Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Pozdě diagnostikované těhotenství
Dobrý den, dne 17. 12. 2007 jsem byla na gynekologické prohlídce, dne 14. 1. 2008 mi byla předepsána antikoncepce a 4. 2. 2008 jsem zjistila, že jsem v 19. týdnu těhotenství. Tudíž moje dítě mělo při gynekologické prohlídce - v děloze - 12 týdnů. Lékař to při prohlídce přehlídl. Podala jsem stížnost na českou lékařskou komoru, že lékař přehlédl 12týdenní plod a já musela s hrůzou donosit dítě, které mi nikdo nedokázal říci, jestli bude zdravé, jelikož testy plodové vody se dělají do 16. týdne těhotenství a na testy na Downa již bylo také pozdě. Stížnost byla podána i na to, že mi předepsal antikoncepci v období gravidity. Česká lékařská komora mi odpověděla, že je doktor nevinen, jelikož přehlídl rané stadium gravidity - 19denní plod a že při předepisování antikoncepce rozhodl adekvátně, jelikož jsem kojila. V předchozí větě není žádný překlep, takto česká lékařská komora odpověděla a datum, které jsem ve stížnosti zmínila, oni nezmínili ani jedenkrát. Můžete mi poradit, co mám dělat? Mě tohle nepřijde ani v pořádku, ani možné, ale bohužel se tak stalo. Jde u mne již o třetí dítě. Je naštěstí v pořádku, je mu již 8 měsíců, ale přece nejde domáhat se něčeho, až když se narodí poškozené dítě, nemá se tomu předcházet? Jde mi o to, že bych dítě pryč nedala, ale nebylo to MOJE rozhodnutí, přece lékař nemůže takto manipulovat s lidmi, nebo ano? Mockrát děkuji za odpověď. S úctou a pozdravem Emilie.
Odpověď:
Dobrý den,
právem pacienta, pokud není spokojen s postupem lékaře a má zato, že se lékař dopustil profesního pochybení, je podat stížnost. Z Vašeho dotazu vyplývá, že jste podala stížnost na postup lékaře na Českou lékařskou komoru. Ta na Vaši stížnost řádně odpověděla, v její odpovědi se ale vyskytla závažná faktická chyba - ve své stížnosti uvádíte, že jste v době inkriminované prohlídky gynekologem byla ve 12. týdnu těhotenství, Česká lékařská komora ve své odpovědi vychází z toho, že jste byla těhotná pouze 19 dnů. Pro správné zhodnocení případu a určení, zda se lékař svým jednáním dopustil nebo nedopustil pochybení, je nutné vycházet ze skutečné délky těhotenství v okamžiku prohlídky. To, zda lékař přehlédl dvanáctitýdenní nebo devatenáctidenní plod, má na rozhodnutí o pochybení či nepochybení lékaře zásadní vliv.
Z Vašeho dotazu předpokládáme, že jste nepodala proti rozhodnutí ČLK opravný prostředek. Pokud byste tak učinila, pravděpodobně by chybu odhalili a mohli by své rozhodnutí změnit. Doporučili bychom Vám tedy, abyste České lékařské komoře poslala upozornění, že při posuzování Vaší stížnosti došlo k závažné chybě. Své tvrzení můžete prokázat kopií zdravotnické dokumentace, kterou si můžete vyžádat u svého lékaře. Ve zdravotnické dokumentaci by měla být uvedena všechna relevantní data. Z těchto důvodů žádejte nové posouzení Vaší stížnosti.
Stížnost na postup lékaře můžete podat i ke své zdravotní pojišťovně. I ta má pravomoc nezávisle přezkoumat postup lékaře. Další informace ke stížnostem najdete zde.
Vaše Férová nemocnice
26.2.2009