Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatky v diaporadně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v mém případě s regulačními poplatky... Jsem těhotná, od chvíle, kdy jsem dostala těhotenskou průkazku, tak regulační poplatky u mé gynekoložky a u lékaře, kam mě moje lékařka posílá na ultrazvuk - neplatím. Byla mi ale diagnostikována těhotenská cukrovka a dostala jsem doporučení do dia poradny. Musím tam chodit co 14 dní a při každé návštěvě platím 30 Kč - je to tak v pořádku? Sháněla jsem informace na portálu mé zdravotní pojišťovny (OZP), ale nikde jsem to nevyčetla, jen jsem se zaregistrovala dle mé průkazky na on-line výpis mých regulačních poplatků a regulační poplatky z dia poradny tam nebyly zanesené...

Odpověď:

Dobrý den,

regulační poplatek se neplatí za péči poskytovanou těhotným ženám v souvislosti s těhotenstvím ode dne zjištění těhotenství v rámci tzv. dispenzární péče. Tuto dispenzární (soustavnou) péči poskytuje gynekolog a porodník. V případě těhotenské cukrovky se však už nejedná o dispenzární péči a regulační poplatky proto hradit musíte.

Regulační poplatek se platí za návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření. Termín je charakterizován vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 472/2009 Sb., která stanoví, že za klinické vyšetření se považuje i tzv. „kontrolní vyšetření“ - tj. „vyšetření pacienta, kdy ošetřující lékař kontroluje průběh nebo výsledek léčby“.

Vyhláška rovněž stanoví, co je „kontrolní vyšetření“ - např. anamnéza cíleně zaměřená k průběhu nebo výsledku léčby, zhodnocení subjektivních obtíží a jejich změn, objektivní vyšetření zaměřené k průběhu nebo výsledku léčby, diagnostická rozvaha a závěr, rozhodnutí o termínu další kontroly, poskytnutí odpovídajících informací nemocnému, rodině nebo zákonnému zástupci, individuální zdravotní výchova, edukace pacienta, zápis o celém postupu do zdravotní dokumentace aj.

S největší pravděpodobností během Vašich návštěv v poradně ke klinickému vyšetření dochází.

Máte pravdu v tom, že zdravotnické zařízení je povinno sdělovat zdravotní pojišťovně informace o vybraných regulačních poplatcích. Může tak však činit měsíčně nebo čtvrtletně. Takže poplatky uhrazené v posledních třech měsících nemusí být nutně zařazeny do on-line výpisů vašich regulačních poplatků hned.

Více informací o poplatcích naleznete v publikaci Ministerstva zdravotnictví s názvem Návod na použití českého zdravotnictví.

Vaše Férová nemocnice

20.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS