Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Úraz v areálu nemocnice

Dobrý den,
mamince je 77 let a v březnu byla převezena do nemocnice s mozkovou příhodou. Ještě týž den byla sanitáři převážena v areálu nemocnice na vyšetření, kde jim při nastupování do sanity upadla a zranila si nohu. Sanitáři nic nenahlásili, úrazu jsme si náhodně všimli až při nedělní návštěvě. Personál o ničem nevěděl. Noha byla podlita krví, v pondělí musela být chirurgicky vyčištěna. Maminka je diabetik, rána je 7 x 4 cm veliká a hluboká a nehojí se, maminka nemůže rehabilitovat, celý měsíc užívá antibiotika a léčení má trvat měsíce. Zápis o úraze byl proveden, my jsme ho však neviděli. Chceme se zeptat, zda nese nemocnice za úraz odpovědnost a zda můžeme požadovat finanční odškodnění, protože léčení pro nás bude do budoucna nákladné. Děkuji za Vaši odpověď!

Odpověď:

Dobrý den,

na základě pouhého popisu Vaší situace nejsme schopni určit, zda zdravotníci úraz zavinili. V každém případě je ale zarážející, že sanitáři nehodu nenahlásili a že si ošetřující personál v nemocnici nevšiml tak velké rány a neposkytl okamžitě náležité ošetření. Z § 55 zákona o péči o zdraví lidu vyplývá, že zdravotničtí pracovníci jsou povinni poskytovat první pomoc a vykonávat zdravotnické povolání svědomitě, poctivě, s hluboce lidským vztahem k občanům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti.

Pokud bude prokázáno, že zhoršení zdravotního stavu Vaší maminky bylo způsobeno zaviněním ze strany zdravotnického personálu, budete moci po nemocnici žádat náhradu škody. Při škodě na zdraví se jednorázově odškodňují bolesti poškozeného a ztížení jeho společenského uplatnění, dále pak náhrada na výdělku po dobu i po době pracovní neschopnosti a také účelně vynaložené náklady spojené s léčením (§ 444 občanského zákoníku).

Předpokládám, že nejste spokojena s postupem zdravotníků. Více o tom, jak dát najevo nespokojenost najdete zde.

Vaše Férová nemocnice

13.4.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS