Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Neslušné chování zdravotníků

Dobrý den.Prosím o vaši radu ohledně ambulatního ošetření.Mému synovi zašívali v nemocnici prsteníček na pravé ruce.Chování lékaře bylo nanejvýš nevhodné,vlastně,jeho přístup byl úplně lhostejný,ani se neobtěžoval se na něj podívat.Vše udělaly sestry,které nebyly o nic lepší.Jejich bezohlednost a arogance byla a je do nebe volající.I pozdější vystupování nemá s ohleduplností,taktem a citem nic společného.Jsou dzí,hrubí a neustále dávají najevo,že je obtěžuje a ne jen on,ale i ostatní pacienti.Jak se může lékařský personál takhle neeticky chovat?Jaká mame my,pacienti v takovém případě práva?Musíme si nechat líbit takové arogantní a bezohledné jednání?Ještě bych chtěla podotknout,že jej chtěli uschopnit za 14dnů po úraze,kdy s prstem nemohl ještě vůbec pohybovat.V zaměstnání pravou ruku používá,jinak nemůže pracovat.Nesedí v kanceláři,kde se bez pravé ruky"může obejít."Uschopnili ho po 3 týdnech.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,

vztah lékaře a pacienta by měl být založen na základech slušnosti a vzájemného respektu. To vyplývá i ze zákona (§ 55 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu), kdy jsou zdravotničtí pracovníci povinni vykonávat zdravotnické povolání svědomitě, poctivě, s hluboce lidským vztahem k občanům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti. V situaci, kdy chování zdravotníků nekoresponduje s tímto ustanovením, je v prvé řadě možné upozornit na tuto skutečnost nadřízeného pracovníka.

Dále se lze obrátit na Českou lékařskou komoru, která dohlíží nad plněním Etického kodexu ČLK a při jeho porušení lékařem má možnost v rámci disciplinární pravomoci možnost udělit důtku či pokutu a za závažné porušení povinností udělit pokutu, podmíněně vyloučit z komory či vyloučit člena z komory.

Informace o stížnostech nejdete zde.

Vaše Férová nemocnice

2.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS