Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Nákaza při hospitalizaci
Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem: Můj kamarád byl před nedávnem hospitalizován na infekčním odd. nejmenované pražské nemocnice s prasečí chřipkou a během hospitalizace se u něj následně objevil oboustranný zápal plic a nakazil se zlatým stafylokokem. Po měsíční hospitalizaci je už druhý měsíc v domácím léčení a přišel o zaměstnání. Navíc mu lékař trvale zakázal práci v gastronomii, v oboru, ve kterém pracoval celý život. Jakým způsobem je možné po nemocnici požadovat vyrovnání za vzniklé problémy a omezení a co je k tomu třeba prokázat? Je nějaká možnost, že se pracovní omezení zruší? Údajně je řešením odstranění krčních mandlí, je tomu tak?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se Váš kamarád domnívá, že zdravotní komplikace vznikly v důsledku pochybení lékaře, může podat stížnost.
Pokud Vám jde o odškodné, buď lze projednat věc s nemocnicí mimosoudně nebo bude nutné podat žalobu k soudu. Aby byla žaloba úspěšná, je nutné prokázat, že při poskytování zdravotní péče došlo k pochybení a pacientovi tímto konkrétním pochybením byla způsobena škoda. Při řešení sporu před soudem doporučujeme nechat se zastoupit advokátem specializujícím se na zdravotnické právo, tak budete mít větší šanci na úspěch. Advokáta můžete najít například na stránkách České advokátní komory.
Žalobu je nutné podat do dvou let ode dne, kdy se poškozený dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Po dvou letech dojde k promlčení.
V poradně Férové nemocnice bohužel nepůsobí žádný lékař, proto Vám nedokážeme poradit, zda je odstranění krčních mandlí řešením. S touto otázkou se bude Váš kamarád muset obrátit na svého lékaře.
Vaše Férová nemocnice
24.3.2010