Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Lékař odmítl poskytnout synovy výsledky vyšetření

Dobrý den, náš dětský neurolog má podezření na DMO u půlročního syna. Syn u něj prodělal EEG a čeká nás magnetická rezonance mozku. Známí nám dohodli konzultaci v Praze v Motole. Náš neurolog nám s sebou nechce dát výsledky vyšetření, která byly pro našeho syna tak fyzicky náročná. Prý si to tam mají udělat znovu. To máme vše absolvovat znovu? Má na to právo? Nečekali jsme takový postoj a nevíme jak se bránit. Zdraví syna je pro nás samozřejmě prvořadé, proto se snažíme najít víc názorů na náš problém.

Odpověď:

Dobrý den,

vyšetření znovu absolvovat nemusíte, na základě právních předpisů si totiž lze zjednat přístup ke všem potřebným informacím ze zdravotnické dokumentace, a to buď z Vaší strany nebo ze strany lékaře či zdravotnického zařízení, ke kterému jdete na konzultaci.

Všechny výsledky a testy, které byly Vašemu synovi provedeny jsou součástí zdravotnické dokumentace. Podle zákona má pacient, stejně tak jeho zákonní zástupci v případě nezletilého, právo nahlížet do vlastní zdravotnické dokumentace a dalších souvisejících záznamů za přítomnosti zdravotnického pracovníka, stejně jako si z ní pořizovat výpisy, opisy či kopie. Nahlédnutí Vám musí lékař umožnit a při této příležitosti si můžete například i pořídit kopie vlastním digitálním fotoaparátem. Pokud by se jednalo o kopie, musí je lékař vyhotovit do 30 dnů a má nárok na vynaložené náklady spojené s vytvořením kopie. Toto platí, pokud si vyžadujete přístup do dokumentace Vy sami. Více se o této problematice dozvíte v sekci Přístup k dokumentaci a zodpovězených dotazech na toto téma.

Na druhou stranu si může přístup k synově dokumentaci zajistit i jeho nový lékař. Podle zákona totiž může do zdravotnické dokumentace nahlížet i zdravotnický pracovník v rozsahu své kompetence a má právo rovněž na pořízení výpisů, opisů či kopií v rozsahu nezbytně nutném pro potřeby splnění svého úkolu. Lékař, ke kterému jdete na konzultaci, tedy může bývalého lékaře vyzvat k poskytnutí potřebných výsledků vyšetření. Zde žádná lhůta stanovena není a ze zákona je zřejmé, že je tak třeba učinit neodkladně. Zákon rovněž obsahuje ustanovení o povinnosti dosavadního lékaře předat nově zvolenému lékaři všechny informace potřebné pro zajištění návaznosti poskytování péče. Poskytnutí takového výpisu je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Doporučujeme Vám upozornit svého lékaře na svá práva a snažit se s ním domluvit na tom, aby Vám umožnil získat potřebné informace z dokumentace. Pokud však dohoda nebude možná, můžete na lékaře podat stížnost. V případě, že budete potřebovat informace urgentně, ale spolupráce s lékařem nebude možná, nemusíte váhat a rovnou je možné zavolat na příslušný odbor zdravotnictví krajského úřadu a žádat okamžité zjednání nápravy z důvodu ochrany zdraví dítěte.

Vaše Férová nemocnice

1.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS