velikost textu AA původní
Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeNalezeno celkem: 371 zobrazeno 226 - 250 stránka: 1...91011...15 zobrazit vše zobrazit znění dotazů
Chtěla bych se zeptat, jak je to se souhlasem obou rodičů se zákrokem u lékaře v novele zákona o zdravotnictví. Otec dětí se s nimi nevídá 10 let a nevím, jak jej sehnat. Musím mít jeho souhlas dle novely zákona? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
samada 3.4.2012
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na porodné. Jsem studentkou střední školy, 18 let mi bude 8. července. Dne 15. března jsem porodila dceru, o kterou nemohu sama pečovat. Jejími poručníky se stali moji rodiče a až mi bude 18 let vezmou si ji do náhradní péče. Zajímalo by mě jestli mám nárok na porodné. Případná žádost by se vypočítávala z mích nulových příjmů nebo z příjmů mých rodičů? Předem děkuji za brzkou odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Anýsek 25.3.2012
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na porodné, když jsem v loňském roce porodila své první dítě, které mi bohužel po 3 dnech zemřelo. Samozřejmě jsem o porodné nežádala a za nedlouho budu rodit podruhé? Příjmy nemáme větší než 2,4 násobku životního minima. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
marti21 20.3.2012
Může lékař zubní pohotovosti odmítnout ošetřit 15-tileté dítě bez doprovodu zákonného zástupce?Jednalo se o skřípnutý jazyk mezi rovnátka.
Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Věra 23.3.2012
Dobry den, chtela jsem se zeptat, zdali ma narok i dite 15 mesicu na snizeni rocniho limitu. Docetla jsem se, ze duchodce nad 65 let ma rocni limit 2500 Kc. Jak je to s malym ditetem, ktere neni samostatne vydelecne cinne a ja jsem na rodicovskem prispevku? Duchod cini minimalne jednou tolik, kolik pobiram mesicne ja. Dcerka ma pred sebou jeste dlouhodobou lecbu, ktera je pomerne financne narocna, jelikoz nam pojistovna prispiva 75%, ja hradim zbytek, ktery neni zrovna za kacku. Dojizdime i jednou tydne do vzdalene nemocnice. Cestak jsem uz obdrzela i kdyz po dlouhe patrani po jakemkoliv prispevku. Je jeste nejaka moznost, jak by nam pojistovna mohla narocnou financni situaci odlehcit? Diky za odpoved.
zobrazit odpověď na tuto otázku
misa 11.3.2012
Dobrý den, od 3 let jsem navštěvovala s mojí dcerou (8 let) ortopedické ambulance s problémem, že vtáčí špičky dovnitř. Vystřídaly jsme několik ortopedických ambulancí, ale protože mi všichni ortopedi tvrdili, že je to tzv. dětské šmatlání neboli ploché nohy. Od roku 2009 jsem pak navštěvovala už jen soukromou ortopedickou ordinaci. Po každé půlroční kontrole to bylo stejné - dcera dostala vložky do bot na ploché nohy, i když bylo zcela zřejmé, že se ji neustále nožičky i způsob chůze zhoršují. Po poslední kontrole 3. 2. 2011 mi ortoped řekl, že dcera bude šmatlat napořád a že se s tím nedá nic dělat. Naštěstí shodou okolností jsem potkala známou co doporučila jednoho specialistu, tak jsem nečekala a hned jsem dceru objednala, bylo to září 2011. Šok jsem zažila, když mi pan profesor po 2 minutách vyšetření řekl, že dcera má vrozenou vadu v kyčlích tzv. anteverzní syndrom (vrozená deformita kyčle) a že už si tou špatnou chůzí pěkně zkřivila páteř a že by za pár let mohla být i na vozíčku. Hned v říjnu 2011 byla na operaci obou dvou kyčlí. Moje otázka tedy zní: co můžu udělat proto, aby se to už nikdy neopakovalo? A jestli má moje dcera, která si toho tolik vytrpěla, nárok na nějaké odškodné? Děkuji Vám a přeji pěkný den.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Marky 23.2.2012
Dobrý den,
kvůli zdravotnímu stavu musím rodit v konkrétní porodnici. Jak jsem se dozvěděla na instruktážním kurzu, každé dítě je po krátkém položení na matku dáno do inkubátoru, který je umístěn do místnosti, kde je matka. Jak mi bylo řečeno, tuto praxi nelze odmítnout, neboť je v porodním boxu příliš zima na to, aby dítě mohlo ležet na matce, což bych si velmi přála. Na otázku, zda mohu takovou praxi odmítnout, mi bylo sděleno, že mi dítě v takovém případě vezmou. (To vím, že nemohou udělat). Chtěla jsem se zeptat, zda mohu např. reversem dopředu odmítnout umístění do inkubátoru?
Termín porodu mám za 14 dní, uvítala bych proto prosím rychlejší odpověď, pokud je možné. Velmi děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
petra 19.2.2012
Dobrý den,
dokážete mi prosím odpovědět, zda má zaměstnavatel právo odmítnout vydat propustku ženě, která doprovází svého těžce mentálně postiženého syna, který čerstvě dovršil 18 let na specializované vyšetření? Než dosáhl 18-ti let, propustku dostávala, nyní na ni dle zaměstnavatele nemá nárok. Nemyslí zákony nějak na tyto případy?
Velice děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Mardil 20.12.2011
Dobrý den,
pozítří budu přesně 40+0 týden těhotenství (jdu ráno na monitor do porodnice) a v porodnici (při první návštěvě) mi bylo vysvětleno, že si mě tam nechají, ať s tím počítám a že mi budou muset porod začít vyvolávat. Po vyšetření OGTT mi byla potvrzena těhotenská cukrovka (zvýšená hodnota po hodině). Pravidelně navštěvuji diabetologickou poradnu, kde jsou s výsledky hladiny cukru v krvi spokojeni (mám pouze dietu). Žádné jiné problémy ani komplikace nemám. Na prvních ultrazvucích bylo miminko navíc o necelý týden menší, takže výpočet termínu porodu je podle mě také na vodě... Zajímalo by mě, jestli existuje jasný důvod (nejen mohlo by se stát...), proč to musí být přesně v termínu a ani o trochu později, jak se proti nátlaku lékařů bránit (nechcete přece ublížit dítěti apod.) a jestli hrozí nějaké komplikace, dají se častějšími vyšetřeními nebo kontrolami podchytit? Moc děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
wosk 12.12.2011
Dobrý den, moje matka porodila svoji první dceru v roce 1967 v porodnici. V neděli večer ji odtekla plodová voda, zatím bez kontrakcí ji poté přeložili na "hekárnu", kde v 7.45 "spontánně porodila" "zdravou" dceru. Porod byl násilně urychlován za použití medikace (injekce do stehen), VAXu, Kristelerovy exprese, zakončen kleštěmi. Třetí den po narození matce dcera omdlela při kojení, to bylo naposledy, co ji viděla živou. Zemřela na nitrolebeční krvácení způsobené prasklou cévou. Matka nebyla ani podpořena ve zpracování této životní události, celoživotně ji poznačila i celou její rodinu. Jaké existují nyní (po 44 letech) možnosti dovést viníky k odpovědnosti, které by nám pomohli ve zpracování této traumatizující životní události? Mohu tyto kroky učinit já - dcera? Co k tomu potřebuji? Děkuji!
zobrazit odpověď na tuto otázku
ivig 5.12.2011
V současné době mám smlouvu na dobu určitou za kolegyni po dobu její mateřské a následně rodičovské dovolené (v současné době více než 3 roky). V brzké době sama plánuji rodinu, proto můj dotaz zní: jak je to v tomto případě s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Postupuje se stejně jako v případě kdybych měla smlouvu na dobu neurčitou s tím rozdílem, že se za 3 roky nebudu moci na toto samé místo vrátit? (mezi tím mi vyprší smlouva, neboť se vrátí z mateřské ona kolegyně).
Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Garfieldek 28.11.2011
Dobrý den,
V lednu 2010 jsem bohužel porodila mrtvého synka, ve 39. týdnu těhotenství. Pár hodin po těžkém císařském řezu a následné druhé vážné operaci přišla lékařka s tím, že se musíme během 10 minut rozhodnout, zda chceme malého vidět či nikoli. Nenechala nám prostor na rozmyšlenou, a stále naléhala, že potřebuje naše rozhodnutí co nejdříve kvůli převozu na dětskou patologii či pitevnu. Můžete mi prosim napsat, jaký časový prostor mají rodiče k rozhodnutí, zda miminko chtějí vidět?
Velice vám děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
Peťule 24.10.2011
Co mohu učinit v případě, že mi bude omezeno právo volby místa porodu? Ráda bych rodila (opět) doma, zřejmě budu muset do porodnice (Vzhledem k právě schválenému Zákonu o zdravotních službách mi pod hrozbou pokuty zřejmě všechny porodní asistentky odmítnou péči u porodu poskytnout).
zobrazit odpověď na tuto otázku
apsenicka 7.11.2011
Dobrý den, potřebovala bych vědět, jestli je v mém případě možný porod v ČR. Žiji ve Španělsku, kde také pracuji a platím zdravotní pojištění a mám evropskou kartičku zdravotní pojišťovny. V ČR mám stále trvalý pobyt. Musela bych za porod platit? Mockrát Vám děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
mistery 15.11.2011
Dobrý den.
Mé švagrové se narodilo miminko a kvůli nízké porodní váze byla převezena do pardubické nemocnice. Dnes byla maminka převezena tamtéž. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s placením regulačních poplatků za pobyt u novorozeňat. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
petromila 31.10.2011
Dobrý den,
mám pětiletého syna, který si zlomil pravé předloktí s dislokací. V narkóze mu ruku spravovali a dali mu tam i 2 dráty. Můj dotaz zní, zda když se mu úraz stal doma a nikoli ve školce, má po ukončení léčby nárok na nějaké bolestné. Má úrazovou pojistku. Sádru bude mít asi 6 týdnů, a pak určitě bude následovat rehabilitace. Děkuji za odpověd.
zobrazit odpověď na tuto otázku
alijara 1.11.2011
Dobrý den,
narazila jsem na nový poplatek souvisící s porodem a tím je poplatek za porodní plán. Konkrétně "Posouzení a verifikace navrženého porodního plánu odlišného od standardních léčebných postupů" za 1500,- Kč. (viz zde: http://www.nemtr.cz/cenik.php?act=exp&sub=yes&id=2)
Je to právně v pořádku? Vždyť léčebný postup můžu odmítnout v průběhu a porodní plány mají jen usnadnit komunikaci ohledně toho, co si jako rodička přeji/nepřeji, aby to zdravotníci věděli dopředu.
Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Elisa 20.10.2011
Dobrý den,
vzhledem k nepravidelné menstruaci mám v těhotenské průkazce uvedeny 2 zcela odlišná data porodu. Dle menstruace 4.1. a dle ultrazvuku 15.1. Prosím o informaci, který termín je rozhodný pro pojišťovnu v případě cestovního pojištění. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Renča 24.10.2011
Dobrý den, na infekčním oddělení, kde jsem byla jako rodič hospitalizovaný s dítětem (2 roky) mi bylo opakovaně tvrzeno, že rodič může být nepřetržitě s dítětem, ale nevztahuje se to na "výkony". Šlo o běžné odběry krve nebo zavádění kanyly. Protože jsem na přítomnosti trvala, snažili se mne od dítěte odstranit fyzickou převahou. Je tento postup právně obhajitelný. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Dvoukvítek 29.10.2011
Dobrý den. Doslechla jsem se, že poplatky za pobyt otce na sále při porodu jsou leckde přemrštěné. Ráda bych věděla, když se půjdu zapsat k porodu a chtějí po mě 500 Kč, někde i 1000 Kč, za co platím? Mohu je požádat vlastně jako zákazník, ať mi podrobně vysvětlí, za co tedy platím? Kamarádky, které platily a už rodily, říkaly, že žádný personál navíc tam nebyl a že partner neměl ani návleky na boty a někdy ani oblečení na sál. Tak za co platíme? Nesouhlasíme-li, co máme dělat? Ráda bych dostala podrobný výpis toho, za co vlastně platím. Jak se ho domoci? A hrozí nějaký postih, když mi ho nedají? Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
lil 3.10.2011
Velmi Vám děkuji za rychlou a obsažnou odpověď na můj předchozí dotaz. Můžete mi, prosím, ještě vysvětlit, jaké výhody má jednorázová prohlídka u pediatra bez registrace? Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Eliška 3.10.2011
Dobrý den,
ortoped nám dnes tvrdil, že vyšetření kyčlí novorozenců je povinné ze zákona. Nechci proti tomu vyšetření bojovat, nemám s ním žádný problém. Pouze se mi nezdá, že by mě stát zákonem nutil absolvovat PREVENTIVNÍ vyšetření bez zdravotní indikace. Kde lze najít právní úpravu toho vyšetření? Opravdu je to vymahatelné?
zobrazit odpověď na tuto otázku
petrak 19.8.2011
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam a ke komu mám směřovat stížnost na porodnici? Jelikož byla zanedbaná péče před porodem, ponechali mě 4 hodiny ležící na CTG, samotnou, sestřička nebyla nikde k mání. Následující akutní císař, a manžel musel platit poplatek 500,- Kč, za to že NEBYL u porodu?
Kam směřovat stížnost na porodnici? Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Monny89 24.8.2011
Chtěla bych se zeptat, zda jsou stále nepovinné registrace u pediatra i preventivní prohlídky dětí tak jak to píšete zde.
Velmi Vám děkuji za Vaši úžasnou pomoc lidem a přeji Vám jen to nejlepší.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Eliška 3.10.2011
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Máme sedmiměsíční dcerku a jsme rozhodnuti nepodávat jí ve stravě maso ani vejce z etických, náboženských a dalších důvodů. Obávám se však tlaku pediatričky (již jsme se rozhodli neočkovat z důvodu zátěže v rodině, otec silná reakce na antibiotika, moje sestra dostala rakovinu po očkování proti rakovině děložního čípku - do té doby bez nálezu). Může nás někam nahlásit za to, že dceři nedáváme maso a vejce? Jak je toto upraveno v zákoně? Znepokojil mě případ, kdy se chlapec stravoval bez masa, ale vejce jedl a byl z adoptivní péče babičce odebrán. Moc Vám děkuji za pomoc.
zobrazit odpověď na tuto otázku
FN 3.10.2011
Nalezeno celkem: 371 zobrazeno 226 - 250 stránka: 1...91011...15 zobrazit vše