Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Posílání ( předávání ) zdravotnické dokumentace

Dobrý den, prosím o radu. Můj obvodní lékař mě poslal k internistovi na předoperační vyšetření, samozřejmě se žádankou a výpisem ze zdravotní dokumentace. Ten se začal rozčilovat, že se pořád s mým obvodním lékařem dohaduje, a to proto, že internista chce, aby mu můj obvodní lékař po pacientech zasílal celou zdravotnickou dokumentaci pacienta, že mezi poskytovateli zdravotnických služeb to je snad normální. Prosím o vyjádření k tomuto sporu dvou lékařů. Předem děkuji za odpověď. 

 

Lily

Odpověď:

Dobrý den,

jednou z možností je, abyste si dokumentaci vyžádal/a přímo Vy. V prvé řadě je třeba upozornit na to, že pokud si pacient sám nepořídí kopii zdravotnické dokumentace, lékař je povinen ji na žádost za něj pořídit.

Co se týče zaslání, zákon o zdravotních službách kopírování a zaslání kopie zdravotnické dokumentace nazakazuje, ba naopak s odesláním dle § 66 odst. 3 písm. b) počítá, a to tím upravuje úhradu za její odeslání.

V případě, že Vám kopii zdravotní dokumentace odmítají zaslat, jednají v rozporu se zákonem. 

K zajištění návaznosti zdravotních služeb si lékaři mezi sebou můžou předávat potřebné informace o zdravotním stavu pacienta. Je tedy pravda, že si Váš interní  lékař může požádat o kopii nebo výpis zdravotnické dokumentace. Nic se však nemění na tom, že máte právo na poskytnutí kopie své zdravotnické dokumentace a lékař Vám ji na žádost musí pořídit a zaslat bez ohledu na důvod. 

V souladu s § 45 odst. 2 písm. g) zák. 372/2011 Sb. je Váš praktický lékař povinen předat jiným poskytovatelům zdravotních služeb nebo poskytovatelům sociálních služeb potřebné informace o Vašem zdravotním stavu, které jsou nezbytné k zajištění návaznosti dalších zdravotních a sociálních služeb. Tyto informace by, samozřejmě, měly být aktuální, nicméně měly by se týkat pouze oblasti, pro níž je tento výpis požadován

V závěru nám dovolte požádat Vás o vyplnění dotazníku, zjišťujícího Vaši spokojenost se službami Férové nemocnice. Dotazník naleznete zde. Číslo Vašeho dotazu je 7013. Vyplnění dotazníku Vám nezabere více jak pět minut, což představuje pouze zlomek času věnovaný vypracování odpovědi. Výsledky nám umožní zlepšit naše služby.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

31.10.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS