Porody mimo porodnici
Ženy mohou rodit mimo porodnici z různých důvodů, například pokud nestihnou do porodnice přijet. Část žen se ale připravuje předem na porod mimo porodnici, protože jim porod v porodnici nevyhovuje. Nejčastěji se jedná o porod doma, protože činnost porodních domů u nás zatím není umožněna a ženy skutečně musí volit jen porodnici nebo domov.
Pokud jste se rozhodla rodit doma a nevíte si rady jak si obstarat porodní asistentku, pomoc můžete nalézt v pravidelně aktualizovaném textu Právní rady pro ženy, které nemohou sehnat porodní asistentku k porodu doma.
Často kladené otázky
Porody doma žádný zákon nezakazuje a platí, že co není zakázáno, je povoleno. Kromě toho Evropský soud pro lidská práva ve věci Ternovszki proti Maďarsku v roce 2010 rozhodl, že součástí práva ženy na soukromý život je i volba místa porodu. Podle soudu je k porodu doma potřebná zdravotní péče a stát nejenže nesmí zdravotníky od poskytování této péče odrazovat, ale musí dokonce zajistit "právní a institucionální podmínky" pro volbu místa porodu. Pokud žena uvažuje o porodu doma, měla by si být vědoma všech rizik, které mohou při porodu nastat, a být na ně připravena. Žena by měla rizika, postup v případě komplikací a případný převoz do zdravotnického zařízení předem probrat se zkušenou porodní asistentkou, která by také měla být při porodu přítomna.
Evropský soud pro lidská práva řešil také případ dvou českých žen, kterým stát neumožnil rodit doma s podporou porodní asistentky. V roce 2016 bohužel vydal zamítavé rozhodnutí a schválil tak postup českého státu. Nehledě na to však soudci apelovali na Českou republiku, aby reflektovala vývoj v oblasti práva, medicíny a vědy, a zasadila se alespoň o vznik porodních domů a zavedení možnosti kontinuální péče porodní asistentky v těhotenství a při porodu. Více informací o tomto případu naleznete v tiskové zprávě vydané Ligou lidských práv.
Musí mi lékaři poskytnout pomoc, pokud nastanou při porodu doma komplikace? zobrazit odpověď
Ženy mají někdy obavy, že pokud během porodu doma nastanou komplikace, nebudou jim po převozu do porodnice lékaři chtít poskytnout lékařskou péči. Lékaři často s porody doma nesouhlasí, neboť v nich vidí zbytečné riziko. Přesto má lékař povinnost poskytnout potřebnou péči bez ohledu na to, zda žena rodila doma či nikoli.
Služby porodní asistentky během porodu si rodičky zatím musí zaplatit ze svého. Systém proplácení práce porodních asistentek neumožňuje úhrady za jejich služby v domácím prostředí, přestože je péče porodních asistentek levnější než porod v porodnici. Aby mohlo dojít ke změně, měly by ženy požadovat po svých zdravotních pojišťovnách úhrady za tyto služby, protože v případě, že by rodila žena v porodnici, musela by pojišťovna stejně úhradu za porod vyplatit. Ženy, které chtějí rodit doma, si přitom platí zdravotní pojištění stejně jako ženy, které rodí v porodnici. Jenom využily svého práva na volbu, kde budou rodit.
V době poporodní je návštěvní služba porodních asistentek v současné době minimálně rozšířena, a to z toho důvodu, že pojišťovny nejsou příliš ochotné uzavírat na tuto službu smluvní spolupráci. V některých krajích ale pojišťovny určitý počet návštěv po porodu proplácejí. Informujte se u své zdravotní pojišťovny. Více informací najdete také ve zprávě sdružení Aperio.
Pokud se dítě narodí doma a ani následně nebyla matce poskytnuta po porodu zdravotnická péče, provede se zápis do knihy narození na základě ústního oznámení o narození dítěte. Toto oznámení je povinen učinit jeden z rodičů dítěte. Pokud narození neoznámí rodiče, je povinna oznámení učinit osoba, která se o narození dozvěděla. Otec učiní oznámení do 3 pracovních dnů od narození dítěte, matka do 3 pracovních dnů od okamžiku, kdy je schopna oznámení učinit, jiná osoba do 3 pracovních dnů ode dne, kdy se o narození dozvěděla. Oznamovatel je povinen matričnímu úřadu prokázat svoji totožnost a o jeho oznámení s ním matrikář provede zápis. Příslušný k zápisu narození matriční knihy je matriční úřad, v jehož správním obvodu se dítě narodilo.
Pokud rodiče (případně jiná osoba) nesplní oznamovací povinnost matričnímu úřadu, dopustí se přestupku na úseku matrik, jména a příjmení. Za tento přestupek lze udělit pokutu do 5.000 Kč. K vystavení rodného listu je nutné předložit souhlasné prohlášení rodičů o jménu, popřípadě jménech dítěte. Vdaná žena dále musí mít oddací list a souhlasné prohlášení rodičů o příjmení dítěte, pokud údaj o příjmení dítěte není patrný z oddacího listu rodičů dítěte. Svobodná žena musí mít souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, popřípadě rozhodnutí soudu o určení otcovství k dítěti, rodný list matky a otce dítěte, v případě rozvedené ženy i pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, v případě ovdovělé ženy i úmrtní list manžela.
Rodiče mají měsíc od narození dítěte na to, aby určili dítěti jméno, po uplynutí této doby matriční úřad učiní oznámení soudu, který zahájí řízení o určení jména.
Právní předpisy
Usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod
Zákon č. 372/2011. Sb., o zdravotních službách
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 31.7.2017