Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Převoz do jiné nemocnice z rodiných důvodů

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, zda je možné požádat o převoz z nemocnice do jiné nemocnice z "rodinných důvodů"? Manželovy prarodiče bydlí 250km od nás (nikoho v místě bydliště už nemají). Děda je nyní 14 dní v nemocnici a zatím nevíme, kdy půjde domů. Babička to má za dědou do nemocnice 15 km, na autobusové nebo vlak. nádraží to má daleko (má problémy s delší chůzí), takže je odkázána na to, zda ji někdo ze sousedů do nemocnice na návštěvu odveze. Máme RD, tak není problém, aby u nás prarodiče byli. Babička ale bez dědy pochopitelně nechce. Dojíždění za dědou je pro nás reálné max. 2x za měsíc (což mi přijde málo). Rádi bychom tedy dědu nechali převést (pokud mu to zdrav. stav dovolí) do naší okresní nemocnice. Poradíte nám, prosím, jak na to? Zda nejdřív musíme požádat u nás v nemocnici? Nevadí, že děda nemá u nás trvalé bydliště (kvůli místu v nemocnici)? Kolik by se cca platilo za převoz (děda má VZP)? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

omlouváme se Vám za pozdní odpověď, přesto věříme, že jste odpověď nalezla v již zodpovězených podobných dotazech:
Převoz do jiné nemocnice na přání pacienta

Důvody pro převoz pacienta do jiného zařízení

Pacient má právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně, toto právo může uplatnit jednou za tři měsíce.  Zdravotnické zařízení může pacienta odmítnout pouze z kapacitních důvodů, má-li tzv. plno a už by nebylo schopno zajistit kvalitní zdravotní péči. Jiná vážná příčina pro odmítnutí je též přílišná vzdálenost místa trvalého pobytu pojištěnce, ve Vašem případě ji odůvodněte rodinnými důvody, jak je pro Vás obtížné za pacientem dojíždět.

Pokud lékař s převozem nesouhlasí ze zdravotních důvodů pacienta, a ten si přesto převoz do jiné nemocnice přeje, má pacient možnost podepsat tzv. negativní reverz. Tím na sebe bere odpovědnost za případné zhoršení zdravotního stavu.

Nejprve se tedy zeptejte v nemocnici, kam chcete pacienta převést, zda mají volné lůžko. Poté se domluvte s ošetřujícím lékařem, zda souhlasí s převozem a svou žádost podložte uvedenými důvody.
Každé odmítnutí převzetí pojištěnce do péče musí být lékařem pojištěnci písemně potvrzeno, a proti odmítnutí si můžete stěžovat.

Lékař rozhodne o tom, zda zdravotní stav pojištěnce neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby. Zdravotní pojišťovna v takovém případě dopravu pojištěnce hradí ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního zdravotnického zařízení, které je schopno požadovanou péči poskytnout. Pokud lékař převoz neindikuje, a sám pacient požaduje převoz do vzdálenějšího zdravotnického zařízení, hradí rozdíl v počtu kilometrů, viz stránky VZP.

Vaše Férová nemocnice

6.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS