Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Špatně provedená operace a nový zákrok pod narkózou
Housenka
Odpověď:
Dobrý den,
veškeré uvedené dokumenty, tedy zprávy z vyšetření, operační protokol atd., by měly být součástí Vaší zdravotnické dokumentace. Do ní máte právo nahlížet nebo si vyžádat její kopii. O vyhotovení kopie musíte zažádat, zdravotnické zařízení po Vás může požadovat úhradu nákladů na pořízení kopie a vyhotovit kopii musí do 30 dní. Jestliže tedy chcete postupovat co nejrychleji, můžete požádat o nahlédnutí do dokumentace a kopii si pořídit svépomocí za použití fotoaparátu. Doporučujeme si kopii dokumentace pořídit v první řadě, ať již bude následující postup jakýkoli.
Dalším vhodným krokem je zajistit si vyjádření jiného lékaře, ve Vašem případě tedy zřejmě toho, který Váš vyšetřil a vyslovil názor, že došlo k pochybení na straně původního lékaře. Opět si můžete vyžádat zdravotnickou dokumentaci z tohoto zdravotnického zařízení.
Stížnost na postup lékaře můžete podat k poskytovateli zdravotních služeb, tedy obvykle k řediteli nemocnice, v níž k pochybení lékaře došlo. Pokud byste s vyřízením stížnosti nesouhlasila, lze podat stížnost ke správnímu orgánu, který nemocnici udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb (většinou krajský úřad). Dále lze podat stížnost k České lékařské komoře, jakožto stížnost na daného lékaře. Podání stížnosti je omezeno pouze v případě stížnosti k České lékařské komoře, a to jeden rok od události, ohledně které podáváte stížnost. Na zákrok by proto již nebylo možné si stěžovat, pouze na lékařův následný postup při další léčbě. Stížnost k řediteli nemocnice není časově nijak limitována. Je ovšem dobré podat ji co nejdříve. Provedení nové operace by na podání stížnosti nemělo mít žádný vliv. Více informací o stížnostech včetně vzoru naleznete zde.
Stížností na postup lékaře se však nelze domoci odškodného. Toho lze dosáhnout mimosoudním vyrovnáním, případně až občanskoprávní žalobou. Právo na náhradu škody se promlčuje za dva roky ode dne, kdy jste se dozvěděla o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Opět je proto dobré s případným podáním žaloby příliš dlouho neotálet. O jednotlivých způsobech domáhání odškodného jsme již mluvili v zodpovězených dotazech, případně lze další informace o mimosoudním vyrovnání a o soudním sporu nalézt na našich stránkách. V takovém případě již doporučujeme postup konzultovat s advokátem se zaměřením na zdravotnické právo, který může zvýšit Vaše šance domoci se odškodnění. Seznam advokátů včetně jejich zaměření lze nalézt například zde.
Vaše Férová nemocnice
17.12.2013