Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
převezení pacienta
Dobrý den,
stal se nám v rodině připad mrtvičky. Pacient byl odvezen na JIP-ku do fakultní nemocnice, po týdnu bez našeho vědomí převezli pacienta do nemocnice, kde není nijak přpojen na sledovací zařízení, které určitě potřebuje. Je možné, že doktor učiní takové rozhodnutí bez pacientových nebo rodinných příslušníků sám?
Děkuji za odpověď.
Petr
Odpověď:
Dobrý den,
jestliže byl myšlen převoz pacienta v rámci jednoho zařízení na jiné oddělení, není nutný souhlas pacienta ale musí být stále zajištěna přiměřená zdravotní péče.
Pacient má podle § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Toto zdravotnické zařízení může přijetí pacienta odmítnout pouze, pokud má takzvaně plno. Pokud byl pacient již jednou do zdravotnického zařízení přijat a toto zdravotnické zařízení je schopno mu poskytnout potřebnou péči, tak neexistuje zákonný důvod pro to, aby byl pacient proti své vůli převezen jinam (myšleno k jinému poskytovateli zdravotních služeb).
Lékař však může na základě komplexního posouzení zdravotního stavu pacienta rozhodnout, že pro něj bude vhodnější ho převést jinam, např z důvodu, že mu jinde poskytnou odbornější péči nebo aby se naopak uvolnila místa pro komplikovanější případy. Bez souhlasu pacienta je možné provést zákrok a tedy nechat jej i převést do jiného vhodného zařízení, pokud není možné vzhledem ke zdravotnímu stavu nemocného vyžádat si jeho souhlas a jde o neodkladné výkony nutné k záchraně života či zdraví, tedy například pacient v bezvědomí.
Pokud si ale myslíte, že v nové nemocnici či na novém oddělení je o pacienta nedostaetčně postaráno, měli by jste si promluvit s vedením zdravotnického oddělení nebo případně napsat dopis/stížnost tomuto vedení. Postup podávání stížností můžete nalézt na našich stránkách zde.
S pozdravem,
Vaše Férová nemocnice
31.3.2016