Proti čemu se očkuje
V České republice je zákonem stanovena povinnost podrobit se těm očkováním, která upravuje prováděcí vyhláška. Jedná se především o očkování dětí. Ústavní soud potvrdil, že povinné očkování je v souladu s ústavou, nicméně potvrdil, že z něj musí existovat výjimky z důvodu přesvědčení rodičů.
Povinnost očkování znamená, že lze za jeho nesplnění uložit pokutu, nikoliv, že by očkování bylo možné vynutit bez souhlasu nebo proti vůli jednotlivce nebo jeho rodičů.
Děti se plošně očkují tzv. hexavkcínou proti
- záškrtu,
- tetanu,
- dávivému kašli,
- invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b,
- přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B,
dále pak tzv. MMR vakcínou proti dětským nemocem:
- spalničkám,
- zarděnkám
- a příušnicím.
Očkování se dělí na základní očkování, při kterém se podává jedna nebo více dávek očkovací látky, a přeočkování, které má po nějaké době znovu navodit stav odolnosti proti infekci. Pravidelné očkování dětí je plně hrazeno státem.
Existují také dobrovolná očkování proti dalším infekčním onemocněním. Tato očkování se provádějí na žádost pacienta nebo jeo rodičů. Informace o dobrovolných očkováních lze získat od lékaře nebo v očkovacích centrech. Tato očkování hradí pacient, některá hradí stát nebo na ně přispívají zdravotní pojišťovny.
(aktualizováno v červnu 2015)
Často kladené otázky
Proti tuberkulóze se dle vyhlášky o očkování proti infekčním chorobám už neočkují všechny děti ale jen ty, u kterých je na základě dotazníku shledáno zvýšené riziko výskytu tuberkulózy. Dotazník se vyplňuje přímo v porodnici, případně při prvním kontaktu s registrujícím pediatrem dítěte. V případě rizika tuberkulózy registrující pediatr dítě odešle k očkování do tzv. kalmetizačního centra (pracoviště specializovaná na tuberkulózu) a to zpravidla do jednoho měsíce od registrace.
Vyhláška však lhůtu pro provedení očkování proti tuberkulóze výslovně nepředepisuje. Pokud nelze základní očkování dle rozhodnutí kalmetizačního centra provést například pro nepříznivý zdravotní stav dítěte, očkuje se až po ostatních základních povinných očkováních.
Naopak u dětí, které již očkovány proti tuberkulóze byly, se k dalším pravidelným očkováním přistoupí až po zahojení reakce na očkování proti tuberkulóze, viz zde.
Do kdy je nutné nechat dítě očkovat proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, Haemophilus influenzae b, obrně a hepatitidě B? zobrazit odpověď
Základní očkování se provádí v době od započatého třináctého týdne po narození dítěte. Vždy však až po zhojení reakce po očkování proti tuberkulóze. Podávají se tři dávky hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami. Nejméně 6 měsíců po třetí dávce a nejpozději před dovršením 18. měsíce věku dítěte se pak podává dávka čtvrtá.
Přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli se provádí mezi pátým a šestým rokem života dítěte. Přeočkování proti přenosné dětské obrně se provádí mezi desátým a jedenáctým rokem, přeočkování proti tetanu mezi čtrnáctým a patnáctým rokem. V případě dětí, které proti virové hepatitidě B nebyly očkovány podle výše uvedeného schématu, se dítě očkuje mezi dvanáctým a třináctým rokem. V případě kontraindikace podání některé ze složek hexavalentní očkovací látky se provádí očkování alternativní očkovací látkou.
Do kdy je nutné nechat dítě očkovat proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím? zobrazit odpověď
Základní očkování se provádí živou očkovací látkou, a to nejdříve první den patnáctého měsíce po narození dítěte. Přeočkování probíhá za šest až deset měsíců po základním očkování, v odůvodněných případech i později s tím, že horní věková hranice pro podání očkovací látky není omezena. Vyhláška tedy nestanoví lhůty, do kdy musí být očkování provedena, záleží tak zejména na rodičích, konkrétním dítěti a jeho zdravotním stavu.
Právní předpisy
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
Vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 20.11.2016