Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Jak nemocnice zjistí informace o předchozí léčbě pacienta?
Dobrý den, chci se zeptat, má pacient povinnost sdělit lékaři vše potřebné o svém zdravotním stavu popřípadně o lécích, které kdy užíval? Řekněme kdyby to byla osoba, která by se po náročném zákroku stala částečně nezpůsobilou, může nemocnice požadovat zjištění veškerých informací ohledně minulém užívání léků po rodinných příslušnících? Není to zejména jejich starost zjistit si o pacientovi vše potřebné? Mám tím na mysli zejména situaci, kdy byl pacient vyšetřován jednou nemocnicí, ale na základě svého přání a zejména možnosti modernějšího lékařského vybavení a péče došlo po několika letech k ošetřování v druhé nemocnici. Tato nemocnice ale požaduje na rodinných příslušnících, aby si bývalé i současné doktory obvolali sami. Může zde nastat situace, kdy ale částečně nezpůsobilý pacient přeci nesouhlasil se sdělením těchto informací již předtím než se stal nezpůsobilým? Jak se potom dá tato situace řešit? Nemělo by to být spíše v kompetenci nemocnice opatřit si tyto informace? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zdravotnická dokumentace obsahuje informace o onemocnění pacienta, o průběhu a výsledku vyšetření, léčení a o dalších významných okolnostech souvisejících se zdravotním stavem pacienta a s postupem při poskytování zdravotní péče a také osobní údaje pacienta, které jsou důležité pro identifikaci pacienta a zjištění anamnézy. Zdravotnickou dokumentaci s tímto obsahem je povinné vést a uchovávat každé zdravotnické zařízení, tedy i bývalé zdravotnické zařízení, které ošetřovalo tohoto pacienta, pokud tedy už neuběhla lhůta v předpisech a nedošlo ke skartaci. Současní ošetřující lékaři pacienta mají v souvislosti s poskytováním zdravotní péče ze zákona právo nahlížet do zdravotnické dokumentace jiného zdravotního zařízení. Mají také právo na pořízení opisů, výpisů a kopií zdravotnické dokumentace v rozsahu nezbytně nutném pro potřeby splnění konkrétního úkolu. zajišťujete pro ně zajistí zdravotnické zařízení, které dokumentaci vede. Lékař si tedy může vyžádat kopii zdravotnické dokumentace od zdravotnického zařízení sám. Zároveň platí, že v případě změny ošetřujícího lékaře je dosavadní lékař povinen předat nově zvolenému lékaři všechny informace potřebné pro zajištění návaznosti poskytování zdravotní péče.
Pro zajištění zdravotní péče je pro lékaře nezbytné znát zdravotní anamnézu pacienta a také to, jak probíhala jeho předchozí léčba, jaké užíval léky apod.. Povinností pacienta je poskytnout lékaři součinnost, měl by tedy lékaři sdělit informace o svém zdravotním stavu.
Omezit způsobilost k právním úkonům může pouze soud v případě, kdy dospěje k závěru, že osoba není z důvodu duševní poruchy nebo nadměrného požívání alkoholu nebo drog schopna činit některé právní úkony. Soud také určí opatrovníka, který v rozsahu omezení rozhoduje v daných záležitostech a za osobu jedná. Rozhodnutí o poskytování zdravotní péče je také právní úkon. Pokud je způsobilost osoby omezená i ve věcech rozhodování o zdravotní péči, poskytuje souhlas s léčbou jeho opatrovník. Opatrovníkovi jsou pak sdělovány informace o zdravotním stavu pacienta, může nahlížet do zdravotnické dokumentace.
Platí, že pacient má právo určit osobu, která může být informována o jeho zdravotním stavu a která může nahlížet do zdravotnické dokumentace. Pacient může také vyslovit zákaz podávat tyto informace jakékoliv osobě, může jí také zakázat nahlížet do zdravotnické dokumentace. Tento zákaz musí být ve zdravotnické dokumentaci zaznamenán a opatřen podpisem ošetřujícího lékaře a pacienta. Pacient může svůj zákaz kdykoliv odvolat. Jestliže následně byla způsobilost pacienta omezena v této oblasti (rozhodování o zdravotní péči), má jeho opatrovník právo nahlížet do zdravotnické dokumentace a právo dostávat informace o pacientově zdravotním stavu, i když dříve pacient např. zakázal poskytování informací osobě opatrovníka.
Vaše Férová nemocnice
27.4.2009