Dobrý den. Řeším problém placení poplatku za pobyt otce u porodu. Ráda bych,kdyby mi bylo zodpovězeno na mé otázky:
1) Jak mohu jako žena rodička argumentovat porodnici, když po mě žádá poplatek za pobyt otce u porodu a já nechci nebo nemohu toto zaplatit, protože podle mě i několika oslovených právníků je to protizákonné navýšení oproti nákladům (viz níže) a ona porodnice mě pošle jinam.
2) Co mohu obecně udělat, usiluji o snížení tohoto protizákonného návýšení poplatku v porodnicích. Mám podat trestní oznámení, že porodnice navyšují platby a ždímají peníze, když náklady jsou vyprání mundůru, trocha vody. Mimochodem za porod se platí 300,- jen tak jako poplatek regulační, že si jdu porodit do nemocnice, tak proč tahají peníze dál?
CELÝ ČLÁNEK A ODPOVĚD PRÁVNÍKA A Z PARLAMENTU NÍŽE:
Dobrý den, mám velice důležitý dotaz, který se týká poplatku otce u porodu. Nevím, zda píši správně,tak mne kdyžtak přesměrujte na někoho kompetentního odpovědi. Děkuji mnohokrát.
Komunikuji s hodně maminkama, které mají problém ohledně placení za přítomnost otce u porodu. Mě napadá myšlenka, že poplatek za to, aby člověk nebyl sám, je nelidský. Už jen proto, že náklady s tím spojené je jedno kafe, trocha vody a prášek na vyprání toho mundúru. Proč se za to platí někdy i 1000? Podle mě by to mohlo být napadnutelné, jelikož nemáte na výběr či zaplatit nebo ne a nemocnice využívají, že žena nechce být sama. Je to svým způsobem hyenismus i pro otce a nemajetné rodiny. Člověk to zaplatí a rád by tedy tam někoho měl, ale nemocnice to umožní v hodně případech jen na úplný konec, přitom při domluvě bylo řečeno, že partner tam může být po celou dobu a nakonec se tak nestalo. Byl připuštěn až na úplný závěr, kdy už člověk moc nevnímá. Opora se hodí na hodiny na začátku - porod byl více než bezproblémový. (zkráceno Férovou nemocnicí)
Dobrý den.
Zatím neexistuje žádný zákon ani jiný obecně závazný předpis,který by stanovoval POVINNOST platit za povolení doprovodu k porodu.
Porodnice vyžadují za „povolení“ doprovodu finanční platby (jde zpravidla o částky do tisíce korun za osobu, u císařských řezů, ale jdou částky do tisíců). Je otázkou, zda je požadování těchto plateb např.v případě smluvních zdravotnických zařízení napojených na systém, veřejného pojištění v souladu s právem. Dále je nutno zmínit fakt, že otec dítěte je zákoným zástupcem dítěte a rodičovská zodpovědnost k narozenému dítěti vzniká obvykle oběma rodičům matce i otci ihned po narození dítěte. Z tohoto pohledu má otec dokonce nezadatelné právo být u porodu .Platby za doprovod u porodu byly u nás zavedeny jaksi živelně v 90. letech, patrně proto že měly mít jakýsi odrazující efekt. V zahraničí je právo rodičky na doprovod u porodu spíše nepsaným pravidlem, standardem.
K rodičovské zodpovědnosti: Rodičovská zodpovědnost,je souhrn práv a povinností rodičů vůči nezletilému dítěti, sestávající z péče o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, dále zastupování dítěte a správy jeho jmění. Do okamžiku narození je dítě součástí těla matky, narozením získává dítě právní subjektivitu a rodičům tedy matce i otci k dítku vznikne rodičovská zodpovědnost. Oprávnění rodičů jako zákonných zástupců jednat za dítě nevzniká až 72 hodin po porodu, je zde již v momentu narození. Od tohoto momentu rodiče mohou např. zásadně rozhodovat o tom, zda a ve kterém zdravotnickém zařízení bude novorozenec čerpat zdravotnické služby,je tedy nadmíru vhodné aby otec u porodu byl aby mohl vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost k dítěti co možná nejdříve po jejím vzniku.
Dále, dle Úmluvy o právech dítěte má dítě právo na kontakt s rodiči - tedy i čerstvě narozený novorozenec má právo na kontakt s matkou i otcem .
V neposlední řadě má rodící žena právo na sebeurčení, tedy má např. právo odmítnout u svého porodu například přítomnost studentů, stejně tak má i právo rozhodnout se, koho chce mít u svého porodu například kvůli psychické podpoře. Oba partneři, zde budoucí matka a otec mají právo na ochranu soukromého a rodinného života, do kterého porod a tedy příchod nového člena rodiny, jistě patří. I z toho lze dovozovat, že by přítomnost otce u porodu neměla být placeným "nadstandardem" ale běžnou věcí, i jakousi "slušností porodnic".
Některé porodnice si zpoplatnění doprovodu dávají do svých vnitřních předpisů, neboli domácích řádů, vnitřní předpisy zdr.zařízení jsou sice pro pacienty do jisté míry závazné, nicméně pouze řekněme v mezích zákona - pokud by se vnitřní předpisy dostaly do rozporu se zákonem nebo nadměrným způsobem zasahovaly do práv ženy, jsou v tomto rozsahu neplatné a není nutné se jimi řídit. Zde se dá argumentovat, že zpoplatnění doprovodu, zasahuje do práva na nerušený soukromý a rodinný život, které je garantováno Listinou základních práv a svobod ČR.
Takže ve Vašem případě budto napište stížnost na stav ohledně neopodstaněnosti výběru plateb za doprovod u porodu v ČR.Tuto stížnost adresujte ministerstvu zdravotnictví. Svou zkušenost dále publikujte v co nejvíce periodicích, abyste dané porodnici udělala co "nejlepší reklamu".
Pokud jste ještě poplatek nezaplatila pak, jim napište,že jim nic platit nebudete, neb přítomnost otce u porodu je právem toho otce nikoli nadstandardní službou a tedy, že zpoplatnění samotné přítomnosti doprovodu u porodu se děje bez zákonného podkladu.(Legitimní by bylo požadovat úhradu za případné jednorázové ochranné pomůcky - návleky, roušku atp). Zákon o rodině 94/1963 sb. v platném znění ,§ 31 a násl. Úmluva o právech dítěte...
ODPOVĚD Z PARLAMENTU:
Zákon o péči o zdraví lidu ve svých důsledcích umožňuje, aby zdravotnická zařízení požadovala úhradu za pobyt v nemocnici v případech, mezi které lze zahrnout i přítomnost otce při porodu (§ 11 odst. 3 písm. f)). Nicméně dle mého názoru je nezbytné, aby vyúčtovala veškeré náklady a na základě těchto nákladů stanovila výši platby. Právě DISPROPORCI mezi náklady a výslednou platbou by měla být předmětem Vaší případné stížnosti.
S pozdravem
Michal Pohl, Mgr.
Parlament České republiky
zobrazit odpověď na tuto otázku
langoška 19.7.2011