22.4.2014Zaplatili jste v porodnici za přítomnost otce u porodu?

Zaplatili jste v porodnici poplatek za přítomnost otce u porodu?

A víte za co?

Myslíme si, že vybírání tohoto poplatku je nezákonné a cílem jeho vybírání je pouze finanční prospěch nemocnic.

Přítomnost otce u porodu je Světovou zdravotnickou organizací vyhodnocena jako prospěšná praktika, která by měla být podporována. České porodnice ale v mnoha případech přítomnost blízkých osob nepodporují, naopak, podmiňují ji zaplacením poplatku ve výši i 1000 Kč.

K tomuto ale porodnice není oprávněna, žádný zákon nestanoví, že by takový poplatek mohla vybírat. Jsme toho názoru, že náklady nemocnice neodpovídají výši poplatku. Personál se další přítomné osobě nevěnuje a náklady na ochranné pomůcky jsou dle mého názoru minimální. Navíc by je měla uhradit zdravotní pojišťovna.

Proto se porodnice vybíráním poplatku za přítomnost otce u porodu pouze obohacují z přirozeného projevu rodinného života, kdy matka a otec chtějí být spolu při porodu jejich dítěte. Přítomnost otce mimo jiné představuje pro rodící ženu i záruku, že má vedle sebe blízkého člověka, který dokáže napomoci respektování jejích práv.

Pokud jste poplatek zaplatili a chtěli byste si na praktiku jeho výběru stěžovat a případně i požadovat zpět neoprávněně vybrané peníze, použijte vzor naší stížnosti.

zpět na přehled aktualit