Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
předávání informací mezi zdravotnickými pracovníky
Dobrý den,
Obracím se na vás s dotazem týkajícím se předávání zdravotnické dokumentace mezi jednotlivými poskytovateli zdravotnických služeb.
Konkrétně se jedná o to, zda si může specializovaná ambulance vyžádat zdravotnickou dokumentaci od jiného poskytovatele, který se podílí na péči o pacienta. Je k tomu potřeba souhlasu pacienta, pokud ano, jakou formu musí takový souhlas mít? V jakém rozsahu si mohou lékaři různých poskytovatelů předávat informace ze zdravotní dokumentace pacienta?
Odpověď:
Dobrý den,
Zařízení jednoho poskytovatele (př. v rámci jedné nemocnice) mohou nahlížet do zdravotnické dokumentace bez souhlasu, ovšem jen v zájmu pacienta a pouze omezeném rozsahu potřebném „pro výkon povolání“. Jakákoli jiná zařízení přímý přístup ke zdravotnické dokumentaci pacienta vytvořené v zařízení jiného poskytovatele nemají. Pokud ji specializovaná ambulance potřebuje, musí o kopii požádat pacient osobně nebo zařízení s pacientovým souhlasem (dle § 65 odst.1 zákona č. 372/2011).
Formu souhlasu lze vypozorovat v 1. příloze vyhlášky 98/2012. Při jejím sepsání se ovšem pacienti mohou inspirovat i na našich stránkách.
Jak ale zákon ošetřuje situace, kdy je pacient ve stavu, ve kterém není schopen podat souhlas, nebo souhlas udělit nechce a informace jsou pro další léčbu potřebné? Tuto pozici ošetřuje zákon č. 372/2011 Sb. § 45 odst. 2 písm. g), který říká, že povinností poskytovatele je předat potřebné informace nezbytné k zajištění následné péče.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
27.4.2016