Vážení přátelé, obracím se na Vás s prosbou o radu a pomoc.
V roce 2012 jsem kvůli nadměrnému pracovnímu stresu skončila se syndromem vyhoření na psychiatrii. V roce 2013 mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně a ukončena DPN po roce a 4
měsících.
Šla jsem znovu pracovat a po tři čtvrtě roce jsem už nápor stresu opět nevydržela, tentokrát v horší míře. Nyní jsem na nové dočasné pracovní neschopnosti a 24. 11. 2015 mi skončí podpůrčí doba 380 dnů. V srpnu mi bylo 57 let. Do zaměstnání se ze zdravotních důvodů vrátit nemohu a musím ukončit pracovní poměr ze stejného důvodu, neboť zaměstnavatel nemá pro mne vhodné místo.
Musím se tedy následně přihlásit na úřadu práce. Problém je v tom, že se stále necítím dobře (trpím těžkou arteriální hypertenzi se spolupodílem psychické nadstavby ve spojení s anxiosně depresivním stavem - syndromem vyhoření-nezvládám běžné zátěžové situace) a chci požádat o prodloužení podpůrčí doby.
Důležitý termín u psychiatra mám však až 15.12. 2015, kdy už budu muset být nahlášena na úřadu práce. Mohu si zpětně zažádat o prodloužení dočasné pracovní neschopnosti a tím i podpůrčí doby, i když jsem mezitím nahlášena na úřadu práce?
Moje obvodní lékařka mi radí, zažádat si o vyšší stupeň invalidního důchodu, ovšem zde mám velké obavy po prožitých zkušenostech s posudkovými lékaři, že bych mohla přijít i o můj stávající invalidní důchod, což by mne finančně zruinovalo.
Může i obvodní lékař dočasnou pracovní neschopnost prodloužit (zde mám termín ještě před ukončením podpůrčí doby)? Mám totiž ještě další psychosomatické potíže jako astma, hyperaktivní moč. měchýř, které mne značně omezují.
Pokud mi nebude prodloužena podpůrčí doba, musím z výše uvedených důvodů odejít do předčasného důchodu již v listopadu 2016, tj. o 3 roky dříve. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat?
Děkuji předem za Vaši odpověď a zdravím Vás.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Věra 10.11.2015