Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdo měl zajistit odborné vyšetření, praktická lékařka nebo neuroložka?

Dobrý den, měla jsem výpadek vidění, ihned jsem šla k praktické lékařce. Ta mě odeslala k očnímu lékaři s tím, že pokud bude nutné ještě jiné vyšetření, ať mě na něj odešle on. Z očního hlediska bylo vše v pořádku, ale oční lékař mě odmítl odeslat na další vyšetření s odůvodněním, že to není jeho práce, ale práce praktické lékařky, kterou za ni dělat nebude. Ve zprávě popsal další doporučená vyšetření. Praktická lékařka mi dala pouze doporučení na neurologii, kam jsem se objednala. Tam po mně lékařka chtěla výsledky vyšetření, která mi ve zprávě doporučil oční lékař, ale praktická lékařka mě na jiná vyšetření neposlala. Neuroložka mě nevyšetřila, protože neměla potřebná vyšetření k dispozici. Opět jsem slyšela, že to není její práce a že mě na potřebná vyšetření měla poslat praktická lékařka. Praktická lékařka mi zase tvrdila, že nemá neuroložka pravdu a ostatní vyšetření si měla zajistit sama. Kdo má pravdu? Nebo mají pravdu obě strany? Připadala jsem si jako rukojmí a také jsem ztratila spoustu času tím, jak si mě lékaři přehazovali.

Odpověď:

Dobrý den,

Ve Vašem případě jde o poskytnutí tzv. specializované ambulantní péče, kdy Vás ošetřující lékařka vzhledem k závažnosti Vašeho zdravotního stavu doporučila k přijetí specializovaným lékařem. Specializovaný ambulantní lékař je povinen Vám poskytnout zdravotní péči na náležité úrovni, jež registrující praktický lékař není schopen poskytnout. O výsledcích vyšetření pak musí registrujícího lékaře informovat.

Úkolem každého lékaře je chránit zdraví a život, a to bez ohledu na osobní pocity lékaře. Jako pacient máte právo na poskytnutí odborné zdravotní péče, která odpovídá Vašemu zdravotnímu stavu a je v souladu se standardy poskytování odborné zdravotní péče. Každý lékař má povinnost Vám takovou péči podle své odbornosti zajistit. Výjimkou je pouze situace, kdy by Vaším přijetím bylo překročeno únosné pracovní zatížení lékaře tak, že by nebyl schopen zajistit kvalitní zdravotní péči o Vás nebo o ostatní pacienty, nebo lékař nemá uzavřenou smlouvu s pojišťovnou, u které jste pojištěna. Každé odmítnutí by Vám pak mělo být písemně potvrzeno.

Dále bychom chtěli upozornit na to, že není Vaší povinností mít doporučení od praktického lékaře, abyste mohla čerpat specializovanou péči. Je to sice běžná praxe, ale z právního hlediska platí Vaše právo na svobodnou volbu lékaře a pro poskytnutí jeho péče je rozhodující to, zda tuto péči potřebujete. I když na druhou stranu by Vám v případě nutnosti takové doporučení obvodní lékařka vydat měla. Potřebnost specializované péče nemusíte prokazovat pouze doporučením od praktického lékaře, ale jiným způsobem, například Vámi zmíněným „doporučením“ k dalším vyšetřením ve zprávě od očního lékaře, ale i popisem Vašich subjektivních potíží. Vzhledem k tomu, že zákon výslovně jmenuje případy, kdy Vás může lékař (i odborný) odmítnout a mezi ně nepatří chybějící doporučení od praktického lékaře, takové odmítnutí by bylo protiprávní. Více najdete v zodpovězeném dotazu - Ke specialistovi bez doporučení praktického lékaře.

Ve Vašem případě lze pochybení spatřovat jak v případě obvodní lékařky, tak v případě neuroložky. Na jejich jednání můžete například podat stížnost, bližší informace naleznete zde. Za prodlení při zodpovídání Vašeho dotazu se omlouváme.

Vaše Férová nemocnice

14.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS