Volba druhu vyšetření pacientem

Dobrý den. Mohu si jako pacient zvolit určitý druh vyšetření? Myslím třeba místo CT vyšetření zvolit mag. rezonanci. Zajímalo by mě, jak postupovat. Předem děkuji.

odpověď na Váš dotaz je podobná jako v těchto dotazech Musí mi lékař vytrhnout zub, když si to přeji? a Žádost o anestezii.

Pokud se v případě Vámi uváděných vyšetření vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu jedná o možné alternativy, měl by Vás lékař o tom poučit, vysvětlit Vám výhody a nevýhody obou metod. Pak by volba náležela Vám.

V opačném případě, kdy Vámi požadované vyšetření není pro Vás z medicínského hlediska vůbec vhodné, opět by Vám lékař měl vysvětlit důvody, proč toto vyšetření alternativa není. Nemůžete po něm požadovat, aby Vás poslal na vyšetření, ke kterému není indikace.

Jedná se tedy spíše o medicínskou otázku. Pokud se stanoviskem lékaře nesouhlasíte a požadujete jiný druh vyšetření, je možné se zeptat na odborný názor jiných lékařů. V případě, že by opravdu z medicínského hlediska bylo možné provést i Vámi požadované vyšetření, mohl/a jste být lékařem zbaven/a Vašeho práva na volbu mezi možnými alternativami. To by mohlo být důvodem pro stížnost a pro změnu lékaře.

2.10.2009