Pitva
Pitva je vyšetření organismu, které provádí lékař – patolog, po smrti. Slouží především k vědeckovýzkumným účelům a k určení příčiny smrti. Je to zásah do tělesné integrity, a proto je na ni často nahlíženo jako na konflikt mezi zájmem soukromým (odmítání pitvy z důvodů piety a etiky, někdy též z náboženských důvodů) a veřejným (zjištění příčiny smrti, správnosti léčebného postupu apod.)
V zákonem stanovených případech může lékař, i když je pitva povinná, vyhovět přání zemřelého nebo jeho blízkých, aby pitva provedena nebyla, nesmí však být pochybnost o příčině smrti.
Často kladené otázky
České právo rozlišuje čtyři druhy pitev:
- Pitva patologicko-anatomická: Tato se provádí za účelem zjištění základní nemoci a dalších nemocí, komplikací a k ověření klinické diagnózy a léčebného postupu u osob zemřelých ve zdravotnickém zařízení. Zákon vymezuje případy, kdy se vykoná povinně.
- Zdravotní pitva: Provádí se za účelem zjištění příčiny smrti u osob zemřelých mimo zdravotnické zařízení, nebo v něm náhlým úmrtím nebo sebevraždou. Zákon vymezuje případy, kdy se vykoná povinně.
- Soudní pitva: Provádí se při podezření, že úmrtí bylo způsobeno trestným činem. Nařizuje ji orgán činný v trestním řízení.
- Anatomická pitva: Tato pitva se vykonává k výukovým účelům, lze ji provádět, pokud byly splněny podmínky pro použití těla dle zákona.
S přijetím Nového občanského zákoníku panovaly kontroverze o tom jaké pitvy bude možno provádět i bez souhlasu zesnulého k tomu více viz zde. Nicméně na základě zákona o zdravotních službách je zřejmé, že předchozí souhlas zesnulého není nutný k pitvě patologicko anatomické, zdravotní a ani soudní.
V kterých případech musí být provedena zdravotní pitva bez ohledu na přání pozůstalých? zobrazit odpověď
U osob zemřelých ve zdravotnických zařízeních se provádí povinně pitva v případě:
- dětí mrtvě narozených nebo zemřelých do 18 let věku,
- žen zemřelých v souvislosti s těhotenstvím, potratem, porodem nebo šestinedělím,
- u plodů z uměle přerušených těhotenství provedených z důvodu genetické indikace nebo indikace vrozené vývojové vady plodu,
- u pacientů, kteří zemřeli při operaci, při nechirurgickém intervenčním výkonu, v souvislosti s nimi, nebo při úvodu do anestézie,
- v případě úmrtí v souvislosti se zkouškou prostředku, přípravku, metod, které nebyly dosud v praxi zavedeny,
- odnětí orgánu nebo tkáně pro transplantaci.
Lékař soudního lékařství provádí pitvu povinně v těchto případech:
- náhlých úmrtí, jestliže při prohlídce nebylo možno zjistit příčinu smrti,
- násilné smrti včetně sebevraždy,
- podezření souvislosti smrti se zneužíváním návykových látek,
- smrti ve vazbě nebo ve vězení,
- podezření souvislosti úmrtí s nesprávným postupem při výkonu zdravotnických služeb.
Dále se pitva provádí u:
- podezření, že příčinou smrti je nebezpečná infekční nemoc podléhající hlášení,
- podezření na kontaminaci zemřelého na radioaktivní látkou.
Pokud jde o pitvu nařízenou orgány činnými v trestním řízení, hradí její náklady ony. V případech povinné zdravotní pitvy je hrazena zdravotní pojišťovnou zemřelého.
Jak se dozvím o výsledcích pitvy svého blízkého? Budou mi sděleny? zobrazit odpověď
Tyto informace se přímo nezveřejňují, ale vkládají se do zdravotní dokumentace zemřelého. Pokud se obrátíte na zdravotnické zařízení, ve kterém váš příbuzný zemřel, a máte právo (např. jako osoba blízká) do jeho zdravotní dokumentace nahlížet, bude vám umožněno do zprávy nahlédnout, případně si pořídit opis, výpis nebo kopii.
Můj příbuzný zemřel ve zdravotnickém zařízení, důvod úmrtí, který byl uveden, se mi zdá nepravděpodobný, ale pitva nebyla provedena. Co můžu dělat? zobrazit odpověď
Jestliže máte podezření, že postup nemocnice nebyl správný, můžete si stěžovat u vedení nemocnice, případně se poradit s právníkem nebo využít některý z postupů, které jsou popsány v části Řešení sporů.
Můžu vyžadovat, aby mému příbuznému udělali pitvu, a kdo ji v tomto případě zaplatí?
zobrazit odpověď
Zákon o zdravotních službách v § 88 odst. 3 písm. c) uvádí, že zdravotní pitva se provede při podezření, že úmrtí může být v příčinné souvislosti s nesprávným postupem při poskytování zdravotních služeb, které vyslovila mimo jiné osoba blízká zemřelému pacientovi. V případě, že máte závažné pochybnosti o příčině úmrtí Vašeho blízkého, trvejte na tom, aby tyto pochybnosti byly zaneseny do zdravotnické dokumentace a s odkazem na uvedené ustanovení zákona o zdravotních službách trvejte na tom, aby byla provedena pitva. Pokud poskytovatel zdravotních služeb v takovém případě pitvu neprovede, dopouští se tak porušení zákona.
V případě, že bude provedena na základě § 88 odst. 3 písm. c) zákona o zdravotních službách bude pitvu i tak hradit sám poskytovatel zdravotních služeb, neboť ten má v tomto případě povinnost ji provést.
Právní předpisy
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 1.11.2016