Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Převoz do jiné nemocnice na přání pacienta

Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jak je možné postupovat v následující situaci: je-li pacient s akutním problémem (př. infarkt, mrtvice...) záchrankou automaticky přivezen do nejbližší okresní nemocnice, je možné ho nějakým způsobem z této nemocnice převést do FN vzdálené 16 km od nemocnice okresní? Má pacient (popř. rodina, pokud je pacient v bezvědomí) nějakou možnost, je-li samozřejmě ochoten všechny náklady uhradit, jak se dostat do zařízení, kde lékařům důvěřuje? Nebo musí ležet v nemocnici, kde má vzhledem k nízké kvalitě lékařské péče mnohem menší šanci na uzdravení? Velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

pacient má podle § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Zvolené zdravotnické zařízení může pacienta odmítnout pouze tehdy, jestliže by tím byla překročeno únosné pracovní zatížení zdravotního zařízení, tak že by nebylo schopno zajistit kvalitní péči. Každé odmítnutí převzetí pojištěnce do péče musí být lékařem pojištěnci písemně potvrzeno.

Domnívá-li se lékař, že pacientův stav nedovoluje jeho převoz do jiného zdravotnického zařízení, ale pacient si přesto tento převoz přeje, má pacient možnost podepsat tzv. negativní reverz. Tím na sebe bere odpovědnost, kdyby v důsledku převozu došlo k zhoršení zdravotního stavu.

Není tedy povinností pacienta zůstat v nemocnici, do které byl převezen. Na druhou stranu může být praktický problém převoz do jiného zdravotnického zařízení, pokud tam mají plno.

O převozu musí rozhodnout pacient sám, není možné, aby za něj rozhodovala rodina. Pokud je pacient v bezvědomí a rodina ho chce z vážného důvodu převést jinam, může se nechat některý z rodinných příslušníků ustanovit opatrovníkem ad hoc a tak může o převozu rozhodnout za něj. To znamená, že pacient není omezován ve způsobilosti k právním úkonům, ale z vážného důvodu má soud možnost ustanovit mu opatrovníka (§ 29 občanského zákoníku).

Vaše Férová nemocnice

3.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS