Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Chybná diagnóza

Dobrý den.
Má dcerka trpěla velkými bolestmi břicha a měla zvýšenou teplotu, proto jsem ji zavezla na pohotovost do nemocnice, kde diagnostikovali břišní koliku a předepsali jí odpovídající léky. Bolesti ale pokračovaly a nepomohla ani další návštěva téže nemocnice – potvrdili diagnózu i léčebný postup. Proto jsme navštívily jinou lékařku, která jí konečně odebrala krev a doporučila vyšetření ultrazvukem (to se stalo 5 dní od začátku bolestí), na kterém se ukázalo, že dcerka má na pravém vaječníku 6cm velkou cystu. Byla tedy přijata v jiné nemocnici a tam operována. Byl jí odebrán pravý vaječník a má dále zdravotní potíže. Je to pro nás náročné, i finančně. Domnívám se, že v důsledku špatně stanovené diagnózy a léčebného postupu, a v důsledku toho pozdní operace, má dcera trpěla zbytečně a měla by mít nárok na náhradu za bolest, ztížení společenského uplatnění, náklady spojené s léčením a podobně. Když jsem však podala stížnost na obor zdravotnictví a byla ustavena územní znalecká komise, která případ zkoumala, dospěla k závěru, že lékaři udělali vše správně a bez chyb. Existuje možnost obrátit se se žalobou na soud – a měla bych v tomto případě šanci na úspěch?

Odpověď:

Dobrý den,

chápeme plně, že daná situace pro Vás byla a je náročná a jistě by bylo nemilé si ji ještě zkomplikovat zbytečným soudním sporem, proto je potřeba vše pečlivě zvážit.

Na podání žaloby na náhradu škody samozřejmě právo máte. Nedokážeme však na základě daných informací zhodnotit, jakou máte šanci na úspěch. Bylo by nutno zjistit, nakolik je současný stav vaší dcery ovlivněn případným pochybením nemocnice a nakolik by byl stejný, kdyby byl jejich postup zcela správný.  Doporučili bychom Vám proto obrátit se na advokáta, který se na dané záležitosti specializuje – celou věc není totiž možno správně posoudit bez důkladného prostudování zdravotnické dokumentace a odborného posouzení.

Můžeme také doporučit, abyste navštívila i jiného lékaře a požádala jej o posouzení vlivu několikadenního „zpoždění“ na zdravotní stav vaší dcery. Pokud byste se rozhodla podat žalobu, bude třeba vypracovat znalecké posudky, ze kterých vyplyne, zda byl postup lékařů správný nebo ne. Důležité je ale vždy i zadání „správných“ otázek pro znalce, proto v každém případě doporučujeme věc předem zkonzultovat s advokátem. Můžete se pokusit informovat o tom, zda by advokátní kancelář v místě Vašeho bydliště nebyla ochotna Vás zastoupit např. za tzv. cílovou odměnu – tedy že byste náklady právního zastoupení hradila pouze v případě, že žaloba bude úspěšná.

Můžete rovněž podat stížnost k České lékařské komoře (pokud od operace ještě neuplynul rok). Více informací nejdete zde.

Vaše Férová nemocnice

11.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS