Omezení svéprávnosti
Svéprávnost je schopnost vlastními úkony nabývat práv a povinností, neboli rozhodovat o věcech, které mají právní význam. Plné svéprávnosti nabývá člověk dosažením osmnácti let. Jestliže je dospělá osoba pro duševní poruchu, která není jen přechodná, nebo pro nadměrné požívání alkoholických nápojů nebo drog schopná činit jen některé právní úkony, soud její svéprávnost v určitém rozsahu omezí. Současně musí soud osobě, do jejíž svéprávnosti zasáhl, jmenovat opatrovníka, který v daných záležitostech rozhoduje a jedná za ni.
Rozhodnutí o poskytování zdravotní péče jsou rovněž právní úkony. Proto jestliže je pacient zcela zbaven způsobilosti nebo je jeho svéprávnost omezená ve věcech rozhodování o zdravotní péči, poskytuje za pacienta souhlas s léčbou jeho opatrovník.
Často kladené otázky
Můžete podat k soudu odvolání proti rozhodnutí o omezení svéprávnosti nebo návrh na navrácení svéprávnosti. V řízení se můžete nechat zastupovat zástupcem, kterého si zvolíte, nebo Vám soudu ustanoví advokáta.
Jak mám postupovat, pokud nesouhlasím s rozhodnutím svého opatrovníka ohledně zdravotní péče, která mi má být poskytována? zobrazit odpověď
Pro provedení sterilizace, kastrace a některých dalších závažných zákroků je kromě souhlasu opatrovníka třeba i schválení odbornou komisí. Jedná-li se o další závažná rozhodnutí, výslovné řešení situace v zákoně chybí a postup v praxi proto není zcela jednotný. Můžete podat návrh soudu, který má provádět dohled nad opatrovníkem a může tak přezkoumat jeho rozhodnutí.
V řízení o svéprávnosti máte právo zvolit si právního zástupce, kterým může být advokát nebo i jiná osoba (např. příbuzný, pracovník neziskové organizace, apod.). Jestliže si zástupce nezvolíte sám, ustanoví Vám soud zástupce (opatrovníka pro řízení), kterým bude advokát. Dále máte právo na to, aby Vás soud v řízení vyslechnul, právo účastnit se jednání soudu, právo klást otázky svědkům, znalcům a vyjadřovat se důkazům a další důkazy navrhovat. Proti rozhodnutí soudu se můžete odvolat. Soud má povinnost Vás poučit o Vašich procesních právech a povinnostech.
Ke kterému soudu je možné podat návrh na zrušení omezení svéprávnosti? zobrazit odpověď
Návrh se podává k okresnímu soudu (v Praze jsou to soudy obvodní a v Brně soud městský), v jehož obvodu má člověk, o jehož svéprávnost jde, bydliště. Je-li člověk bez svého souhlasu v ústavu zdravotnické péči, je příslušný ten okresní soud, v jehož obvodu je toto zdravotnické zařízení. O odvolání proti rozhodnutí okresního soudu rozhoduje soud krajský.
Návrh na zahájení řízení o svéprávnosti může podat kdokoliv, obvykle to bývá zdravotnické zařízení, zařízení sociální péče, obecní úřad nebo někdo z příbuzných. Návrh na zrušení omezení svéprávnosti může podat i ten, jehož svéprávnost byla omezena.
Jaká je role poskytovatele sociálních služeb v řízení o svéprávnosti ejich klienta? zobrazit odpověď
Poskytovatel sociálních služeb v řízení o svéprávnosti může vystupovat jako svědek. Měl by soudu podat písemnou zprávu nebo svědectví o schopnostech klienta.
Svéprávností je myšlena způsobilost nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem (právně jednat). Od 1. 1. 2014 již nelze svéprávnosti zcela zbavit, nýbrž ji lze pouze omezit.
K omezení svéprávnosti lze navíc přistoupit pouze v zájmu člověka, jehož se to týká, po jeho zhlédnutí a s plným uznáním jeho práv a jeho osobní jedinečnosti. Přitom musí být důkladně vzaty v potaz rozsah i stupeň neschopnosti člověka postarat se o vlastní záležitosti. Omezit svéprávnost lze pouze v případě, že hrozí závažná újma a nepostačuje-li mírnější opatření.
Právní předpisy
Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 31.7.2017