Dobrý den,
manžel trpí nervosvalovým onemocněním ALS, byla mu zavedena tracheostomie, nemůže vůbec mluvit. Ke komunikaci používá počítač se zařízením, které ovládá očima. Zároveň potřebuje poučenou obsluhu počítače a vzhledem k tomu, že se sám nemůže nijak bránit (ani mluvit, ani hýbat), požaduje mít u sebe v maximální míře druhou osobu z rodiny, která jeho přání tlumočí a případně zabrání provedení úkonu i přes jeho nesouhlas (už se stalo včera, viz níže). Nyní je hospitalizován na jip a na dýchacím přístroji, nemocnice ale nechce vyhovět, aby byla přítomna druhá osoba i mimo návštěvní hodiny na jip.
Argumentuji zákonem č. 372/2011 o zdravotních službách, paragraf 30, odst. 1, podle kterého toto poskytovatel musí zajistit. Je mi řečeno, že oni se musí řídit interními předpisy a tento paragraf respektovat nemusí.
Kdo má pravdu?
Ke komu se odvolat, aby došlo k rychlé nápravě? Potřebuji řešit co nejdříve.
Už se jednou stalo, že mu chtěli zavřít počítač a přemístit jej na lůžko zbytečně dlouho před plánovaným zákrokem, přičemž on s přesunem nesouhlasil s tím, že na posteli se mu špatně dýchá, a chce přesunout, až to bude nezbytně nutné. Kdybych tam nebyla (vyhazovali mě), tak mu sestra zaklapne počítač, sebere mu tak jedinou možnost komunikace, a přesune ho na postel i přes jeho výslovný nesouhlas.
Ráda bych předešla všem případným dalším stejným situacím tím, že tam někdo z rodiny bude co nejčastěji.
Zároveň jsem si našla článek o tom, že ZTP/P osoba má právo na osobního asistenta v nemocnici, ale nikde jsem nenašla, který právní předpis toto stanoví. Je to pravda? A musí tam takového člověka u něj nechat, pokud si to pacient vyžádá?
Velmi děkuji za rychlou odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Lucie 30.11.2018