Dobrý den, chci se zeptat. Může pacient požadovat po doktorech nebo nemocnici záznam z vlastní operace srdce? Čeká mě totiž kardiochirurgická operace srdce a rád bych se později podíval na průběh operace. Je možné požádat doktory o kopii nahrávky operace?

Baltaram

do zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi mohou v přítomnosti zaměstnance pověřeného poskytovatelem nahlížet, pořizovat si její výpisy nebo kopie pacient, zákonný zástupce nebo opatrovník pacienta.

Pokud si osoba, která je oprávněná k pořízení výpisu nebo kopie zdravotnické dokumentace, nepořídí výpis nebo kopii vlastními prostředky na místě, pořídí kopii zdravotnické dokumentace poskytovatel, a to na žádost oprávněné osoby.

Pokud tedy Vaše operace bude nahrávána, tato nahrávka bude součástí Vaší zdravotnické dokumentace. Vy jako pacient máte právo si činit její kopie. Zde zřejmě budete muset požádat poskytovatele zdravotních služeb o kopii nahrávky.

Nemocnice za to může na základě zákona o zdravotních službách, viz zde, požadovat úhradu nákladů spojených s pořízením kopie ze zdravotnické dokumentace.

S pozdravem a přáním úspěšné operace

7.6.2017