Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Důvody pro převoz pacienta do jiného zařízení

Dobrý den, jaká jsou pravidla pro převezení pacienta k jinému léčebnému ústavu na operaci? Musí s tímto postupem pacient souhlasit? Je tato praxe běžná, pokud je pacient ve Fakultní nemocnici a chtějí ho převést na operaci na krajskou nemocnici? Nelíbí se mi přístup lékařů a nevíme pořádně, z jakého důvodu chtějí pacienta převézt, zatím jsme neobdrželi žádný pádný argument, i když víme, že se jedná o komplikovaný zákrok a pacient již ve Fakultní nemocnici několik operací prodělal.

Odpověď:

Dobrý den,

pacient má podle § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Toto zdravotnické zařízení může přijetí pacienta odmítnout pouze, pokud má takzvaně plno. Pokud byl pacient již jednou do zdravotnického zařízení přijat a toto zdravotnické zařízení je schopno mu poskytnout potřebnou péči, tak neexistuje zákonný důvod pro to, aby byl pacient proti své vůli převezen jinam.

Pokud na základě komplexního posouzení zdravotního stavu pacienta a možností a prostředků zdravotnického zařízení dospěje ošetřující lékař k závěru, že bude vhodnější pacienta převést jinam, ať už z důvodu, že jinde mu poskytnou odbornější péči, nebo naopak aby se uvolnila místa pro komplikovanější případy, musí k takovému převozu dát pacient souhlas. Bez souhlasu pacienta je možné provést zákrok a tedy nechat jej i převést do jiného vhodného zařízení, pokud není možné vzhledem ke zdravotnímu stavu nemocného vyžádat si jeho souhlas a jde o neodkladné výkony nutné k záchraně života či zdraví, tedy například pacient v bezvědomí.

Domnívá-li se lékař, že pacient potřebuje odbornou péči jiného pracoviště, ale ten převoz i po řádném poučení odmítá, může dát pacientovi podepsat negativní revers o odmítnutí převozu. Pacient tak na sebe bere odpovědnost za zhoršení svého zdravotního stavu či smrti, způsobeného odmítnutím navrhované léčby včetně léčby navazující na zmíněný převoz v rozsahu reversu.

Pokud jste nebyli ze strany ošetřujících lékařů informováni o důvodech pro převoz pacienta, jde o častou chybu nedostatečné komunikace. Doporučujeme příslušný tým lékařů znovu oslovit a veškeré potřebné důvody si vyžádat. Pacient má právo na všechny potřebné informace o svém zdravotním stavu, možnostech léčby, i o tom, která zdravotnická zařízení jsou schopna léčbu poskytnout. Jedině na základě dostatečných informací může vyjádřit informovaný souhlas či nesouhlas s navrhovaným postupem a vybrat si k tomu vhodné zdravotnické zařízení.

Vaše Férová nemocnice

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

24.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS