velikost textu AA původní
Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeNalezeno celkem: 590 zobrazeno 501 - 525 stránka: 1...202122...24 zobrazit vše zobrazit znění dotazů
Dobrý den, byla mi provedena sklerotizace v ordinaci, která má v názvu s.r.o. Lékař po mně požadoval 400 Kč za provedení tohoto zákroku, bylo to oprávněné? Může po mně požadovat i jiné poplatky, které bych nemusela platit, kdybych se nechala ošetřit u lékaře např. přímo v nemocnici? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
14.5.2010
Dcera bydlí v Severomoravském kraji a je na léčení s vnukem v Karlových Varech. Mám dotaz, jak a kdy vzniká nárok na vrácení poplatku za lůžko + lázeňský poplatek. Jestli je na to nárok a kde by ho měla uplatnit. Děkují za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
14.5.2010
Dobrý den, zubař mi dělal 4 korunky a hradila jsem značnou sumu peněz, je možno požadovat alespoň částečné proplacení od VZP? Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
7.5.2010
Dobrý den, jsem těhotná (38 týden) a pobírám mateřskou z Velké Británie. S manželem, který je Angličan, jsme se přestěhovali do ČR. On za prací dojíždí do VB. Je 14 dní v práci a 14 dní doma v Česku. Manžel si v Anglii vyřídil formulář E106 a já jsem s ním přišla na pojišťovnu. Tam však nevěděli, co s tím. Mám nárok na pojištění jako nezaopatřený rodinný příslušník, i když pobírám mateřskou z VB? A budu moci pojistit naše dítě v ČR, pokud mám ten formulář E106? Zdravotní péči si stále hradím, i když na formuláči je napsáno, že platí od 1. 3. 2010. Ještě jsem neobdržela evropskpou kartičku pojištění, kterou by mi měla vydat zdravotní pojišťovna v Česku. Pokud bych porodila bez té kartičky, budu si muset porod hradit, i když mám sice formulář, ale na pojišťovně teprve zjišťují co a jak? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
3.5.2010
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s poplatkem u zubaře. Nedávno jsem byla u zubaře (po delší době a ne na preventivní prohlídce). Zaplatila jsem regulační poplatek - to je samozřejmé. Lékař si mě pozval na další termín (bude mi dělat "korunku"). Platí se regulační poplatek při každé další návštěvě?
zobrazit odpověď na tuto otázku
23.4.2010
Dobrý den. Byla jsem na preventivní prohlídce u gynekoložky (nic jsem neplatila). Po 14 dnech podle výsledků laboratorního vyšetření (bez dalšího vyšetření lékařkou) mi byl vystaven recept, za který paní doktorka požadovala 30 Kč. V lékárně jsem platila dalších 30 Kč plus doplatek léku. Byla lékařka v právu požadovat poplatek za napsání receptu? Moc děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
21.4.2010
Dobrý den, byla jsem na vyšetření na ortopedii. Pan doktor mě poslal s výsledky vyšetření zpět k praktickému lékaři, kde mě následně praktik poslal ještě na vyšetření tepen ultrazvukem. Ráda bych věděla, jestli praktický lékař byl v právu požadovat zaplacení regulačního poplatku týkajícího se pouze vypsání doporučení na toto vyšetření. Po dotazu, že nedělal žádné vyšetření, pouze vypsal doporučení, jsem byla nevlídným způsobem odbyta.
zobrazit odpověď na tuto otázku
21.4.2010
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v mém případě s regulačními poplatky... Jsem těhotná, od chvíle, kdy jsem dostala těhotenskou průkazku, tak regulační poplatky u mé gynekoložky a u lékaře, kam mě moje lékařka posílá na ultrazvuk - neplatím. Byla mi ale diagnostikována těhotenská cukrovka a dostala jsem doporučení do dia poradny. Musím tam chodit co 14 dní a při každé návštěvě platím 30 Kč - je to tak v pořádku? Sháněla jsem informace na portálu mé zdravotní pojišťovny (OZP), ale nikde jsem to nevyčetla, jen jsem se zaregistrovala dle mé průkazky na on-line výpis mých regulačních poplatků a regulační poplatky z dia poradny tam nebyly zanesené...
zobrazit odpověď na tuto otázku
20.4.2010
Dobrý den, dovoluji si, obrátit se na Vás s následujícími dotazy. Chodím již 14 let do soukromé stomatologické ordinace, lékař není smluvním lékařem mé zdravotní pojišťovny (a patrně není smluvně v žádné). Nyní se mi stalo, že za odstranění nervu a vyčištění kanálků, požadoval částku přes 4.000,- Kč (mělo se jednat o nadstandardní výkon ultrazvukem). Před samotným výkonem, když jsem se uvedenou částku dozvěděla, jsem odmítla zaplatit, na což lékař řekl, že na pojišťovnu nedělá a že ať si nemyslím, že ho na pojišťovnu „přemluvím“. Již delší dobu se potýkám s nedostatkem finančních prostředků a tento vysoký finanční požadavek mě opravdu zaskočil. Zdravotní pojištění si řádně hradím. Může si soukromý stomatolog takový postup vůbec dovolit, když výkon lze provést standardním způsobem a pojišťovna tento výkon dle zákona hradí? Může si vůbec obecně standardní výkony hrazené pojišťovnou jako alternativu k nadstandardním výkonům dovolit pacientovi nenabídnout, dokonce tento standardní výkon v případě zájmu pacienta odmítnou udělat? Co má člověk v mém postavení v takovém případě dělat? Jak postupovat? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
17.4.2010
Pobírám invalidní důchod I. stupně a jsem v evidenci uchazečů o zaměstnání u ÚP. Zajímá mě, jestli musím být v evidenci z hlediska placení zdravotního pojištění?
zobrazit odpověď na tuto otázku
12.4.2010
Dobrý den, byl jsem svou zubní lékařkou odeslán se žádankou na vytržení zubu moudrosti k jinému zubaři. Ten si po zákroku naúčtoval 200 Kč. Jsem pojištěný a domnívám se, že tento zákrok je hrazen pojišťovnou a neměl jsem za něj platit. Je-li to tak, jak získat zpět peníze? Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
9.4.2010
Zaplacení poplatku za pobyt v nemocnici, v nemocnici na dětském oddělení byl hospitalizovaný můj syn starý 6 měsíců a já byla v nemocnici s ním. Syn byl na jednotce intenzivní péče a já byla na normálním pokoji (myslím tím, že jsem byla na pokoji s jinou maminkou a jejím dítětem) a na JIP jsem docházela a celý den se o něj starala. Za hospitalizaci jsem platila za den 200 Kč je to správně?
zobrazit odpověď na tuto otázku
31.3.2010
Dcerka (1,5 roku) je po operaci na obou nožičkách. Vzhledem k lehké hypotonii a víc jak ročnímu sádrování zatím nechodí, což je problém vzhledem k žádoucímu zatěžování nožiček po operačním zákroku. Neuroložka navrhla lázeňskou komplexní péči. Po všech peripetiích s "vyběháváním" nám v lázních nabídli pobyt až za 4 měsíce, což je vzhledem k diagnóze pozdě. V místě bydliště je možnost rehabilitace sporadická. Řešením je ambulantní péče v lázních (cca 60 km od místa bydliště), kterou jsem po dohodě s lázněmi zvolila, protože v tom případě můžeme začít cvičit prakticky hned. Mám nárok na úhradu cestovného od pojišťovny?
zobrazit odpověď na tuto otázku
30.3.2010
Dobrý den. Můj dospělý syn nastoupil v půlce března dobrovolnou léčbu ze závislosti na gemblérství a droze v psychiatrické léčebně . Kdo mu má vystavit pracovní neschopenku? Dodnes ji nemá a já začínám mít obavy, aby tuto léčbu nemusel v plné výši jako samoplátce uhradit. Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
26.3.2010
Můžete mi prosím sdělit, kolik bych měl zaplatit za částečnou zubní protézu? Jedná se o čtyři přední horní zuby. Již jednou jsem měl, je to asi tři roky a vůbec jsem je nemohl používat a nyní mi zubař řekl, že mi udělá jiné a chce 1200,-Kč a to hned jak k němu poprvé půjdu. Zajímalo by mě, jestli má právo brát peníze dříve než je protéza hotová a nechce se mi platit dřív než je vůbec uvidím a bojím se, že mi zase k ničemu nebudou. Také bych chtěl vědět zda mám právo na potvrzení o platbě a zda bych po třech letech neměl nárok na bezplatnou protézu. Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
26.3.2010
Dobrý ven, mám na Vás dotaz, který se týče proplácení péče pojišťovnou. Můj syn byl na adenotomii. Nemocnice propouští pacienty dle pojišťovny v den zákroku nebo druhý den ráno. Bohužel máme pojišťovnu, která si žádá přespání do rána. To jsme ale nechtěli, a tak manžel podepsal revers a se synem večer přijeli domů. Primář oddělení ale vyhrožuje, že si budeme muset zákrok uhradit sami. Není to nesmysl? Jako pacient mám svá práva a mezi ně patří i revers. Sama jsem zdravotní sestřička, na revers pacienty propouštíme, ale o hrazení si péče z důvodu předčasného odchodu jsem neslyšela. Pokud by nám nemocnice poslala účet za zákrok, máme nějakou možnost se bránit? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
23.3.2010
Dobrý den, marodím již dva měsíce a stále platím regulační poplatky při každé kontrole na tutéž samou nemoc, a to i v případě, že není proveden žádný lékařský úkon a není předepsaný další lék. U svého praktického lékaře také platím jindy i pouze za ukončení neschopnosti. Nikdy také můj lékař nevypisuje doklad o příjmu peněz. Je tedy v právu poplatek v uvedených případech požadovat a nemusí nikdy vystavovat tento doklad? Pokud není, napište prosím i to, jak se můžeme všichni v této situaci bránit. Děkuji předem za vaši odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
13.3.2010
Byla jsem po roce na preventivní gynekologické prohlídce a sestra si mi před doktorkou po prohlídce řekla o poplatek 30,- Kč. Mám pocit, že na to nemají v tomto případě právo. Můžete mi odpovědět?
zobrazit odpověď na tuto otázku
5.3.2010
Moje dcera má 17 let, byla u zubaře s horní stoličkou. Dnes zaplatila 700 Kč za výplň zubu, čištění kanálku a odstranění nervů. Stomatolog mi sdělil, že je to pouze dočasné řešení a proto jí tam bude muset dát korunku za 4000 Kč nebo nový zub za 20 000 Kč. Je to vůbec možné? Není ještě zletilá a částka za jeden zub se mi zdá neskutečná. S naší pojišťovnou má uzavřenou smlouvu. Je prosím nějaké jiné řešení? Tolik peněz nejsem schopná při mém přijmu vydat. Děkuji předem za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
3.3.2010
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to tedy je? Tady píšete, že děti do 18 let jsou od regulačních poplatků osvobozeny pouze, pokud jde o návštěvu u lékaře – ať praktického, nebo specialisty. Za položku na receptu, pohotovost nebo pobyt v nemocnici ale platí. Ale já chodím se synem 5 let na logopedii a tam platíme 30,- pokaždé (bylo mi vysvětleno, že mám zaplatit třikrát za sebou a jednou ne a tak dále dokola). Můžete mi to prosím vysvětlit jak to tedy je? Předem moc děkuji za vysvětlení.
zobrazit odpověď na tuto otázku
2.3.2010
Dobrý den,
dostanu se do menšího rozporu s lékařem: já si myslím, že by bylo vhodné provést CT (lépe MR), lékař si to myslí asi též, ale ,,pojišťovna by mu to nezaplatila”. Nechci se někde dohadovat, ani si stěžovat, ale můžu chtít napsat od něj doporučení s tím, že si jako samoplátce toto vyšetření zaplatím? Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
27.2.2010
Dobrý den, rád bych se zeptal, může-li VZP odmítnout lékaři platbu za výkon? Zubní lékařka mi v roce 2008 nechala bez vysvětlení zhotovit snímatelnou částečnou zubní náhradu se 6 kotevními prvky, která mi nevyhovovala. Lékařka se mě na nic neptala, pouze chtěla doplatek 4200 Kč. Toto jsem odmítl a pro nespokojenost jsem v roce 2009 přešel k jiné lékařce. Vlídným citlivým přístupem mi zhotovila otisky a následně dolní i horní skeletovou náhradu se 2 kotevními prvky. Tato náhrada mi dokonale sedí, nezpůsobuje mi nic nepříjemného. Zaplatil jsem na místě za obě náhrady cca 6380 Kč a rád. Má nová lékařka mě v únoru 2010 kontaktovala, že jí VZP neuhradila horní (82 114 – 1246 Kč) a dolní náhradu (82104 – 1260 Kč). Budu to prý muset ještě doplatit. Proč VZP uhradila předešlé lékařce nevyhovující, nestornované a nevyzvednuté náhrady, resp. náhradu a nové lékařce ne, a já, plátce zdravotního pojištění, musím za nedbalost jiné lékařky vše hradit? Jak mohu nyní postupovat? Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
19.2.2010
Je mi 42 let a jsem po operaci dělohy břišní stěnou. Mám dotaz, zda mám nárok na hrazený lázeňský pobyt po tomto zákroku.
zobrazit odpověď na tuto otázku
14.2.2010
Dobrý den, minulý rok jsem pracoval jako OSVČ. Vznikl mi nedoplatek na zálohách. Následně jsem byl hospitalizován v nemocnici. Po propuštění jsem nedoplatky zaplatil. Může po mně pojišťovna chtít, abych si léčení zaplatil, popřípadě nějakou spoluúčast? Nebo jen vymáhá nedoplatky + penále. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
12.2.2010
Nalezeno celkem: 590 zobrazeno 501 - 525 stránka: 1...202122...24 zobrazit vše