Informování pozůstalých
Osoby blízké zemřelému pacientovi, popřípadě další osoby určené pacientem, mají právo na informace o zdravotním stavu pacienta, který zemřel, a o výsledku pitvy, byla-li provedena. Mají také právo nahlížet do zdravotnické dokumentace, pořizovat si kopie a výpisy.
V nezbytném rozsahu mají právo na informace o zdravotním stavu pacienta také osoby, které s ním přišly do styku a tyto informace jsou rozhodné pro ochranu jejich zdraví. Pokud byl zemřelý pacient nezletilý, měl omezenou způsobilost k právním úkonům nebo byl této způsobilosti zbaven, právo na přístup k jeho dokumentaci náleží zákonnému zástupci.
Často kladené otázky
Úmrtí se oznamuje osobám blízkým zemřelému. K těm podle občanského zákoníku patří příbuzní v řadě přímé, tedy zejména rodiče a děti, sourozenci, manžel, partner; „jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní“.
Pokud zemřelý pacient za svého života vyslovil zákaz sdělovat informace o svém zdravotním stavu určitým osobám blízkým, lze jim informace sdělit pouze, pokud je to v zájmu ochrany jejich zdraví nebo ochrany zdraví další osoby, a to pouze v nezbytném rozsahu.
Může zdravotnické zařízení odepřít pozůstalým přístup ke zdravotnické dokumentaci zemřelého? zobrazit odpověď
K něčemu takovému může dojít, pokud zemřelý pacient ještě za svého života zakázal poskytování informací o svém zdravotním stavu, a to buď celkově, nebo třeba jen určitým osobám. Tento zákaz však může být překročen, pokud je získání informací v zájmu ochrany zdraví pozůstalých nebo jiných osob (například zjištění genetické poruchy). Přístup může být odepřen také tehdy, jestliže osoba žádající o informace neprokáže, že má na něj právo (například odmítne předložit doklad o své totožnosti).
Je pro poskytnutí zdravotnické dokumentace pozůstalým stanovena nějaká lhůta? zobrazit odpověď
Ano, zákon říká, že pořízení výpisů, opisů nebo kopií zajišťuje zdravotnické zařízení do 30 dnů od obdržení žádosti podané osobou blízkou nebo osobou určenou zemřelým pacientem. Pokud by poskytovatel nebyl schopen osobám zajistit nahlížení do zdravotní dokumentace, pořídí pro ně kopie do 5 dnů ode dne, kdy jim sdělil, že nahlížení nelze zajistit. Za pořízení této kopie nelze požadovat úhradu.
Jak to, že dříve byl příbuzným zemřelého přístup k jeho zdravotnické dokumentaci odmítán? zobrazit odpověď
Tehdejší právní úprava nic takového výslovně neumožňovala. Lékaři měli povinnost informovat pozůstalé vhodným způsobem o důvodech smrti nebo popsat průběh léčení, ale pokud pacient před svou smrtí nepodepsal souhlas s předáním dokumentace, jeho blízcí se k ní nedostali. K nejznámějším případům patrně patří situace po smrti Ivana Hlinky, trenéra české hokejové reprezentace, kdy jeho manželka nebyla spokojena s informacemi poskytnutými nemocnicí, ve které po autonehodě zemřel, ale přístup k jeho zdravotnické dokumentaci jí byl odpírán. Současná právní úprava však zmíněné nedostatky odstranila.
Právní předpisy
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zde naleznete znění všech předpisů platných v České republice. Do pole „Číslo předpisu“ zadejte např. „1/1993“ a program vyhledá Ústavu České republiky.
poslední aktualizace: 29.3.2012