Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dárcovství orgánů po smrti

Dobrý den, zajímal jsem se o problematiku ohledně dárcovství orgánů po smrti. Na mnoha fórech či článcích jsem se dozvěděl, že po úmrtí je tělo bráno jako automatický dárce orgánů. Dále jsem se dočetl, že dárcovství lze znemožnit dvěma způsoby. Buď písemně, a to tak, že si nepřeji, aby bylo moje tělo využito po smrti, anebo tím, že pozůstalí nedají souhlas k dárcovství. Ovšem nikde jsem se nedočetl to, kvůli čemu Vám píši tento dopis. A sice, zda-li je možné písemně souhlasit s tím, že mé tělo bude po smrti využito k dárcovství, aniž by o tom rozhodovali pozůstalí. Věřím, že tento způsob v naší republice existuje a zároveň prosím o radu, kde se mohu blíže informovat. Děkuji

Odpověď:

Znění aktuální k 19. 12. 2016

Dobrý den,

s příchodem nového občanského zákoníku (dále jen „NOZ“) se situace ohledně nakládání s tělem zemřelého zdánlivě zkomplikovala. Občanský zákoník, na rozdíl od předchozí právní úpravy v občanském zákoníku, který byl účinný do roku 2013, předpokládá nesouhlas zemřelého pro vědecké, lékařské a výukové účely. Nicméně transplantační zákon je lex specialis (užije se přednostně) vůči NOZ, zde se tedy právní úprava nemění, je možné tedy vyslovit nesouhlas s použitím orgánů, souhlas se presumuje. Pokud by člověk měl zájem darovat tělo pro vědecké, lékařské či výukové účely, je nutné vyslovit souhlas zapsáním do rejstříku, veřejnou listinou, anebo prohlášením vůči poskytovali zdravotních služeb.

Co se týče Vaší otázky, ano, je možné písemně souhlasit, aby bylo Vaše tělo použito k „dárcovství“ jak uvádíte, nicméně dárcovství orgánů podle transplantačního zákona souhlas nevyžaduje. Situace, že by o tom rozhodovali pozůstalí možná je, a to v případě, že by nesouhlas vyslovil zákonný zástupce nezletilého nebo osoby zbavené způsobilosti. Naopak zákon nepřipouští rozhodování v případě darování orgánů podle NOZ.

Vaše Férová nemocnice

Původní znění

Dobrý den,

o darování orgánů můžete najít informace i přímo na našich stránkách zde. Máte pravdu v tom, že se automaticky předpokládá souhlas s darováním orgánů. Darování zabránit pozůstalí nemohou, není k tomu třeba sepisovat žádný dokument.

Lze mu zabránit buď tak, že se přihlásíte do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtných odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, nebo vyslovíte nesouhlas ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a svědkem.

Není tedy třeba písemně vyslovovat souhlas, s Vaším souhlasem se automaticky počítá.

Bližší informace Vám může poskytnout Ministerstvo zdravotnictví.

Vaše Férová nemocnice

2.6.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS