Přístup k dokumentaci a znaleckému posudku po úmrtí manžela

Manžel zemřel v srpnu 2004. Žádala jsem o nahlédnutí do lékařské dokumentace a nebylo mě to umožněno ředitelstvím xxx nemocnice, byla jsem hrubě vykázána. Šel na banální operaci kyčle v dobrém zdravotním stavu a vykrvácel. Nebylo nám umožněno ho převést do fakultní nemocnice. Šest týdnů krvácel a byl mu neustále podáván Warfarin. Soudem pak byla určena soudní znalecká komise, která měla vypracovat znalecký posudek ohledně úmrtí mého manžela na smrt z nedbalosti. Termín soudem určený skončil k 30. 10. 2009. Do dnešního dne jsem nebyla vyrozuměna. Jsou povinni mě vyrozumět ve lhůtě určené soudem? Již je to druhé prodloužení, případ se táhne od roku 2004. Děkuji.

co se týče nahlížení do zdravotnické dokumentace, máte právo na poskytnutí veškerých informací shromážděných v ní, ale i ve všech dalších zápisech vztahujících se k zdravotnímu stavu manžela. Můžete požadovat i pořízení výpisů, opisů a kopií. Nemocnice Vám v tomto nesmí bránit. Pokud Vám nebylo umožněno do dokumentace nahlédnout a přitom manžel Vám za svého života nezakázal přístup k dokumentaci, nemocnice porušila Vaše právo. Je na místě proto podat stížnost ke zřizovateli (statutární orgán akciové společnosti) a požádat jej o zjednání nápravy. Pokud má dokumentaci nebo její kopii k dispozici ona ustanovená znalecká komise, můžete požádat o nahlédnutí rovněž tuto komisi. Bližší informace o přístupu ke zdravotnické dokumentaci naleznete zde.

Co se týče znalecké komise, tak buď existuje znalecká komise ustanovená krajským úřadem nebo Ministerstvem zdravotnictví podle vyhlášky č. 221/1995 Sb., o znaleckých komisích, nebo se jedná o znalce ustanovené soudem, kteří mají zpracovat posudek jakožto důkaz v soudním řízení.

Ve Vašem případě se nebude jednat o znaleckou komisi podle výše zmíněné vyhlášky, protože uvádíte, že komise byla ustanovena soudem. V takovém případě byste se měla informovat přímo u soudce, zda nebyla opětovně prodloužena lhůta pro vyhotovení znaleckého posudku. Nemělo by docházet k tomu, že bezdůvodně bude opakovaně prodlužována lhůta k jeho vyhotovení. Je na soudci, aby zajistil zjednání nápravy. Ať už by se jednalo o soudní řízení trestní nebo občanskoprávní, v každém případě jakožto poškozená můžete nahlédnout do soudního spisu, jehož součástí bude i vyhotovený znalecký posudek.

14.1.2010