Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Volba lékaře v zahraničí při nařízené ochranné ambulantní léčbě

Dobrý den, mám soudem stanovenou ochrannou léčbu ambulantní a zajímalo by mě, jestli si mohu svého ambulantního lékaře najít v Polsku, kde nyní žiju, z důvodu, abych nemusel dojíždět na lékařské návštěvy z Polska do ČR, popřípadě v jiné zemi EU. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě jde o situaci, kdy má být rozhodnutí českého soudu o uložení ambulantní formy ochranného léčení vykonáno v Polsku. Výkon ochranného léčení je soudem nařízen konkrétnímu zdravotnickému zařízení, o jeho změnu je tedy potřeba soud požádat, i kdyby se jednalo pouze o změnu zdravotnického zařízení v rámci ČR. Otázkou je, zda je změna zdravotnického zařízení a volba zahraničního zdravotnického zařízení možná, popřípadě jakým způsobem toho lze docílit.

Prameny:

  • smlouva č. 553/92 Sb., Úmluva o předávání odsouzených osob – vztahuje se pouze na ústavní ochranné léčení a to z titulu výkladu pojmu „trest“ v čl. 1: "trestem" se rozumí každé potrestání nebo opatření, které zahrnuje zbavení svobody nařízené na omezenou nebo neomezenou dobu za trestný čin soudem;
  • zákon č. 141/1961 Sb., trestní řád, § 457 – upravuje předávání výkonu trestu do ciziny, ale týká se pouze trestu a nikoli ochranných opatření, citace:

(1) Jestliže se odsouzený, který má podle pravomocného rozsudku soudu České republiky vykonat trest nebo jeho dosud nevykonaný zbytek, nachází na území cizího státu a nebyl vydán, může soud, jenž je příslušný k zajištění výkonu takového rozsudku, prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti požádat příslušný orgán tohoto státu o zajištění výkonu rozsudku na jeho území, a to za podmínek stanovených mezinárodní smlouvou závaznou pro Českou republiku i stát, na jehož území se odsouzený nachází, a není-li takové mezinárodní smlouvy, za podmínek stanovených právním řádem státu, na jehož území se odsouzený nachází.

(2) Na žádost soudu ověří Ministerstvo spravedlnosti podmínky, za nichž cizí stát může převzít výkon rozsudku soudu České republiky.

K dotazu na Ministerstvo spravedlnosti ČR bylo sděleno, že v případě absence mezinárodní smlouvy, která by přímo dopadala na ambulantní formu ochranného léčení jako zde, je zapotřebí souhlasu polské strany, resp. polského Ministerstva spravedlnosti (MS), získaného prostřednictvím českého MS.

Je tedy nesporné, že zde existuje možnost, aby MS ČR žádalo polské MS o možnost výkonu ochranného opatření v Polsku, je však sporné, zda tuto žádost je třeba podat na soud nebo přímo na MS ČR. Věc nejspíš bude posuzovat a rozhodovat polské MS podle polských předpisů.

Vaše Férová nemocnice

9.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS