Dobrý den,
na Vašich stránkách jsem si přečetl, že doktor má povinnost informovat o vedlejších účincích léků.
Za 10 let mého braní psychofarmak to dosud žádný neučinil. Přitom bych vedlejší účinky rozdělil na 2 části:
-ty, které jsou uvedené v příbalovém letáku. U mne se při braní Zyprexy projevil útlum, kterým vedl k dlouhému spaní. Dále jde o chuť k jídlu. Tyto vedlejší účinky jsou těžko prokazatelné, ale pálí mne, že jsou.
-ty, které nejsou uvedeny v příbalovém letáku. V posledních letech sleduji soudní spory v USA, kde se Zyprexa a další psychofarmaka vyrábějí, a sleduji řadu nevládních organizací a univerzit, které zde provádějí strategické litigace a zveřejnují nezávislé výzkumy. Mezi takové vedlejší účinky patří riziko cukrovky, dále úbytek dopaminu a schopnosti se motivovat a kreativně jednat, a také poškození paměti při dlouhodobém braní. Celkově nezávislé výzkumy zhodnocují, že Zyprexa "narušuje biochemickou rovnováhu v mozku", dále že způsobuje psychózu (zaměňovanou za relaps) a depresi jako vedlejší účinek (zaměňovanou za fázi onemocnění).
Můj dotaz se tedy netýká mého konkrétního případu (zcela jsem rezignoval na psychiatrickou péči a léčím se přírodní medicínou), ale spíše obecně - má smysl se pouštět v českém prostředí do podobných aktivit, jako výše zmíněné? Tedy o žaloby na "neočekávané" vedlejší účinky léků apod.?
Dále mne zajímá, co zahrnuje povinnost doktora informovat o alternativách léčby. Chci se ujistit, že nejde o neregulované alternativy, přičemž regulované v ČR neexistují, čili mohou odkázat jen na jiný lék/pracoviště, je to tak? Myslím na první den mé hospitalizace v psychiatrické léčebně. Bylo mi jednak vyhrožováno soudem, pokud nevstoupím dobrovolně (jak tedy může jít o dobrovolný akt, když nejsem informován o tom, co soud znamená?), jednak se mi jediný doktor za 10 let nezmínil o jakékoliv alternativě.
Děkuji za Váš čas, spíše tedy názor, než konkrétní radu.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Tomas Has 2.7.2014