Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

V jakém okamžiku se pacient s TBC nemusí léčit ústavně?

Dobrý den, rád bych se zeptal, kdy (v jakém stadiu choroby a po jakých vyšetřeních a zkouškách) pomíjí právní důvod pacienta nemocného TBC léčit ústavně, jaké podmínky musí pacient splnit aby léčba mohla pokračovat ambulantně. Děkuji Havlík

Odpověď:

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku je spíš otázka medicínská než právní. Z právního hlediska se v případě tuberkulózy jedná o tzv. povinné léčení, kdy v zájmu ochrany veřejného zdraví je nemocná osoba povinna se podrobit léčbě a izolaci. Seznam infekčních onemocnění, při nichž lze takto omezovat svobodu pacienta je uveden ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví č. 195/2005 Sb., kterou se upravují podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče. V souladu s úmluvami, kterými je Česká republika vázána,  lze omezovat osobu proti její vůli na svobodě a léčit ji jen po dobu, po kterou trvá nebezpečí z hlediska ochrany veřejného zdraví a ochrany jiných osob. Držení osoby ve zdravotnickém zařízení bez právního důvodu by totiž bylo zásahem do jejích osobnostních práv.

Vaše Férová nemocnice

Medicínský aspekt zodpovídá tým MediPravo:

Pro odpověď na Váš dotaz z hlediska medicíny by bylo třeba více informací. Záleží na tom, TBC jakého orgánu Vás zajímá, zda pacient je nakažen poprvé TBC nebo opakovaně, jaké má přidružené choroby, jak zabírá kombinace počátečních antituberkulotik a mnoho dalších důležitých identifikací Vašeho problému. Obecně platí, že pacienti jsou rozděleni do 4 skupin, dle závažnosti onemocnění. Léčba je u každé skupiny rozdělena na 2 fáze - iniciální a pokračovací. Iniciální probíhá za hospitalizace, pokračovací obvykle ambulantně. U ambulantní léčby taky bude záležet na spolupráci pacienta, zda bude schopen pravidelně docházet na terapii atd. Každá fáze trvá několik měsíců, záleží na tom, ve které skupině je konkrétní pacient.

Pro diagnostiku akutní TBC jsou charakteristická tato vyšetření: anamnéza, skiagram, tuberkulínový test MxII, mikroskopicky průkaz tuberkulozního mykobakteria v biologickém materiálu (nejčasněji ze sputa, pleurálního výpotku, likvoru, moči apod.), dále zjištění tbc uzlíku nebo exudátu histologickým vyšetřením z postiženého orgánu.

Léčba TBC je velice složitá a individuální.

14.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS