Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Neschopenka u OSVČ, zdravotní dokumentace

Dobrý den, mám revmatoidní artritidu a dle mé revmatoložky progresivní (zhoršující se) stav, s čímž souhlasím. Moje posudková lékařka mi dnes ukončila neschopenku s tím, že jsem „zaléčená“ (prý to znamená to, že beru léky) a prostě musím počítat s tím, že u takové nemoci se bude můj stav zhoršovat a budu mít bolesti. Moje obvodní lékařka se zrušením nesouhlasila, takže posudková lékařka si nechala celou moji kartu poslat na OSSZ s tím, že si mě tam pozve a ukončí mi PN za přítomnosti jejich právníka. Je možné, aby moje zdravotní dokumentace takhle putovala na OSSZ? Co když se z ní nějaké zprávy ztratí? Vím, že se proti rozhodnutí můžu odvolat, ale zajímá mě váš názor. Posudková lékařka se neustále ohání tím, že jsem OSVČ a můžu tedy pracovat podle libosti, kdy chci – třeba i v noci, když nemůžu spát. Mám pocit, že by na všechny zaměstnance, ať už soukromníky nebo ne, měl být stejný metr. Může mě takto znevýhodňovat? Je to jeden z důvodů, proč mi dřív ukončit PN? Mám před sebou plánovaný pobyt v nemocnici a rehabilitace. To prý zvládnu při práci. A mezi tím, než půjdu do nemocnice, můžu údajně pracovat. Děkuji za vaši radu.

Odpověď:

Dobrý den,

samozřejmě máte pravdu, že k zaměstnancům v pracovním poměru i k osobám samostatně výdělečně činným by si mělo přistupovat stejně. Lékařka posuzuje pouze váš zdravotní stav – bez ohledu na to, zda jste, či nejste OSVČ. Zároveň to nemůže být důvodem pro dřívější ukončení pracovní neschopnosti.

Pokud byste s rozhodnutím Vaší lékařky o ukončení pracovní neschopnosti nesouhlasila, můžete do tří dnů ode dne obdržení posouzení podat návrh na přezkoumání. Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři. Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékař) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je obvykle krajský úřad. Ten odvolání buď zamítne, nebo posouzení zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

Co se týče zdravotní dokumentace, pak zákon uvádí, že lékaři orgánů sociálního zabezpečení do ní mohou při posuzování pracovní schopnosti nahlížet, a to v rozsahu nezbytně nutném. OSSZ tedy má právo na poskytnutí informací z Vaší zdravotnické dokumentace, ale otázkou zůstává, zda si může nechat zaslat originál dokumentace od ošetřující lékařky.

Odpověď na tuto otázku však není jednoznačná. Domníváme se ale, že by Vaše ošetřující lékařka neměla poslat celou zdravotní dokumentaci na OSSZ právě z toho důvodu, aby se např. něco neztratilo. Ošetřující lékařka má sama povinnost vést zdravotnickou dokumentaci a měla by tedy poskytnout posudkovému lékaři např. kopie nebo výpisy z ní, nikoli však zaslat originál dokumentace.

Vaše Férová nemocnice

29.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS