velikost textu AA původní
Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeNalezeno celkem: 5518 zobrazeno 4576 - 4600 stránka: 1...183184185...221 zobrazit vše zobrazit znění dotazů
Dobrý den, lékař - hematolog stanovil jako optimální léčbu akutní leukémie lékem VIDAZA (je nově registrován u SÚKL, VZP jej nemá zatím v databázi a nehradí jej) a jeho zdravotnické zařízení lék zatím není schopno zajistit. Hrozí nebezpečí z prodlení se zahájením léčby. Prosím o radu jak postupovat dál. Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
11.5.2009
Dobrý den, mám následující problém: syn trpí afektovým onemocněním - depresemi. Nemá žádná zdravotní omezení, nebo jsme alespoň až doposud na žádná nenarazili. V létě máme jet na zahraniční dovolenou. I když byl odborný lékař o této cestě informován, nic nenamítal. Nyní, když už je cesta objednaná a zaplacená, nám bylo náhle sděleno, že lékař cestu výslovně nedoporučuje a pokud se synův stav během cesty zhorší, nevztahuje se na něj zákonné pojištění. Opravdu existuje zákon, který určuje způsob nebo délku cesty u nemocných a opravdu se vyžaduje při ošetření souhlas odborného lékaže s cestou?
zobrazit odpověď na tuto otázku
11.5.2009
Pracoval jsem jako rubač na šachtě, když se u mě začala projevovat velmi příznačně hypertyreoza. K jejímu zdiagnostikování však bohužel došlo přes všechny mé stesky, třes, zvýšený pulz i úbytek na váze, pocení a jiné až asi po roce, kdy jsem už byl na pokraji života a smrti (svědci - bývalá manželka a mé tři děti). Se zbytkem posledních sil jsem se po známosti dozvěděl po klasickém vyšetření od jednoho obvodního lékaře pravdu o svém zdravotním stavu. Následovalo léčení Carbimazolem a převedení k "odbornému" endokrinologovi, který mě po několikaměsíčním doléčování uschopnil a nařídil návrat k práci v rubání. Stále jsem byl ovšem slabý nejenom fyzicky, ale i duševně, a tak jsem skončil v péči psychiatra a v důsledku toho nakonec z práce vyřazen na následky choroby zhoršující se vlivem důlního prostředí. I když je tomu již 18 let a teď je mi 55, byl jsem nucen postoupit přeléčení radiojodem, beru kromě Letroxu 150 léky na tlak, deprese, problémy se závratěmi, léky umožňující mi méněbolestný pohyb. Složka s mou zdravotní dokumentací se rovná problémům asi deseti normálních lidí mého věku. Loni jsem vyžebral částečný důchod, ale vpravdě je mi tak o 15 let více. A tak si kladu otázku k původu mých zdravotních problémů v posledních devatenácti letech: Opravdu jsem dle lékařského posouzení ve svých problémech na vině já?
zobrazit odpověď na tuto otázku
11.5.2009
Dobrý den, v "Doporučených postupech psychiatrické péče II", pp. 159-160 se uvádí: "...Podávat pravidelnou medikaci proti vůli pacienta je možné jen u pacientů, u kterých je k dispozici souhlasné usnesení příslušného soudu o splnění podmínek pro nedobrovolnou hospitalizaci (zadržení pacienta v léčebném zařízení)..."
Zajímalo by mne, jaká právní norma garantuje toto právo, tj. odmítat pravidelnou medikaci do souhlasného usnesení soudu nedobrovolně hospiatlizovaným pacientům.
Ještě by mě zajímalo, jak je to s právem zdravotnického a pomocného personálu psychiatrických zařízení odebírat při přijmu k hospitalizaci občanský průkaz a mobilní telefony. (Jedná se totiž, alespoň v psychiatrické léčebně x, o ubiquitární praxi a odmítnutí vydání občanského průkazu se, alespoň podle mé osobní zkušenosti z této léčebny, trestá přikurtováním k posteli, řádnou dávkou butyrofenonového neuroleptika a benzodiazepinu intramuskulárně a následně ponecháním 24 hodin o samotě bez jídla i pití.) Předem děkuji za Vaši odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
4.5.2009
Vážení, nejprve chci ocenit Vaše stránky. Taková právní podpora pacientů je zapotřebí. Gratuluji k tomuto skvělému projektu! Rád bych vznesl dotaz ke dvěma odpovědím v sekci "Práva rodičky". V otázce "Jaké je právní postavení plodu?" je v závěru uvedeno, že "pokud by v důsledku odmítání určitého zákroku matkou došlo k poškození zdraví dítěte, které by se tak např. narodilo postižené, mohla by za způsobenou újmu být teoreticky činěna odpovědná žena". Na druhou stranu v odpovědi na otázku "Má žena právo odmítnout císařský řez?" je uvedeno, že žena může jakýkoli zákrok odmítnout, třebaže to ovlivní i život plodu. Domnívám se, že tyto dvě odpovědi nelze skloubit. Můžete k tomu prosím podat vysvětlující komentář? Velmi děkuji a jsem s pozdravem.
zobrazit odpověď na tuto otázku
28.4.2009
Dobrý den, chystám se na korekční plastiku malého stydkého pysku. Chtěla bych se informovat, zda si můžu při tomto zákroku jako pacient vybrat, podstoupím-li zákrok v celkové, nebo lokální anestezii. Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
28.4.2009
Dobrý den, chci se zeptat, má pacient povinnost sdělit lékaři vše potřebné o svém zdravotním stavu popřípadně o lécích, které kdy užíval? Řekněme kdyby to byla osoba, která by se po náročném zákroku stala částečně nezpůsobilou, může nemocnice požadovat zjištění veškerých informací ohledně minulém užívání léků po rodinných příslušnících? Není to zejména jejich starost zjistit si o pacientovi vše potřebné? Mám tím na mysli zejména situaci, kdy byl pacient vyšetřován jednou nemocnicí, ale na základě svého přání a zejména možnosti modernějšího lékařského vybavení a péče došlo po několika letech k ošetřování v druhé nemocnici. Tato nemocnice ale požaduje na rodinných příslušnících, aby si bývalé i současné doktory obvolali sami. Může zde nastat situace, kdy ale částečně nezpůsobilý pacient přeci nesouhlasil se sdělením těchto informací již předtím než se stal nezpůsobilým? Jak se potom dá tato situace řešit? Nemělo by to být spíše v kompetenci nemocnice opatřit si tyto informace? Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
27.4.2009
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má pacient, který byl svým onemocněním psychicky poznamenán a je na dobu dočasnou upoután na nemocniční lůžko, právo na psychologa nebo je toto rozhodnutí v kompetenci lékaře? Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
27.4.2009
Dobrý den, již 1, 5 roku po vyšetření kolonoskopií slepého střeva mám potíže s břichem, což mě omezuje v chůzi. Proto jsem požádal lékaře, aby mě poslal znovu na vyšetření RTG-CT břicha, ale ten s tím nechce souhlasit s tím, že jako pacient nemám právo o to žádat a že o tom rozhoduje lékař, kam mne pošle. Tvrdí, že to mám od páteře. Jak mám postupovat, abych dosáhl tohoto vyšetření? Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
25.4.2009
Dobrý den,
v lednu jsem utrpěl tříštivou zlomeninu bérce a kotníku, byla nutná operace s osteosyntézou. Nyní mi byla v rámci rehabilitace doporučena léčba plaváním a jízda na kole. Kontrola až za 3 měsíce. Chci se zeptat, zda mohu odjet na dovolenou k moři i po dobu trvání nemocenské, nebo ji budu muset přerušit. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
22.4.2009
Chtěla bych Vás požádat o radu. Od 25. 5. 2008 jsem v pracovní neschopnosti. Jelikož mám před operací a dlouhou pooperační léčbou, můj lékař mi doporučil zažádat si o invalidní důchod. A to jsem také učinila. Protože doba vyřizování invalidního důchodů trvá minimálně 3 měsíce, nevím, jak mám dále postupovat, abych neudělala chybu. Nemocenské dávky mi budou vypláceny do 24. 5. 2009. Mimo jiné ačkoli jsem byla v pracovní neschopnosti, bylo mi sděleno už v říjnu 2008, že jsem k 1. 10. 2008 propuštěna s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Poté mi bude vyplaceno odstupné v délce 3 měsíců. Zatím ale podepsáno nemám nic. Ptám se tedy, musím-li ukončit pracovní poměr dohodou já a nahlásit se na úřad práce, než bude invalidní důchod vyřízen? Nebo pracovní poměr nerozvazovat a požádat zaměstnavatele o neplacené volno? O odstupné bych přijít nechtěla, ale zdraví je přednější. Jak správně bych měla v mém případě postupovat, než se invalidní důchod vyřídí? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
22.4.2009
Dozvěděla jsem se, že v porodnici v Plzni jsou na porodních sálech instalované kamery, které snímají celý porod a záznamy z nich jsou přenášeny na sesternu. Připadá mi to neetické a neprofesionální a rozhodně bych si takový záznam ze svého porodu nepřála. Údajně se může požádat sestra, aby kameru vypla, ale ona ji může zase kdykoliv zapnout. Co mám udělat pro to, abych si mohla být jistá, že při mém porodu kamery použita nebude, z mého porodu nebude pořizován žádný záznam a ten nebude někde putovat. Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
21.4.2009
Dobrý den, je možné na specializovaném oddělení nezjistit nekolikanásobnou mozkovou příhodu? A teprve skoro po měsíci poslat na další kliniku a tím se zbavit chybné diagnozy, kdy už je skoro pozdě něco dělat? A pacient zůstává jak malé dítě, ponechán osudu? Nemohoucí a odkázan na všestranou péči manželky, která se neumí bránit těmto chybám, jelikož je několik let léčena na psychiatrii? Kde hledat odpověď, nebo kam se obrátit? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
20.4.2009
Prosím o radu-mám dost závažné onem.kyčelního kloubu,nyní jsem na PN,lékař mi naordinoval rehabilitaci...kdy mám tuto absolvovat?-v době svých lékařem stanovených vycházek,a nebo dle možností rehabilitačního zařízení,kam budu docházet?Měla jsem v době rehabilitace kontrolu s OSSZ,a bylo mi řečeno,že mám rehabilitaci absolvovat v době svých vycházek.....a řeším nyní s OSSZ,zda mi uznají nemocenskou dál a nebo ji budu muset ukončit,neproplatí mi ji a nastoupím do zaměstnání.Moc děkuji za brzkou odpověd.
zobrazit odpověď na tuto otázku
16.4.2009
Dobrý den, nejsem si jista správností postupu ošetřujícího lékaře. Mám možnost si někde ověřit, zda-li lékař postupoval správně? Když jsem telefonicky zkusila zjistit u jiného lékaře, zda-li bych s ním moji situaci mohla konzultovat, bylo mi řečeno kategorické "NE", že na nic takového nemám nárok a nikdo mi takovou konzultaci neposkytne. Kde tedy zjistit, jsem-li léčena správně? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
16.4.2009
Vím, že je léčba TBC povinná. Ale za jakých podmínek je pacient povinen se nechat hospitalizovat? Při pouhém podezření, nebo až při prokázání aktivního Kochova bacilu v těle? Je nutné čekat na výsledky kultivace v nemocnici? Předesílám, že se jedná o pacienta s trvalým bydlištěm, u kterého nehrozí, že "zmizí". Zatím v nemocnici jen čeká a není nijak léčen.
zobrazit odpověď na tuto otázku
15.4.2009
Dobrý den, měla jsem spontánní porod ve 36GT při abrubci placenty. Narodil se mi chlapeček 2350g. Má lehkou nezralost, těžkou perinatální asfyxii a hypoxicko-ischemická encefalopatii 3stupně. Dnes je mu necelých 6měsíců a zdá se mi zcela v pořádku, už nám dělá krůčky za ručičku, povídá si a hraje si. Nevím, co tato nemoc může obnášet, tak se vás chci optat, co to znamená a co to může všechno způsobit.
zobrazit odpověď na tuto otázku
14.4.2009
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může těhotná žena 13tt po dvou prohlídkách u gynekologa změnit lékaře z důvodu nespokojenosti (pochybnosti, nedůvěra k lékaři). Jak důvěřovat lékaři, který při jedné prohlídce prohlásí, že všechno je v pořádku, genetické vyšetření není třeba a při druhé mě již mezi dveřmi bez jakéhokoliv vyšetření genetiku pošle? Důvod sám pořádně neumí vysvětlit, má jen pocit, že aspoň se nic nezanedbá.
zobrazit odpověď na tuto otázku
14.4.2009
Dobrý den,
mamince je 77 let a v březnu byla převezena do nemocnice s mozkovou příhodou. Ještě týž den byla sanitáři převážena v areálu nemocnice na vyšetření, kde jim při nastupování do sanity upadla a zranila si nohu. Sanitáři nic nenahlásili, úrazu jsme si náhodně všimli až při nedělní návštěvě. Personál o ničem nevěděl. Noha byla podlita krví, v pondělí musela být chirurgicky vyčištěna. Maminka je diabetik, rána je 7 x 4 cm veliká a hluboká a nehojí se, maminka nemůže rehabilitovat, celý měsíc užívá antibiotika a léčení má trvat měsíce. Zápis o úraze byl proveden, my jsme ho však neviděli. Chceme se zeptat, zda nese nemocnice za úraz odpovědnost a zda můžeme požadovat finanční odškodnění, protože léčení pro nás bude do budoucna nákladné. Děkuji za Vaši odpověď!
zobrazit odpověď na tuto otázku
13.4.2009
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, jak fungují kontroly při neschopence. Zdali mohou kontrolovat o víkendech a do kolika hodin smí nemocného kontrolovat. Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
13.4.2009
Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na vlastní žádost a zodpovědnost si nechat u zubaře vytrhnout zub. Lékař odmítá, zub mi dělá potíže již dlouhodobě. Mám paradontální chobot - zánět dásně, způsobené neodborným ošetřením jiné lékařky. Ta mi vrtala starou plombu, nechala mi zbytek staré plomby pod vložkou, také nechala kaz a přetáhla vložku, takže způsobila zánět dásní mezi 6. a 7. stoličkou. Sedmou stoličku chci vytrhnout. Nemám již nerv, vytrhli ho na pohotovosti, dali novou vložku. Stále přetrvává zánět dásní, podstupuji opakované výplachy s chlorhexidinem, čištění. Bolest už je vleklá, neúnosná. Mám dvě děti, málo spím a zub již nechci. Mezi 6. a 7. je velká mezera, kde se mi stále dostává jídlo, čistím nití, atd. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
10.4.2009
Nalezeno celkem: 5518 zobrazeno 4576 - 4600 stránka: 1...183184185...221 zobrazit vše