Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Právo na odeslání k vyšetření
Dobrý den, již 1, 5 roku po vyšetření kolonoskopií slepého střeva mám potíže s břichem, což mě omezuje v chůzi. Proto jsem požádal lékaře, aby mě poslal znovu na vyšetření RTG-CT břicha, ale ten s tím nechce souhlasit s tím, že jako pacient nemám právo o to žádat a že o tom rozhoduje lékař, kam mne pošle. Tvrdí, že to mám od páteře. Jak mám postupovat, abych dosáhl tohoto vyšetření? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
lékař je povinen poskytovat lékařskou péči v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy, informovat pacienta o jeho zdravotním stavu, informovat ho o možné léčbě a vyšetřeních, o alternativách a rizicích léčby. Rozhodnutí o volbě léčby je na pacientovi, ten musí poskytnout s lékařskou péčí souhlas. Na druhou stranu není možné lékaře nutit, aby pacienta posílal na vyšetření, která nejsou podle jeho názoru potřeba nebo která nejsou v souladu s profesními standardy. Je na odborném posouzení, zda určitý postup je z hlediska léčení vhodný. Tuto vhodnost nedokážeme jako právníci posoudit, je třeba, aby ji posoudil lékař. Můžete se však obrátit na jiného lékaře a informovat se u něj, zda by Vámi požadované vyšetření bylo podle jeho názoru vhodným postupem. Pokud Vám jiný lékař správnost tohoto postupu potvrdí a přesto se s Vaším lékařem na odeslání na vyšetření nedohodnete, je možné postupovat cestou stížnosti.
Pochopitelně také můžete změnit v rámci svobodné volby lékaře svého ošetřujícího lékaře v případě, že zjistíte, že jiný lékař bude ochoten Vám toto vyšetření provést (protože dospěje k závěru, že jde o vhodný léčebný postup) a Váš lékař nikoli.
Odkazujeme Vás také na podobné již zodpovězené dotazy:
Musí mi lékař vytrhnout zub, když si to přeji?
Lékař odmítá vytrhnout zub.
Vaše Férová nemocnice
25.4.2009