Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Lékařské tajemství vs. ochrana veřejného zdraví
Dobrý den,
před cca 3 měsíci mi zemřel manžel na náhlou sepsi. Bydlíme na malé vesnici, která obvodem spadá pod Mudr. K. Manžel nebyl nikdy její pacient. Den po smrti manžela za mnou přišla sousedka a říkala mi, kdo musel brát z její rodiny ATB, a že i záchranáři ze sanitky museli brát preventivně kvůli manželovi antibiotika. Takové nové info jsem den po smrti manžela jistě slyšet nepotřebovala. Informaci, že ATB museli brát záchranáři, měla sousedka z ordinace od paní doktorky. Mudr. K. měla info z nemocnice, protože zrovna sloužila pohotovost. Podotýkám, že sousedka s manželem do kontaktu nijak nepřišla, tedy nebyla osoba potenciálně ohrožená infekcí. Přesto tyto informace mi předala, jak je v ordinaci získala. Porušila lékařka lékařské tajemství a nebo jednala v zájmu o ochraně veřejného zdraví předáváním takových informací?
Děkuji
Eva
Odpověď:
Dobrý den,
s ohledem na výše uvedené informace máme za to, že zde převažuje povinnost zachování lékařského tajemství nad zájmem ochrany veřejného zdraví. Jsou to dva principy, u nichž je vžy třeba posoudit konkrétní případ, neznáme všechny okolnosti. Nicméně vzhledem k tomu, že dotyčná nebyla ohrožena, podle Vámi poskytnutých informací dovozujeme, že ani nedostala antibiotika, tak máme za to, že skutečně lékařka jednala v rozporu s právem.
Pokud by však s manželem do kontaktu přišla, jednala by lékařka v souladu s ustanovením § 33 odst. 5 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách. A tudíž by informace mohla poskytnout. V případě, že byste se rozhodla situaci řešit, více informací o stížnostech atd. naleznete zde.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
7.4.2016