Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Ofocení operační zprávy
Dobrý den, naší 3 leté dceři dnes měli operovat palec na pravé ruce. Po operaci jsme zjistili, že jí odoperovali palec na levé ruce. Operující lékař chybu neuznal. Tvrdí, že před operací prohlédl obě ruce a na levé to bylo horší, tak operoval tu levou. Jediná chyba prý byla, že nás o tom dopředu neinformovali. Dcera měla levou ruku v pořádku. Ortoped, který nám operaci doporučil shledal, že "špatný" je palec na pravé ruce, bylo to i vidět pouhým okem a poznat pohmatem... Když jsem si chtěla z dceřiny dokumentace ofotit nebo opsat operační zprávu, tak mi to nebylo umožněno. Že si o to musím zažádat přes nemocničního právníka. Poradíte mi prosím, jak můžu postupovat dál? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
každý pacient má také právo znát obsah své zdravotnické dokumentace. V tomto případě je pacient nezletilá osoba, právo nahlížet do zdravotnické dokumentace mají tedy zákonní zástupci. Nahlížení do zdravotnické dokumentace je možné po domluvě se zdravotnickým personálem a v jeho přítomnosti. V průběhu něj si můžete zdravotnickou dokumentaci např. vyfotit.
Pokud si dokumentaci nechcete fotit sama a chcete pořídit kopii zdravotnické dokumentace, je i z vašeho pohledu vhodné podat písemnou žádost do nemocnice. Posupujte tedy, jak Vám tvrdili lékaři a obraťe se na s žádostí na nemocničního právníka. V zákoně sice není stanoveno, že by žádost měla být písemná, je to však vhodné kvůli dalšímu případnému dokazování, pokud by nemocnice dokumentaci vydat nechtěla.
Kopii musí zdravotnické zařízení vyhotovit do 30 dnů. Za pořízení kopie může požadovat finanční úhradu, která však nesmí být vyšší než náklady, které vznikly v souvislosti s jejím pořízením.
Pokud vám zdravotnické zařízení odmítne kopii zdravotnické dokumentace po uplynutí lhůty vydat, můžete na jeho postup podat stížnost. O tom, komu stížnost podat se dočtete zde.
27.3.2009