Problémy po operaci očí, o kterých nebyla pacientka poučena

Dobrý den. Před třemi lety jsem podstoupila oční operaci, vložení multifokálních čoček do očí. Do týdne po operaci jsem měla zánět v očích. Vidění nebylo dobré, po třech měsících mi byla provedena korekce laserem, po tomto zákroku jsem měla silné bolesti a řezání v očích. Lékař, kam jsem chodila na kontrolu, mi řekl, že to je psychická záležitost, protože nejsem spokojena s výsledkem operace (mám potíže s rozostřením zraku při umělém osvětlení, večer nemohu řídit auto), tak mám tyto potíže. Nechtělo se mi tomu věřit a po roce jsem se znovu obrátila na lékaře, který operaci provedl. Ten mi navrhnul vytvoření nějakých dírek do očí, což mělo řešit rozostření. Když jsem se ptala na potíže s bolestí a řezáním v očích mi bylo řečeno, že dostanu kapky a bolesti odezní. Je to již dva roky a stav mých očí je stále horší. Na jiném pracovišti mi řekli, že při korekci laserem došlo k poškození zakončení nervových vláken a že tento stav je nevratný. Cítím se velmi poškozena i v noci, když chci otevřít oči, musím je nejprve prokapat a pak teprve je můžu pomalu otevřít, i tak mám někdy velké bolesti. Oči mám stále červené a velmi citlivé. Mám pocit, že jsem vůbec nebyla poučena o riziku operace o a už vůbec ne o riziku laserového zákroku. Ráda bych věděla, jaké je vaše vyjádření k mému problému a jestli si mohu na postup lékaře stěžovat. Děkuji za odpověď.

co se týče stížností, tak více informací naleznete na našich stránkách v sekci Stížnosti. Vzhledem k tomu, že však už uplynula dlouhá doba, nemůžete už uplatnit stížnost u České lékařské komory. Ta totiž projednává disciplinární delikty svých členů pouze do 1 roku od jednání lékaře. Stížnost můžete případně podat k vedoucímu zdravotnického zařízení, případně ke zřizovateli nebo registrujícímu orgánu (krajský úřad).

Pokud se chcete domoci finančního odškodnění, tak byste měla co nejdříve kontaktovat advokáta, a to z důvodu hrozícího promlčení nároku, protože už uběhla dlouhá doba. Je totiž nutné se obrátit na soud, ještě než uběhne promlčecí doba. Doporučujeme Vám obrátit se na advokáta specializujícího se na medicínské právo. V takovém případě by bylo rovněž potřeba se obrátit na odborníka z oboru lékařství, který by Váš případ posoudil. Rovněž byste si měla vyžádat kopie zdravotnické dokumentace.

Ve Vašem případě přichází v úvahu odpovědnost zdravotnického zařízení za škodu na zdraví způsobenou buď pochybením lékaře nebo okolnostmi, které mají původ v povaze přístroje nebo jiné věci, jichž bylo při plnění závazku použito (laser). V případě okolností, které mají původ v povaze přístroje, se jedná o objektivní odpovědnost, které zdravotnické zařízení nemůže zprostit, ani kdyby prokázalo, že při operaci nepochybilo. Právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Je otázkou právní kvalifikace, kdy ve Vašem případě došlo k tomuto okamžiku.

Dále se může jednat o nárok na ochranu osobnosti – nepoučení o zákroku, zásah do práva na zdraví. Zde může být podána žaloba pouze do 3 let ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé – tedy nejpravděpodobněji ode dne zákroku laserem, který Vaše následné potíže způsobil. Ze zdravotnické dokumentace zjistíte obsah informovaného souhlasu, který jste podepsala, a do jaké míry jste byla poučena.

Zde je dotaz, ve kterém je vysvětlen postup při podezření, že zdravotnické zařízení způsobilo pacientovi škodu na zdraví - Postup při nesprávné léčbě.

28.11.2009