Lékař popřel souvislost mezi zákrokem na následnými problémy, které ani nezapsal do zdravotnické dokumentace

Dobrý den, ve čtvrtek tohoto týdne jsem podstoupil krátký zákrok na ORL v celkové anestézii (vypalování sliznice nosu elektřinou), po probuzení mi celý zbytek čtvrtka nic nebylo, až na bolest lýtek. V pátek ráno jsem se ale probudil s bolestí svalů a kloubů a mírnou teplotou, celkově mi nebylo vůbec dobře. Lékař mě i přes mé opakované upozornění v pátek ráno propustil. Prý jsem chytil nějakou virózu, což nemá s mým zákrokem nic společného, proto můj stav ani nezmínil v závěrečné zprávě. Chci se zeptat, jestli je tento postup v pořádku, nevypadalo to, že bych měl na výběr.

podle zákona o péči o zdraví lidu „zdravotnická dokumentace obsahuje informace o onemocnění pacienta, o průběhu a výsledku vyšetření, léčení a o dalších významných okolnostech souvisejících se zdravotním stavem pacienta a s postupem při poskytování zdravotní péče“.

Zdravotnická dokumentace je dokument, do něhož se podle vyhlášky o zdravotnické dokumentaci zaznamenávají mimo jiné:

• informace o významných okolnostech souvisejících se zdravotním stavem pacienta, a to zejména informace z rodinné, osobní, epidemiologické, sociální a pracovní anamnézy,
  • písemné informace o zjištěných skutečnostech o zdravotním stavu pacienta, průběhu a ukončení jeho léčení nebo doporučení a návrhy na poskytnutí další zdravotní péče, které si předávají zdravotnická zařízení v rámci zajištění návaznosti zdravotní péče o pacienta.

Výše uvedené záznamy je lékař povinen vést – slouží nejen k ochraně pacienta, ale i lékaře samotného, který tak může prokázat, že při léčbě postupoval správně. Z výše uvedeného se dá vyvodit, že lékař měl do zdravotnické dokumentace zapsat i informaci o údajné viróze po zákroku.

Na základě zákona o ochraně osobních údajů máte právo po lékaři požadovat vysvětlení a rovněž i nápravu – tedy doplnění údajů. To je důležité z toho důvodu, že pokud by Vám v důsledku zákroku vznikly vážnější problémy a chtěl jste se domáhat např. odškodnění, údaje ve zdravotnické dokumentaci by mohly být rozhodující. Pokud Vám lékař nevyhoví, máte právo se obrátit s podnětem na Úřad pro ochranu osobních údajů, případně také se stížností k vedoucímu zdravotnického zařízení či k České lékařské komoře.

12.9.2009