být doručena, pokud to doporučí váš ošetřující lékař nebo soudní znalec, který vás vyšetřoval. Všechna rozhodnutí ale soud doručuje zdravotnickému zařízení. Oslovte soud s tím, že chcete doručovat veškerou korespondenci. Požádejte proto ošetřujícího lékaře nebo sociálního pracovníka, aby vám předali jméno a adresu advokáta, který vám byl soudem ustanoven, a kontaktujte ho. Můžete se spojit také přímo se soudcem, který ve věci rozhoduje.
Mohu být propuštěna z nemocnice, i když soud rozhodl o přípustnosti mé další hospitalizace? zobrazit odpověď
Ano, zdravotnické zařízení vás může propustit, i když doba stanovená soudem pro další nedobrovolnou hospitalizaci ještě neuplynula. Naopak, pokud soud rozhodl o tom, že vaše převzetí nebylo v souladu se zákonem, nebo že vaše další držení není přípustné, musíte být ze zdravotnického zařízení propuštěna ihned.
Informace o důvodech hospitalizace by vám měl primárně poskytnout ošetřující lékař. Další možností je kontaktovat advokáta, který vás v detenčním řízení zastupuje. Informace lze získat také přímo u soudu, který ve věci rozhoduje. Máte právo znát veškeré informace obsažené ve vašem soudním spisu a případně udělit osobě (kamarádovi, rodinnému příslušníkovi) plnou moc k nahlížení do spisu a vytváření kopií. Máte také právo nahlížet do své zdravotnické dokumentace a také zplnomocnit kohokoli k tomu, aby nahlížel do vaší zdravotnické dokumentace či si dělal kopie.
Který soud bude řešit, zda je nedobrovolná hospitalizace pacienta zákonná? zobrazit odpověď
Přezkum zákonnosti nedobrovolné hospitalizace provádí vždy okresní soud, v jehož obvodu se nachází dané zařízení (léčebna, nemocnice), přesně řečeno, kde je jeho sídlo (nikoli pobočka). V Brně je to soud městský a v Praze soudy obvodní (s jiným názvem avšak stejnou působností jako soudy okresní).
Existuje případ, kdy léčebna nemusí nedobrovolnou hospitalizaci soudu oznámit? zobrazit odpověď
Podle znění zákona léčebna nemusí oznámit nedobrovolné převzetí soudu, jestliže pacient dodatečně ve lhůtě 24 hodin udělil písemný souhlas s hospitalizací.
Co by mělo obsahovat oznámení nedobrovolné hospitalizace, které léčebna posílá soudu? zobrazit odpověď
Oznámení by mělo obsahovat jméno, příjmení, bydliště, datum narození, případně další osobní údaje pacienta, přesnou dobu jeho nedobrovolného převzetí léčebnou a přesnou dobu oznámení soudu (datum, čas) a přesně specifikovaný důvod nedobrovolné hospitalizace.
Z praxe víme, že aby oznámení léčebny splnilo svůj účel, mělo by obsahovat další informace o nemocném a okolnostech jeho převzetí ústavem. Zejména by v oznámení mělo být uvedeno jméno, příjmení a adresa nejbližších příbuzných nemocného, údaj o tom, za jakých okolností byl do ústavu převzat, kdo byli svědkové převzetí, jak celá událost proběhla apod. K oznámení by měla být přiložena lékařská zpráva o zjištění zdravotního stavu nemocného při jeho převzetí do ústavu.
Právní předpisy
Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Úmluva o právech osob se zdravotním postižením
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 29.3.2012