Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Hospitalizace u podezření na tuberkulózu
Vím, že je léčba TBC povinná. Ale za jakých podmínek je pacient povinen se nechat hospitalizovat? Při pouhém podezření, nebo až při prokázání aktivního Kochova bacilu v těle? Je nutné čekat na výsledky kultivace v nemocnici? Předesílám, že se jedná o pacienta s trvalým bydlištěm, u kterého nehrozí, že "zmizí". Zatím v nemocnici jen čeká a není nijak léčen.
Odpověď:
Dobrý den,
zdravotnické zařízení je povinno nařídit izolaci pacienta (tedy hospitalizovat ho) nejen při samotném výskytu infekčního onemocnění stanoveného prováděcím právním předpisem, ale i při podezření na výskyt tohoto onemocnění. To vyplývá z § 45 odst. 3 zákona č., 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Smyslem této úpravy je zamezení šíření infekce, nikoli obava o útěk pacienta. Takové podezření musí být pochopitelně důvodné. Infekční onemocnění, kterých se tato povinnost týká, jsou uvedena v příloze č. 2 vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 195/2005 Sb., kterou se upravují podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče. Mezi tato onemocnění patří i tuberkulóza.
Dále podle § 64 výše zmíněného zákona osoba, která onemocněla infekčním onemocněním nebo je podezřelá z nákazy, je podle povahy infekčního onemocnění povinna:
- podrobit se izolaci, podání specifických imunologických preparátů nebo chemoprofylaktik, potřebnému laboratornímu vyšetření, lékařské prohlídce a karanténním opatřením,
- dodržovat omezení, popřípadě zákaz užívání zdroje pitné vody, potravin a dalších výrobků podezřelých z toho, že obsahují původce nákazy,
- zajistit provedení nařízené ohniskové ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace,
- zdržet se činnosti, která by mohla vést k dalšímu šíření infekčního onemocnění, a je-li běžnou součástí života, vykonávat ji tak, aby se riziko šíření snížilo.
Úpravu dále doplňuje zákon o péči o zdraví lidu, podle kterého je tuberkulóza nemoc, u které lze uložit povinné léčení a je možné provádět vyšetřovací a léčebné výkony a převzít nemocného do ústavní péče i bez jeho souhlasu. Samozřejmě je však žádoucí, aby nemocný s léčbou sám souhlasil. Pokud však bude převzat k léčení do ústavní péče bez svého písemného souhlasu, je zdravotnické zařízení povinno tuto skutečnost oznámit do 24 hodin příslušnému soudu. Bude tak vyvoláno tzv. detenční řízení, ve kterém soud rozhodne, zda jsou splněny zákonné důvody pro zadržení v ústavní péči.
Vaše Férová nemocnice
15.4.2009