Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDobrý den, před půl rokem, jsem v nemocnici porodila holčičku, kterou jsem se kvuli špatnému finančnímu zázemí rozhodla dát k adopci. U mého porodu byla zdravotní sestřička, která bydlí ve stejné vesnici jako moje blízká rodina. Před nedávnem jsem se dozvěděla, že tato zdravotní sestřička podala informace lidem o mém porodu a o tom, že jsem dala dítě k adopci. Nyní to řeší celá má rodina a známí. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli zdravotní sestra porušila lékařské tajemství a jestli se můžu nějak bránit. Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku Hanny 27.5.2013Dobrý den, manžel ležel na infekčním oddělení, kde měl zavedenou kanylu. Při vyndávání mu část kanyly zůstala v žíle. Toho si nikdo nevšiml, po 4 dnech začala manžela ruka bolet a doma si nahmatal v žíle tělísko. Jeli jsme na pohotovost, kde jeden lékař cizí předmet cítil, přišli další tři a jeden primář. Ten řekl, že si nebudeme hrát na zanedbání péče, že je to zánět. Dali mu višňovou mast a poslali ho domů, že má přijít v pondělí. To mu po celém dni lítání po doktorech a vyšetřování zjistili, že tam cizí těleso je a domluvili operaci, která se bude konat až teď 11.3.2013. Přitom je to akutní, kdybych se nezeptala, tak ani nevíme, že když nastane problém, musí přiijet okamžitě. Přístup nemocnice je katastrofa, manžel si připadá, jako kdyby si to tam strčil sám. Jenom cesta do nemocnice má 40 km, jeli jsme tam už 3x. Manželovi se nikdo neomluvil, neměli jsme v úmyslu s tím cokoliv dělat, ale po přístupu lékařů o tom přemýšlíme. Náklady na naftu, poplatky a díky operaci a neschopnosti, která ho čeká, přijde o příjem z práce. Myslíte, že je to zanedbání péče? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku anela 6.3.2013Dobrý den,
v období od 23.1.2012 do 30.12.2012 jsem pracovala ve firmě, kde jsem pracovala na balení a expedici výrobků střešní krytiny. Je to práce namáhaná hlavně na prsty, kdy pracovnice odebírá jednotlivé kusy a balí do kartónů, ukládá na palety a odváží ručním vozíkem na rampu k expedici. V listopadu 2012 mně firma poslala na kontrolu zdravotního stavu na Kliniku pracovního lékařství Fakultní nemocnice, kde zjistili na pravé ruce těžký karpální tunel, na ruce levé středně těžký karpální tunel a doporučili operaci na obou rukou a zároveň zažádali o posouzení a vyjádření hygienickou stanici, jestli jde o nemoc z povolání. Na šetření uvedeného problému mě Krajská hygienické stanice přizvala, sepsala protokol, bez měření, jen pouhým okem na výrobní proces a veškerou práci co jsem zastávala sepsala zápis.
V konečném šetření Krajská hygienické stanice napsala závěr, že nebyly splněny podmínky vzniku nemoci z povolání. Dnes jsem už po operaci pravé ruky, od 5.prosince 2012 jsem na nemocenské a čeká mně operace levé ruky. Prosím Vás o radu, jak mám postupovat, protože se šetřením a s jejich rozhodnutím nesouhlasím. Doktorka z Kliniky pracovního lékařství mi řekla, aby jsem napsala nesouhlas s vyjádřením Krajské hygienické stanice. Hygiena se odvolává na Nařízení vlády č. 290/1995 Sb. Mám za to, že hygiena neprovedla šetření objektivně, jelikož už v minulosti prováděla zkoušky v prospěch firmy tak, aby mohla provozovat výrobu, na co mám i svědka-vedoucí výroby, kterého donutili k podpisu výpovědi.
Prosím, mám nějakou šanci docílit spravedlnosti? Hraje tady roli krátká doba (cca jeden rok) ve firmě? Děkuji Vám za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku dixinka 18.3.2013Pěkný den přeji,
již několik měsíců léčíme našeho 3 letého syna s pediatričkou a zároveň urologem a neúspěšně. Neustále mu do krve praská předkožka při přetahování, tak jednou či dvakrát v týdnu se povedlo přetáhnout bez prasknutí, ovšem zbytek dní v týdnu vždy praskliny do krve. Verdikt urologa, vlastně i pediatričky byl jasný, Fimoza. Jediná možnost operace-obřízka.
Vše bylo vyřízeno my už měli nástup v nemocnici. Proběhla příprava prcka a jelo se na sál. Po čekání plném nervozity a strachu, aby syn vše zvládl, mi ho odvezli na JIPku v pořádku a lékařka mě informovala dost šokující zprávou, operace obřízky nebyla provedena. Druhý den totálně v šoku jsem se dověděla přímo od operatéra urologa, že po uspání mu šla předkožka stáhnout normálně a tak neviděl důvod proč dělat obřízku. Jenže on před operací vůbec neviděl zprávu našeho urologa, proč tu operací musí mít, jaká byla dosavadní léčba a dokonce na příjmu kluka nikdo urologicky ani nevyšetřil a tudiž se mě ani nikdo neptal na dosavadní potíže atd. Kdyby tohle všechno věděl před tím, než vstoupil na sál, jakože to je snad jeho povinnost znát pacientův stav ,a dosavadní léčbu a tedy důvod operace, tak by věděl že tu obřízku musí udělat. Nedokázal mi ani odpovědět jak je možné že ho na příjmu nikdo z urologů či snad přímo operatér neviděl předem. Chtěl mi ukázat jak mu jde údajně lehce přetáhnout předkožka, syn křičel strašnou bolestí, přetáhl jednou, přetáhl podruhé a opět popraskala do krve. Se slzami v očích jsem se ptala, jestli tomuhle říká, že je vše v pořádku, neodpověděl. V několika málo minutách, co poprvé viděl pacienta na sále a vůbec nic o jeho problémech či stavu nevěděl, zmařil svým chováním několika měsíční léčení dvou lékařů, syn byl zbytečně vystaven narkoze a tedy rizikům s tím spojených, a psychickému stresu.
Domů jsme byli poslaní s léčbou, kterou jsme praktikovali již několik měsíců a neúspěšně. Pediatrička i náš urolog budou řešit toto jednání lékaře. Jsme doma se synem druhý den a modlíme se, aby se stal zázrak a předkožka se roztáhla a na operaci nemusel, ale ta šance je minimální, na tu operaci bude muset jít. Moje otázka tedy zní, může si lékař tohleto dovolit? Nakráčet si k operaci aniž by neznal stav pacienta? To, že nebyl syn pří príjmu urologicky vyšetřen, taky přece není normální? Řekla bych, že jde o hrubé porušení povinnosti lékaře. Děkuji moc za radu a odborný názor.
zobrazit odpověď na tuto otázku Pavla 21.3.2013Dobrý den,
navštívila jsem svou obvodní lékařku s tím, že mám otok na levé noze, bolesti, svědění kůže na lýtku, atd. Aby vyloučila trombózu, odeslala mně na cévní ambulanci. Hned následující den jsem tam volala a šla tam. Vše proběhlo v pořádku až do doby, když paní doktorce sestřička ohlásila, že mám sice průkaz EU zdravotní pojišťovny VZP, ale že jí to píše, že jsem cizinec. Jsem Slovenka, žiji v Čechách a hodlám tu žít natrvalo. Platím si pojistné, odvádím daně, prostě všechno. Na Slovensku mám "jenom" trvalý pobyt, který nehodlám měnit. To ale paní doktorka slyšet nechtěla a řekla mi, že se mám obléct a najít si jiné zařízení, že ona cizince neošetřuje, že to nemá ve smlouvě s VZP.
Moje obvoďačka s tím problém nemá, navštěvuji i jiná zdravotnická zařízení v České republice a s takovou reakcí jsem se nikde nepotkala.
Nohu mám nateklou, potřebuji ošetřit, ona je jediná lékařka/cévní, která tu u nás ordinuje. Vím, že mám právo vybrat si dobrovolně lékaře, neudělala jsem nic, proč by mně měla odmítnout a přesto všechno to udělala.Viděla moje doporučení, i moji nohu, ale neudělala vůbec nic a surově mně vyhodila. Řekla, že mám hledat pomoc někde jinde.
Můžete mi prosím poradit? Jak mám postupovat, když potřebuji zprávu o vyšetření, abychom mohli dále postupovat v léčbě? Mám čekat, až otok postoupí? Co když to je trombóza? To mám trnout hrůzou, jestli nastane někdy v budoucnosti embolie? Vím, možná zveličuji, ale i to může nastat. Byla bych nerada, kdyby se cokoliv zanedbalo. Naopak, byla bych ráda, kdyby si paní doktorka uvědomila, že kdysi jsme byli jeden stát a že doba pokročila. Že nejsem bezdomovec a že mám i svoje práva a hlavně, že se chci vyléčit. Děkuji Vám předem za vaši odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku Lenka 10.4.2013Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc, neboť si už nevím rady a jsem opravdu zoufalá.
Stal se mi pracovní úraz 10. 4. 2012, stalo se mi to na noční směně. Zamotala se mi levá ruka do látky a dostala se mi mezi navíjecí válce. A jak jsem se snažila ruku vyprostit, tak jsem si i dost pohmoždila pravé rameno, s kterým mám ještě dnes problémy. Ale také se mi při tom zápasu se strojem zlomil obratel. Než mě ze stroje vyprostili, tak to trvalo asi půl hodiny, neboť stroj nešel zastavit (neměl bezpečnostní prvky na zastavení, jako nyní po opravě po mém úrazu). Sanitku mi nezavolali, protože jsem dokázala chodit a tak jsem došla s doprovodem na pohotovost. Lékař, který měl noční pohotovost se mě zeptal jestli jsem spadla a když jsem mu řekla, co se mi stalo, tak jediné co ho zajímalo byla má ruka. Tu zrengenoval a dal mi dlahu. Potom mě poslal domů, že mám za týden přijít na kontrolu (žádné jiné vyšetření nedělal) a na mé námitky, že mě bolí i rameno nebo záda mi řekl,že to bolí jen z toho jak jsem se snažila dostat ze stroje ven,že to přejde. Když mě pak následně kontroloval chirurg, tak vycházel pouze z prvotní zprávy,kde byla řešena má levá ruka a nic víc. A i když jsem si znovu stěžovala na bolesti ramene a zad tak mi chirurg ani neprohlédl,protože podle zprávě byla řešena jen ruka a tak mi pouze řekl, že je to určitě jen namožené.
Praktická lékařka mě potom poslala na ortopedii a ortopéd mě bez rentgenu poslal na rehabilitace (na ruku a i na záda), že se vše po nich napraví. Tak jsem začala chodit na rehabilitace a opět jsem si opakovaně stěžovala na bolesti zad, protože se mi bolesti zhoršily a bylo mi hůře, tak jsem znovu řekla o svých bolestech na kontrole doktorovi. A přestože je tento doktor i přímo primář rehabilitace, tak mi bez jakéhokoliv rentgenu zkusil záda napravit. Plnou vahou svého těla, mě na záda rukama zatlačil. Brečela jsem bolestí a tak mi dal injekci, že to přejde. Ale nepřešlo. Dodnes mám velké bolesti zad, protože mám čtvrt obratle vpáčeného dovnítř a mám to nějak zkosené.
Díky tomu, že jsem řešila genetický problém s krví co se objevil v rodině, tak jsem se dostala konečně po čtyřech měsících na rentgen, pak jsem jela i na magnetickou rezonanci, kde se vše potvrdilo. Mám stav po zlomenině obratle. A z hrůzou jsem zjistila, že jsem mohla ochrnout. Nemohli vůbec pochopit, proč to všichni tak podcenili a už vůbec nemohl pochopit, jak mi ten první doktor udělal vyšetření po úrazu. Protože když se stane úraz, tak se prý dělají rentgeny v rozsahu alespoň poloviny těla, které mohou být úrazem zasaženy. A řekl mi, že bych měla doktora zažalovat za to, jak mě ošetřil a co díky tomu následně vzniklo.
A nyní proč se obracím na Vás:
Chtěla jsem po pojištovně zálohu,na kterou mám nárok, ale ona se brání, že prvotní zpráva nesouhlasí s rozsahem úrazu a budu si muset obhájit své i po ukončení neschopnosti. Chci si proto stěžovat na lékaře, který mě na začátku díky svému ledabylému přístupu (neboť už se mu nechtělo, když bylo půl čtvrté ráno dělat cokoliv navíc) špatně ošetřil.
Díky tomu, že se na to přišlo pozdě, tak už s tím nejde nyní nic dělat. V případě zhoršení mi, ale podle slov neurologa budou muset operovat páteř, aby jsem neochrnula. Vše uvidím podle času a potíží, které mohou kdykoliv nastat. Teď uvidím, jaký bude závěr vyšetření protože jdu na kontrolu.
Prosím poraďte mi, jak si mám na tento postup stěžovat .Nevím jak mám postupovat a ani na co mám nárok. Také jestli je i nějaké odškodnění, když mě oni díky svému nesprávnému a ledabylému jednání takto poškodili zdraví. Do konce života už budu mít omezení, aby jsem neochrnula.
Děkuji Vám předem za Vaši odpověď a radu.
Dobrý den,
v roce 2011 jsem začala navštěvovat zubního lékaře za účelem zhotovení čtyř porcelánových korunek na horní jedničky a dvojky. První korunky byly příliš průsvitné, proto nechal pan doktor zhotovit korunky druhé. Ty zas měly mezeru mezi jedničkami. Opět je pan doktor nechal předělat, vyráběly se korunky třetí. Ty byly zhotoveny pěkně a dobře seděly. Po přilepení se však projevilo to, že mám jeden svůj zbroušený zub (jedničku) tmavší než ty tři ostatní - korunka se jevila šedá, protože prosvítal můj tmavý vlastní zub. Pan doktor i laboratoř opět uznali, že je to špatně, že se to musí předělat. V současné době se mi zhotovují již čtvrté korunky. Bohužel, jen jedničky. Dvojky pan doktor odmítl předělat.
Chci se zeptat, zda již mohu od ústní dohody odstoupit, nebo můžu žádat náhradu za jízdné (k zubaři dojíždím asi 50 km), také bolestné a ztrátu času, nebo pokud budou čtvrté korunky v pořádku, zda mám nárok na nějakou slevu. A co mám dělat, když se ani čtvrté korunky nepodaří? Nevěřím, že se laboratoři podaří zhotovit ty jedničky tak, aby barevně ladily s dvojkami. Nechci mít každé dva zuby v jiné barvě. Přišla jsem do zubní ordinace zhotovit čtyři zuby, aby byly stejné a pěkné. Celokeramické korunky jsou finančně dost náročné, dlouho jsem si na ně šetřila a těšila jsem se, že budu mít konečně krásné zuby. Doteď jsem měla jen pryskyřičné korunky.
Děkuji moc za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku Lidušová 11.3.2013Dobrý den,
před třemi týdny jsem byla hospitalizována v nemocnici. Nejsem spokojená s jednáním lékařů vůči mé osobě a ani s lékařskou zprávou, kterou jsem dostala pro svého obvodního lékaře. Chci se zeptat, zda mám právo zažádat nemocnici o přepracování této zprávy a zda mám právo vyžádat veškerou dokumentaci týkající se mé hospitalizace. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku Jana Kočvarová 13.3.2013Dobrý den,
obracím se na vás s následujícím dotazem
Moje maminka dostala cévní mozkovou příhodu s krvácením do obou komor. Péče v nemocnici byla úžasná, jak po medicínské stránce, tak po lidské. Ač byly prognózy nesmírně špatné, přesně po měsíci nabyla vědomí a jevila dále známky zlepšování jak motorických funkcí, tak komunikace a dál. Dále byla přemístěna na neurologické oddělení Jednotky Intenzivní Péče. Zde nebylo vše ideální, ale realizovala se kvalitní medicínská péče i intenzivní rehabilitace a logopedická intervence.
Vzhledem k tomu, že pobyt zde byl rovněž časově omezen kvůli platbám od zdravotní pojišťovny, byla nám nabídnuta následná péče - kvůli trachehostomii - pouze na odděleních Dlouhodobé Intenzivní Ošetřovatelské Péče ve třech městech. První oddělení mělo dlouhou časovou lhůtu k umístění, druhé cca týden, s tím, že se jim uvolnilo místo ze dne na den a maminku tam tedy přemístili. Webové stránky tohoto oddělení se tváří přátelsky, nicméně když jsem tam byla, realita jim naprosto neodpovídá. Na oddělení není jakýkoli dohled, jak lidský, tak přístrojový, lékař není přítomen ve všední dny odpoledne ani o víkendu a je zde naprosto otřesný lidský přístup. Hledali jsme s rodinnou co nejrychleji cestu, jak ji odtamtud dostat. Po čtyřech dnech byla odvezena na jiné oddělení neurologie. Zde byla týden a poté byla odvezena (na naše náklady v částce 16.000,-) jinam. V městě, odkud ji převezli, dle závěrů anesteziologicko-resuscitačního oddělení přehlédli nastupující infekci močových a dýchacích cest a stalo se, že díky ní, zhuštěnému hlenu a převozu se uvolnil tento hlen, ucpal tracheu a maminka přestala dýchat. Dvacet minut ji oživovali, poté převezli do zmíněného oddělení anesteziologicko-resuscitačního. Tam druhý den po převozu jevila náznaky samostatného dýchání, další den dýchala sama a byla odpojena od ventilátoru. Ten den mi primář sdělil, že ji budou moci převést v nejbližších dnech jinam. Nechtěla jsem se rozhodnout na místě, tak jsme se domluvili, že mu informaci o rozhodnutí předám den následující. Onen den (pátek 15.2.2013) mi sdělili na oddělení, že už tam maminka není, že ji převezli do jiného města na interní oddělení. V kómatu, s obtížemi s dýcháním, s akutní rozsáhlou infekcí, se širokospektrálními antibiotiky, aniž by nám dali vědět, neboť prý na nás, nejbližší rodinné příslušníky, ztratili kontakt. V současné době je na zmíněném oddělení, dýchá s podporou, infekce se zatím nedaří řešit, vědomí zatím nenabyla, motorická aktivita žádná.
Na základě této geneze mám několik podnětů k prošetření a prosím vás o radu ve věcech, které jsou relevantní k oficiální žádosti:
a) nejsou krácena práva uzdravujícího se pacienta, je-li mu přerušena péče a přeposlán na oddělení, kde se kvalita a intenzita péče zastaví či zhorší?
b) lze dát podnět k prošetření akreditace zařízení, které je jedno z mála oddělení Dlouhodobé Intenzivní Ošetřovatelské Péče, ale fakticky tuto péči náležející daným typům oddělení neposkytuje?
c) je reálné dát podnět k prošetření péče na neurologii, kde zanedbali infekt močových a dýchacích cest a odeslali pacienta na vzdálené oddělení?
d) lze dát podnět k prošetření ohledně ukončení péče na oddělení anesteziologicko-resuscitačního ohledně přeposlání pacienta jinam v takto závažném stavu bez uvědomění nejbližší rodiny?
Děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den, moc prosím o radu, ráda bych se zeptala, zda je možné v našem případě nějaké řešení, ráda bych stručně nastínila, maminka zesnula 6.11.11 a byla klientkou Domova se zvláštním režimem, který byl jejím opatrovníkem.
Podaly jsme stížnost k ČLK z důvodu že lékař Rychlé záchranné služby poskytl naší mamince diabetičce v Domově sice pomoc - infuze po těžké hypoglykemii, ovšem odmítl její převoz do nemocnice. Matka do rána zemřela.
Lékař i dle vyjádření jiných postupoval špatně, všude, kde jsme se dotazovali nám sdělili, že v takovém stavu vždy staršího pacienta transportují, jelikož se hypoglikemii po nich často opakují, k čemuž také došlo. Česká lékařská komora odpověděla, že neexistují pravidla odvozu a záleží na uvážení lékaře, nenašla pochybení, námitka byla taktéž "velice stručně" zamítnuta, bez jakéhokoli vysvětlení námi napsaných otázek.
My s tím však nesouhlasíme, už proto, že lékař z nemocnice řekl, že jí přivezli pozdě-až na druhé zavolání v 6h ráno (první záchvat předešlý den odpoledne), že kdyby ji přivezli dříve, měla totální rozvrat vnitřního prostředí a těžkou hyperkalemii, koma. Navíc stížnost posuzovali u ČLK lékař gynekolog, dětský apod. je to možné? Taktéž v DZR se v noci její stav dle nás zhoršil, nauzea a později zimnice-ovšem jim to tak nepřišlo, přestože tam jsou zaměstnány zdravotní sestry a měly volat v případě zhoršení opět záchrannou službu, lze se běžně dočíst, že nauzeou se glukóza vyloučí a zimnice je stav opětovné hypoglykemie. Už nevíme co dělat, jde o to, že jiní lékaři řekli ža postup byl špatný, jak se s tím pak máme smířit. Vůbec nebrali v potaz, že jsou rozpory v záznamech.
Lékař RZS zapsal pacientka nalezena sestrou v bezvědomí, a záznam Domova - při vědomí, lékař zapsal nepodávat večerní antidiabetika, toto nedodrženo,ovšem zápis Domova je večerní léky nepodány. Někteří nám radí podat žalobu či trestní oznámení, ke kterému je nutný znalecký posudek.Na druhou stranu z ČLK stále opakují,že neexistují pravidla pro odvoz k hospitalizaci a vše je na uvážení lékaře. To skutečně neexistují žádné lékařské předpisy podle kterých hodnot musí lékař postupovat?
Nevíme tedy, zda by nám bylo podání žaloby platné, zda se podle popsaného má cenu do toho dál pouštět. Jsme ale celou dobu zarmouceni a přesvědčeni, že ať by to dopadlo jakkoli, dalo se pokusit udělat více, jako to dělají v jiných krajích a lze se to taktéž běžně dočíst z veřejných zápisů apod. Taktéž nám Domově nikdy nesdělilo, že maminka vůbec diabetes má, prý podle zákona to sdělovat nesměli. Ona se ale léčila se schizofrenií a brala věci trochu jinak a sama nic neřekla. Pokud byla u nás dcer na dovolené, samozřejmě jsme jí např. sladili kávu, což nesměla. Její stav byl ale dříve uspokojivý, takže jsme se neptali a měli za to, že pokud by nastala vážná změna stavu sami nás budou informovat. Přišlo nám to logické,a nechápu, že je zákon, který zakazuje toto sdělit, když tím, že to nevíme jsme ji sami nevědomě mohli ohrozit vážně na zdraví. Všude se lze dočíst, že měla nosit průkaz diabetika-ten s sebou nikdy neměla, přestože s přítelem z Domova jezdili sami celkem dlouhou cestu a oba byli léčeni pro duševní onemocnění.
Prosím, zda se k tomu můžete alespoň stručně vyjádřit, zda má smysl vyvolat řízení a zda je vlastně šance se dle uvedeného něčeho domoci. Případně čeho se můžeme domáhat a co by bylo vhodné.Je nám to velice líto,protože byla nesmírně hodná ale pro svůj stav velice zranitelná. Máme za to,že pokud by ji lékař převezl k monitorování stavu dalo by se něco dělat a neudělal co mohl,poskytl jen základní pomoc a o zhoršení se nezajímal, už jen dle doporučení pouze čaje,běžně je psáno,že má pacient v nejbližší době najíst.
Na druhé odpovědi České lékařské komory je,že není přípustný opravný prostředek - my s rozhodnutím nesouhlasíme. Máme taktéž pravo vidět nějaké záznamy z průběhu řízení čestné rady? Čekali jsme dost měsíců na vyjádření, ale i dle došlého a tak stručného rozhodnutí -opsáno plus dvě věty - se tím, s prominutím, moc nezabývali.
Děkuji za Váš názor, radu.
Dobrý den,
před měsícem se nám narodila holčička s Downovým syndromem a vadou srdce. Chyba je na straně lékařů. Každá návštěva mého gynekologa byla velice krátká, ani ne v řádech minut. Jen se podíval, zda se plod hýbe a konstatoval, že je těhotenství v pořádku. Nekontroloval znaky, které Downův syndrom má. Byla jsem pro něj jen položka na peníze.
Dále mě doktor v nemocnici, který měl kontrolovat srdce, jelikož byl obraz špatný, neposlal na vyšší pracoviště, jen napsal do zprávy, zda když můj gynekolog uzná za vhodné, tak aby mě poslal na vyšetření. Můj gynekolog pronesl, že v rodině nemáme vady srdce, tak mě nikam posílat nebude. V neposlední řadě další doktor, který mi dělal 3D ultrazvuk, na kterém, když se teď podívám na fotky vidím, že tam ty znaky Downova syndromu jsou. Pan doktor opět viděl jen výdělek a neprovedl žádnou kontrolu.
Naše dcera má Downův syndrom a těžkou vadu srdce, čeká jí těžká operace. Je to naše první dítě. Je to obrovská psychická zátěž, kterou si neumí nikdo představit. Nevím, jak to zvládneme a jak budeme fungovat dál. Doktoři nám zničili život. Musí se nás přeci někdo zastat. Doktorům jsem věřila, že je těhotenství v pořádku! Jsme na pokraji zhroucení. Co máme dělat?
zobrazit odpověď na tuto otázku katka m. 4.12.2012Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Moje matka byla operována na cévním oddělení, kde jí dělali tzv. bypass na noze. Po operaci nastaly komplikace a musela být ihned přeoperována. Pak byla v pořádku až do včerejška, kdy jí sanitářka se zřízencem nutili jít na WC, i když ona požadovala mísu, protože jí pohyb dělá velké potíže a nemůže stále ohnout nohu.
Tito dva ji násilím táhli na WC, až křičela bolestí. Tam zjistili, že to opravdu nejde a vlekli ji zpět. Najednou sanitářka odběhla. Matce začalo masivní krvácení a musela na operaci, kde jí byla céva uzavřena.
Tím jí sice zachránili život, ale noha je nevyživována a musí být amputována Domnívám se, že je to díky přístupu a postupu těch dvou. Přestože je matce již dost let a cévy již nejsou moc dobré, tak se po operaci cítila dobře a neměla žádné problémy až do osudné doby, kdy s ní takto zacházeli.
Kam a na koho se obrátit, jak postupovat? A co vlastně požadovat? A jak zamezit, aby se ti dva nechovali stejně i k dalším pacientům?
zobrazit odpověď na tuto otázku virgo 16.2.2013Dobrý den,
koncem listopadu 2012 jsem si špatným došlápnutím poranil kotník. Po třech dnech silné bolesti (vzal jsem si dovolenou a zůstal doma, nebylo možné na nohu ani došlápnout), jsem se vydal k chirurgovi do místně příslušné polikliniky a popsal jsem mu uvedené problémy.
Lékař mě poslal na RTG, na jehož podkladě rozhodl, že se jedná o podvrtnutý kotník. Kotník mi z jedné strany namazal mastí, tzv. „višňák“ Zůstal jsem doma na neschopence další týden. Po týdnu se můj stav nezměnil, což jsem lékaři při kontrole oznámil a opakovaně jsem ho o tom informoval při každé další kontrole. Lékař mi oznámil, že se nedá nic dělat, že to prostě podvrtnuté kotníky dělají.
Až při poslední kontrole, kdy jsem ho informoval, že kotník každý večer oteče a je horký, mě poslal na ortopedii (ve stejném zdravotním zařízení). Tam mi pořídili nový RTG. Na tomto RTG mi ortopedička objevila ostruhu na patě a přisoudila problémy s kotníkem právě této ostruze. Následně mi vystavila recept na ultrazvuk (10 opakování) a poukaz na ortopedické vložky.
Ultrazvuky jsem absolvoval, vložky si pořídil a poctivě je nosím, nicméně ani jedno ani druhé nezabralo. Kotník byl stále bolestivý, večerní otoky a horkost neustupovaly. Následně se přidala každý večer i mírně zvýšená teplota. Rozhodl jsem se tedy navštívit jiného lékaře, také ortopeda. Ten mě po vyšetření informoval, že se jednalo od začátku o přetrhané vazy, kotník měl dle jeho názoru být okamžitě fixován a to minimálně na 6 týdnů. Současně mě informoval, že je již pozdě uvést vazy do původního stavu bez následků. Předepsal mi léky (Voltaren Rapid tablety), navrhl mi injekce pro zmírnění bolesti a doporučil používat na kotník ortézu, nicméně mě upozornil, že bolest bude ještě několik měsíců přetrvávat a doživotně budu mít se špatně léčeným kotníkem problémy.
Jsem toho názoru, že ze strany lékařů polikliniky došlo k pochybení, že chirurg i přes mé upozornění na přetrvávající problémy reagoval až velmi pozdě. Ani poté nebyla ortopedička s to odhalit pravý důvod problémů. Tímto jednáním došlo k chybné léčbě mého kotníku. Vzhledem k tomu, že jsem aktivní člověk a v podstatě již 4 měsíce nemůžu téměř nic, než dojít do práce a domů, začíná to mít dopad i na moji psychiku.
Rád bych Vás tímto požádal o vyjádření, zda se jedná či nejedná o zanedbání péče a zda je postup polikliniky žalovatelný.
Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku Hemzic 27.2.2013Po stížnosti na přepravní službu (asi smluvní?) v Nemocnici Na Vinohradech jsem dostal odpověď, že propuštěný pacient nemá nárok na přepravu do místa bydliště. Podotýkám, že pacient je nechodící! Bylo mi sděleno, že toto má řešit rodina či příbuzní.
Zajímá mne, jestli existuje nějaký zákon, který tuto problematiku řeší, nebo zda je to v rámci interních předpisů dané nemocnice.
Děkuji
Před 5 lety mi dal jeden zubař i přes mé odmítání rovnátka. Ta mne stála 12 000 Kč za patro. Jenže z rovnátek mě bolely zuby tak, že jsem nemohla spát, jíst ... Za dva týdny nošení jsem měla úplně rozedřený jazyk a dásně. Z toho se vyklubal pořádný zánět a já musela každý den docházet na opichování a řezání dásní. Když jsem si zubaři stěžovala, byl na mne sprostý. Byl protivný a ještě mi rovnátka nechal a dal mi silnější oblouk, který mne dráždil ještě více. Nyní mám zuby ještě horší než předtím a musím chodit každé 2 týdny na kontrolu k normálnímu zubaři, kvůli dásním a zánětu. Celková léčba se vyšplhala na 120 000 Kč. Mohu ho žalovat?
zobrazit odpověď na tuto otázku jdmt 2.4.2013Dobrý den,
zajímalo by mě, zda můžeme nějakým způsobem jednat (podat stížnost, žádat o odškodné atd…), když obvodní lékařka dlouhou dobu léčila mého otce špatně, měl velké problémy, které neustále postupovaly, nemohl už udýchat ani cestu po bytě....očividně problém se srdcem a paní doktorka ho několik měsíců léčila na záněty žil, na močovou infekci.....na poslední chvíli jsem otce dovezla k jiné dr, která ho ihned poslala do nemocnice, kde mu po vyšetřeních zjistili srdeční selhávání (ejekční frakci srdce měl už pouze na 15%)...dali ho relativně dokupy…ale než se dočkal operace srdečního bypassu, bylo už pozdě. Jeho srdce už toto nevydrželo, bylo natolik zjizvené, že otec nedávno zemřel. Můžeme něco udělat s tím, aby tato paní doktorka zjistila, že člověk není jen kus hadru... Děkuji za váš čas.
zobrazit odpověď na tuto otázku celinkar 30.3.2013
Dobrý den,
mám takový problém, který mi je spíše trapný nežli nepříjemný, ale doufám, že mi budete moci poradit. Mám menší zdravotní problémy a součástí souvisejících vyšetření byl i odběr krve. Bohužel mám problém se strachem z jehel, stříkaček a především jejich vniknutí do žíly. Tento strach je samozřejmě podvědomý a uvědomuju si neškodnost a důležitost takového vyšetření.
Ráno jsem přišel na odběr ke zdravotní sestře, podal ruku, ale když mi chtěla vpíchnout jehlu do žíly, instinktivně jsem ruku odtáhl. To se stalo třikrát, načež sestře asi došla trpělivost a dala mi facku, prostě mě uhodila. Poté jsem již ruku neodtáhl, protože jsem zůstal naprosto zmražen. Nic takového jsem v životě nezažil a nevěděl jsem, co říct, co udělat. Krom toho se jednalo o ženu.
Sestra ani já jsme pak už neřekli ani slovo a následně před lékařem jsem ani nenašel odvahu mu to zmínit. Jsem dospělý, příčetný muž a takové chování mě velice urazilo, zaskočilo, šokovalo. Nevím, co dělat. Mohu si nějak stěžovat u lékaře, v nemocnici nebo na policii? Je tohle normální?
Děkuju vám moc.
zobrazit odpověď na tuto otázku jirka 4.2.2013Dobrý den, před pár týdny se mi stal úraz, při kterém jsem si poranila záda. Na pohotovosti mi lékař dle RTG oznámil, že je vše v pořádku, nasadil mi krční límec a řekl, že za týden mám přijít na kontrolu k chirurgovi v místě svého bydliště. Tak jsem učinila, ale když si můj chirurg prohlédl kontrolní RTG, tak se zděsil, že tu vůbec ještě chodím. Měla jsem viditelnou zlomeninu krč. obratle C7. Nyní jsem po operaci. Po několika komunikacích s lékaři (operatéry) mi bylo řečeno, že jsem měla velké štěstí, když jsem s takovým úrazem chodila celý týden, mohla jsem ochrnout od krku dolů. Mám dvě děti a nevím, jak bych se s tím já i můj manžel vyrovnala. Každý mi radí, ať takovou věc nenechávám v klidu a obrátím se na nějakou pomoc. Lékař, který mě vyšetřoval hned po úrazu mě „zřejmě" ohrozil na zdraví. Nyní budu 3 měsíce nosit límec, posléze mě čekají intenzivní RHB a dlouhodobé lázně.
Takže moje otázka je, jestli já, jako pacient, mám právo na odškodnění jakéhokoli rázu.
Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku sima85 19.3.2013
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Čeká mě plánovaná několikadenní hospitalizace, předem musím podepsat spoustu dokumentů (souhlas atd.), ale zarazila mě část, kde souhlasím s tím, že nebudu mít u sebe žádné cenné předměty. Chápu, že šperky, větší část peněz apod. nemá v nemocnici co dělat, ale vztahuje se to i na mobil a osobní doklady? Nemám právo mít tyto věci u sebe a nemocnice povinnost mi jejich bezpečnost zajistit? Nelíbí se mi nemít u sebe (ne někde v nemocničním trezoru) telefon pro kontakt s rodinou a být odkázaná jen na neznámý a neosobní personál nemocnice... Děkuji za radu.
zobrazit odpověď na tuto otázku Awele 12.3.2013
Dobrý den,
žádám Vás tímto o radu či pomoc jakým způsobem, případně na koho se obrátit při řešení situace kolem úmrtí mé manželky.
V roce 2004 byla paní na operaci gynekologického rázu, kde ji byl odstraněn nádor. Po ukončení hospitalizace docházela na běžné prohlídky ke svému gynekologovi. Nebyla vedena jako onkologický pacient. Koncem roku 2010 byl diagnostikován opět další zhoubný nádor, kdy jakékoliv pokusy o léčbu selhaly a paní ve svých 47 letech v červnu 2011 zemřela.
Následně jsem požádal o prošetření postupu léčby mé manželky. Sestavená odborná komise odboru zdravotnictví kraje došla k závěru, že došlo k pochybení.
Nynější ředitel nemocnice, kde došlo k operaci se nebrání případnému odškodnění, nicméně požaduje zprávu, zda pochybila nemocnice, či konkrétní lékař.
V této chvíli jsem již bezradný, jak dále postupovat, případně s kým tuto situaci řešit, kdo by mi poskytl pomoc, případně právní radu, zastoupení. Veškerou lékařskou dokumentaci mám k dispozici.
Předem moc děkuji za radu či pomoc.
zobrazit odpověď na tuto otázku Honza 9.12.2012Dobrý den,
moje tchýně má uznanou nemoc z povolání, má operovanou pravou ruku v říjnu 2012 a druhou ruku jí mají operovat. O nemoc z povolání žádala v únoru 2012 a byla jí uznána, dostala nějaké odškodnění, bohužel nevím přesně za co. Jen mně tchýně poprosila ať jí zjistím na co má nárok, protože je od operace tzn. od října 2012 na nemocenské a dostává pouze nemocenskou, ale četla jsem, že by měla být doplacená zaměstnavatelem do výše mzdy. Bohužel se tchýni ruce nelepší - po operaci to má stejné. Pracuje u jedné firmy už 38 let. Chci se zeptat na co má ještě nárok.
Doufám, že je to napsané srozumitelně. Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku Debora 10.2.2013Dobrý den,
v březnu 2012 jsem si o předmět zapečený v housce vylomila část zubu - šestka vlevo dole. Po objednání jsem zašla ke své zubařce a ta mi zub zadělala bílou plombou a já odešla domů. Po nějaké době mne ale zub začal bolet, a tak jsem opět zubařku navštívila. Konstatovala zánět, do zubu vyvrtala díru a dala vložku pro odumření zubu. V červnu jsem šla na kontrolu a byl mi čistěn zubní kanálek, a to velmi bolestivě, a když jsem se cukala, že mne to strašně bolí, zubařka mi propíchla v kanálku nějakou cévku, a protože to dost krvácelo, poslala mne domů a pozvala mne až na září. Měla jsem ale pořád bolesti, tak jsem zašla k zubařce dřív a ta řekla, že to nic není, že to k tomu patří, a poslala mne domů. V září jsem k zubařce přišla a přestože jsem říkala, že mne zub stále bolí, zadělala mi ho nějakým cementem a řekla, že jako zubařka s tím není spokojená, ale že mám v listopadu přijít na potažení bílou barvou.
Zub mne ale stále bolel, a pak už i kost až k uchu, a to tak hrozně, že jsem myslela, že si zub vytrhnu, a nemohla jsem jíst ani spát. Zubařce už jsem ale nevěřila a měla už veliký strach, proto jsem vyhledala jiného lékaře. Ten mi okamžitě udělal RTG, což mi moje zubařka neudělala ani jednou! A k našemu překvapení zjistil, že zubařka mi zlomila část jehly v zubním kanálku, a to tak špatně, že už nešla vyndat jinak, než vytrhnout zub, odebrat dáseň pod ním a odsekat část kosti. Teď musím čekat min. do května, než mi doroste kost, aby mi mohli dodělat umělý zub. Hodně mi to vadí, protože je mi teprve 28 let a nemám zub, čeká mne další nepříjemnost s novým zubem, špatně se mi jí a ty bolesti celých 5 měsíců před tím ani neumím popsat. Rozhodně chci za tyto nepříjemnosti, které se vším všudy budou trvat min. 10 měsíců, odškodné, a tak by mne zajímalo, jak velkou částku bych měla žádat, aby byla reálná?
Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku Animal 7.2.2013
Dobrý den ,
chtěl bych se zeptat ,aby jste byl v obraze o co jde, tak tohle jsem posílal do jedné nemocnice řediteli :
Vážený pane řediteli ,
dne 17.8. 2012 jsem přišel do Vaší nemocnice s úrazem,který se mi stal při zvedání činky v posilovně. V ruce jsem ucítil a uslyšel rupnutí v pravé ruce a posléze nastala v ruce velká bolest. Přesně takto jsem toto citoval ošetřujícímu lékaři na pohotovosti,který mě poslal na ultrazvuk a jeho konečným vyjádření bylo ,že do 2 - 3 týdnů bude ruka v pořádku.S obavami jsem se zeptal jestli sval nemůže být natržený , protože jak je možné že mi v ruce nahlas \prasklo\ a stavba bicepsu se posunula mírně nahoru. Ten odpověděl ,že vše je v pořádku ,doma si to pouze ledujte a mějte ruku v klidu po dobu těch 2 - 3 týdnů. V ruce jsem cítil pořád bolest , proto jsem navštívil svého obvodního lékaře s tím ať mě pošle na vyšetření. Byl jsem poslán na ortopedickou ambulanci v nemocnici Orlové, kde mi po vyšetření už i pouhým pohledem a hmatem zjistili že mám urvaný jeden z dvojce svalu bicepsu. Do cca týdne jsem absolvoval operaci. Nyní jsem stále na nemocenské a se svalem chodím na rehabilitace. Tímto chci shrnout,že Vaše nemocnice mi těžce zanedbala diagnozu a kdybych nenavštívil svého obvodního lékaře k vyšetření, tak by mi mohli v budoucnu nastat omezení - práce , výsledky ve sportu. Rád bych dostal řádného vyjádření proč tahle situace nastala. Pokud na tohle se mnou nebude nikdo reagovat a tuhle věc řešit, nevyhýbám se myšlence tohle řešit soudní cestou, kde doložím všechny lekářské zprávy.
Kam až tahle ta věc může zajít ? Jestli se dá tahle ta záležitost opravdu nějak řešit a jestli bych měl nějakou šanci o peněžní odškodnění ?
=
zobrazit odpověď na tuto otázku Lukáš Barvínek 29.11.2012Nemocnice zamítla přijetí pacienta v ohrožení života a pacient zemřel. Děkuji vám za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku pravda 10.3.2013