Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Změna ochranného léčení z ústavní formy na ambulantní
Dobrý den, můj dotaz se týká trestního práva. Jedná se o propuštění ze soudem určeného ochranného psychiatrického léčení formou ústavní, případně o změnu na léčbu ambulantní. Ráda bych si k soudu podala žádost o tuto změnu, to je ale zároveň podmíněno lékařským posudkem/schválením/doporučením. V psychiatrické léčebně jsem už čtvrtý měsíc, přitom mi lékařka tvrdila, že nepředpokládá léčbu delší než šest měsíců, myslela jsem si proto, že nastal čas na podání žádosti k soudu, avšak nastala komplikace, a to je rozporný názor lékařky na způsob mé léčby. Mé propuštění podmiňuje pravidelným podáváním injekcí (tj. jiná forma léku, který jsem dosud užívala orálně v tabletách), zdůvodňuje to tím, že při takové formě léčby bude zaručeno, že budu mít antipsychotikum stále v organismu, i kdybych si zapomněla vzít prášek, což bude zárukou toho, že se nedojde k recidivě. Já však s touto formou léčby nesouhlasím, nevím, zda-li se mám odvolávat na práva pacienta nebo jak se mám bránit. Velice děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
děkujeme za dotaz, s podobným přístupem ze strany lékařů, kteří podmiňují svoje rozhodnutí nebo posudek určitým činem nebo chováním pacienta, se bohužel setkáváme docela často. Podle našeho názoru by měl lékař posoudit, jestli je člověk schopen v současné situaci dodržovat léčbu samostatně a tím zabránit další recidivě a ne obsah vypracovaného posudku stavět na splnění určité podmínky. Z našeho pohledu však těžko můžeme posoudit Váš případ bez toho, abychom měli další informace.
Chování lékařky by bylo zejména ospravedlnitelné v případě, když by se v minulosti opakovaně stávalo, že jste léčbu odmítala nebo samovolně přerušila. V tom případě by lékařka měla důvodné podezření, že se to bude opakovat. Další významnou skutečností je charakter trestné činnosti, za kterou Vám bylo uloženo ochranné léčení. Zejména pokud by se jednalo o násilný trestný čin, může lékařka v zájmu ochrany ostatních osob považovat za důležité, abyste léčbu nepřerušila. Pokud však neexistuje důvodné podezření, že byste mohla léčbu samovolně přerušit a z toho důvodu páchat závažnou trestnou činnost, lékařka Vás nemůže do jiného druhu léčby nutit.
Taky však ve svém dopise nekonkretizujete důvody, proč intravenózní léčbu odmítáte. Pokud se jedná o stejné antipsychotika, které jste brala dosud orálně, neměl by být velký rozdíl v tom, jaké bude mít nová forma léčby účinky. Bylo by asi nejlepší (v případě, že nemáte nějaké zásadní osobní, morální, náboženské, či jiné výhrady proti injekcím) se požadavkům lékařky podřídit a pak, když budete mít změněnou ústavní léčbu na ambulantní, snažit se lékařku přesvědčit o tom, že dokážete zodpovědně léčbu dodržovat, i když bude mít formu tablet.
Vaše Férová nemocnice
9.11.2009