Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Domácí péče na reverz místo LDN

dobrý den, Chci si vzít matku (86 let) na reverz do péče domů do Hradce Králové po týdnu na neurologii v HK fakultní nemocnici. Zítra ji nemocnice posílá do LDN Hořic v 8 ráno. V HK je LDN plná. Nemocnice tvrdí, že matka potřebuje ještě 24 hodinovou dostupnost lékaře, což doma nebudu mít. Na moji opakovanou žádost o reverz mi opakují, že právně na to nemám právo. O této situaci s převozem do Hořic jsem se dozvěděla - nebo se vyjasnila až včera odpoledne.
Jak si zajistit reverz? Děkuji

Revers-nemocnice

Odpověď:

Dobrý den,

pokud je Vaše matka při plném vědomí a svéprávná, tak jí nemůže být bráněno v podepsání reverzu, pokud by jí byla poskytována zdravotní péče navzdory jejímu nesouhlasu, tak by se jednalo o porušení zákonné povinnosti zdravotníků poskytovat zdravotní služby pouze se souhlasem pacienta. Reverz je, ale vždy projevem vůle pacienta (nebo jeho zákoného zástupce), nikoliv osoby, která o něj má pečovat.

Pokud Vaše matka není při plném vědomí, nebo je omezena ve svéprávnosti, tak je situace komplikovanější a nemocnice pravděpodobně na podepsání reverzu nepřistoupí. Na místě by pak bylo rozhodnutí soudu.

Doporučujeme Vám tedy spolu s Vaší matkou sepsat žádost o propuštění do domácí péče, ve které odkážete na zákon o zdravotních službách a zejména na ustanovení, které stanoví, že zdravotní služby mohou být pacientům poskytovány pouze se souhlasem a že pacient má právo odmítnout jakoukoliv léčbu.

Lékař pak musí Vaši matku poučit o možných následcích přeložení domů, čímž se zbaví právní odpovědnosti za případné komplikace, které by vznikly z důvodu propuštění do domácí péče. Uvedené poučeni Vaše matka v případě trvajícího přání být propuštěna podepíše a následně by měla být propuštěna.

S pozdravem a přáním nalezení dohody s nemocnicí,

Vaše Férová nemocnice

8.2.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS