Propuštění z nemocnice

chci se zeptat. Jsem třetím dnem v nemocnici, sice mě chtějí zítra pustit, ale já bych chtěl odejít už dnes a doktor řekl, že mě nepustí ani na revers, že mohu odejít, ale museli by zavolat na policii, a že nedostanu žádný papír ani propouštěcí zprávu. Jak je to možné?

Václav Filip

jako pacientovi Vám mohou být zdravotní služby (tedy i hospitalizace v nemocnici) poskytovány pouze s Vaším svobodným a informovaným souhlasem. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat  (to neplatí v případě, kdy již bylo započato provádění zdravotního výkonu, jehož přerušení může způsobit vážné poškození zdraví nebo ohrožení života pacienta, tedy např. pokud již byla započata operace - to se Vaší situace ale zřejmě netýká).

Pacienta lze bez jeho souhlasu hospitalizovat, jen jestliže

• mu bylo pravomocným rozhodnutím soudu uloženo ochranné léčení formou lůžkové péče,
  • je mu nařízena izolace, karanténa nebo léčení podle zákona o ochraně veřejného zdraví,
  • je mu podle trestního řádu nebo občanského soudního řádu nařízeno vyšetření zdravotního stavu,
  • ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo touto poruchou trpí nebo je pod vlivem návykové látky, pokud hrozbu pro pacienta nebo jeho okolí nelze odvrátit jinak, nebo
  • jeho zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň neumožňuje, aby vyslovil souhlas.

Záleží tedy, zda se některá z těchto možností vztahuje na Váš případ.

Není-li tomu tak, pak Vám lékař nemůže bránit v sepsání tzv. negativního reversu a v opuštění nemocnice. Tím, že Vás lékař nechá podepsat negativní revers se vlastně jistí pro případ, že by se v souvislosti s předčasným ukončením hospitalizace objevily nějaké komplikace. Rozhodně však lékař není na základě Vašeho rozhodnutí opustit nemocnici zproštěn povinností, které mu ukládá zákon (tedy např. povinnosti předat Vám zprávu o poskytnutých zdravotních službách). Stejně tak nevidíme důvod, proč by na Vás měl lékař volat policii.

18.3.2013